Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsan neden evlenmeli sizce?

Asya

New member
hayatı boyunca evlenmeyi düşünmeyen biri olarak bu konuya katılmam yersiz olur sanırım.

CCCCCC

New member
Neden ki evlilik güzel bir şeydir.

alem-i ervah

New member
insan neden evlenir....

bu soruyu bende sordum kendime......neden???

şimdiye kadar ailem içersinde yaşayamadıgım ama hep hayal ettiğim o islami hayatı yaşayabilmek için...örtemediğim o eşarbı özgürce başıma geçirebilmek için.....Allah ismini evimde sıkça duymak,konuşabilmek için.......haramdan kaçınabilmek, yaptıgım takdirde bunun dogru olmadıgını bana hatırlata bilen birinin oması için....bana emanet edilirse eğer verilecek olan evlatlarımı islam çerçevesinde yetiştirip arkamda bırakabilecegimin bir dua'cım olması için......elinden tutup taşlı yolları birlikte aşmak için.....birlikte savaşmak ve islamiyeti birlikte yaşamak için.... Peygamber efendimizin sünneti oldugu için.....vs vs.
bunlar tek başınada yaşanamaz mı? yaşanır elbette.....niye yaşanmasın ki? ...ama kendi adıma söyleyeyim benim önümde çok engellerim ve korkularım var..hemde çok fazla.......tek başıma dayanabilecek kadarda güçlü degilim.......bunları yapabilmemin tek dayanagı ise evlilik.....levh-i mahfuzda yazılmışsa tabi............yazılmamışsa da boynumuz kıldan incedir.......

V'esSelam

Asya

New member
evlenmeden başınızı kapatamıyor musunuz?çok ilginç.

alem-i ervah

New member
bu soruya kısa ve net cevap vereyim...

"hayır"....

sebepler bana kalsın...

V'esSelam

unzurna

New member
Bu alanda amellerimizin işlemesi, çoğalmak için... herhalde. Bilemiyorum ki.

gulya

New member
insan neden evlenir....

bu soruyu bende sordum kendime......neden???

şimdiye kadar ailem içersinde yaşayamadıgım ama hep hayal ettiğim o islami hayatı yaşayabilmek için...örtemediğim o eşarbı özgürce başıma geçirebilmek için.....Allah ismini evimde sıkça duymak,konuşabilmek için.......haramdan kaçınabilmek, yaptıgım takdirde bunun dogru olmadıgını bana hatırlata bilen birinin oması için....bana emanet edilirse eğer verilecek olan evlatlarımı islam çerçevesinde yetiştirip arkamda bırakabilecegimin bir dua'cım olması için......elinden tutup taşlı yolları birlikte aşmak için.....birlikte savaşmak ve islamiyeti birlikte yaşamak için.... Peygamber efendimizin sünneti oldugu için.....vs vs.
bunlar tek başınada yaşanamaz mı? yaşanır elbette.....niye yaşanmasın ki? ...ama kendi adıma söyleyeyim benim önümde çok engellerim ve korkularım var..hemde çok fazla.......tek başıma dayanabilecek kadarda güçlü degilim.......bunları yapabilmemin tek dayanagı ise evlilik.....levh-i mahfuzda yazılmışsa tabi............yazılmamışsa da boynumuz kıldan incedir.......

V'esSelam

kesinlikle vede kesinlikle katiliyorum, vede taktir ettim.Allah razi olsun.insallah hakkinizda hayirlisi olur.selametle

radikal

New member
"Evlenen kişi Din'inin yarısını kurtarmıştır, diğer yarısı için de Allah'tan (cc) korksun!" Bu anlamlı söz bize şiar mı ? Maalesef değil, maalesef.

Her insan söz sırası gelince Resulullah'ın (s.a.v.) evliliğinden yahut ashabın (r.anhüm ecmain) evliliğinden bahsediyor, böyle bir evliliği istediğini söylüyor. Özünde çok güzel bir niyet. Ya peki uygulama! Evlilik bahsi, haddi zatında üzerinde çok düşünülmesi ve karar verildikten sonrada acele edilmesi gereken bir konu. Ama biz uygulamada tersini yapıyoruz. Çok acele ediyoruz kararımızda ve ondan sonra çok uzun düşüncelere giriyoruz. Görücü usulu evlilik nedir onu dahi bilmiyoruz. Hadi canım bu zamanda da olurmu ? sözünü inanıyorumki hemen hemen herkes söylüyor. Ama bu zamana kadar olurmu dedikleri evliliklerden bu nesilin sağlam bir şekilde geldiğini unutmuşa benziyor. Bunu söylemekle elbette anlaşarak evliliği de dışlamıyorum. Ama günümüz insanları her şeyde olduğu gibi bunun da cılkını çıkarmakta, esas amacından fersah fersah uzaklaşmaktadır. İslamda görücü usulu uygulama en uygun olanı ama bunun dahi sıhhi şartlarda oluşması gereken kurallarından bi haber yaşıyoruz. Örnek olarak, bir kadının saçının erkeğe görünmesi haramdır, fakat kendisini istemeğe gelmiş bir erkeğe saçlarını göstermesi bir emirdir desek, ne dersiniz ? İnanıyorumki bir çok insan bunu "hadi canım" şeklinde bir sözle cevaplandırır. Ama doğrusu budur. Görücü usulu evlilikten insanların anladığı "evlenene kadar hiç bir şekilde birbirlerini görmeyecekler ancak nikahları kıyıldıktan sonra yalnız kaldıkları anda neye benzediklerini işte sadece o andan itibaren göreceklerdir" gibi bir anlayış hakim bu konuda. Oysa ne kadar yanlış! Dinimizin bizlere tanıdığı o kadar güzellik ve kolaylıkları sırf bilmediğimiz için kalkıp bir kenara fırlatırız ve nefsimiz için albenisi yüksek değerleri kriter olarak baz alırız. "Başı açık olsun canım evlenince ben kapatırım!" Sanki kapatmak kendi tekelinde gibi bir anlayış. Neresinden bakarsanız bakın çarpık bir anlayış. Bugün benim zorumla kapanan insan, yarın bana kızdığında nefsinin şiddetli bir şekilde bana oluşturacağı sinirle pekala açılabilirde. Oysa bunun Allah (cc) emri olduğu ve kapanırsa sırf bu yüzden kapanması gerektiği şuuru bu insana aktarılsa, ve evlendiği zaman bu evliliğin içerisinde İslami yaşantı baz alınacağı en başta söylense, inanıyorumki verilen karar çok sıhhatli olacaktır. Gelen insan baştan bunları kabullenmiş ve hatta belkide içinde taşıdığı özlemin sadece bu olduğu anlaşılmış bir halde gelecektir. İş, evlilik akdine geldiğinde "mihr" den önce çamaşır makinası, bulaşık makinası, beyaz eşyanın tamamı, mobilya grubu vs.vs.vs. Bumu akid ? Şimdi derlerki eee ne yani kuru bir eve mi gireceğiz ? Elbette kimse sizi kuru bir eve buyur etmez, ama neden o insanında, hayatın gerçekleri karşısında verdiği mücadele ile elinden geldiği kadarı ile yaptıklarıyla yetinilmez. Neden "o olmazsa veya alınmazsa bu iş yatar denilir ? "Zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız" emri nerede kaldı ? Neden evlenilecek insanda Din'i yaşantısı hangi aşamada olduğu dikkate alınmaz. O (Din'i yaşantı) yaşlanınca yapılması gereken adetlerden sayıldığı için olabilirmi ?

Samimiyet her şeyde olduğu gibi evlilik gibi çok önemli bir konuda da en başta olması gereken bir haslet. Önce samimi olacağız, ondan sonra eğer biliyorsak İslam büyüklerinin evliliklerini baz alacağız, bilmiyorsak araştıracağız. Görün bakın böyle bir evlilik olursa, ister görücü usulü isterse anlaşarak yapılan bir evlilik olsun her halukarda "Allah'ın fazlı" o aileyi kuşatacak ve her açıdan maddi ve manevi zenginleştirecektir.

Allah (cc) evli kardeşlerimize bu güzelliği eğer yaşıyamıyorlarsa yaşamayı, yaşıyorlarda devamını, biz bekarlara da en baştan bu değerlere dikkat ederek, bizimle aynı yolda yürüyen saliha eşleri hayırlı bir şekilde nasip etsin inşallah. mhmt kardeşime de:rolleyes:

alem-i ervah

New member
Amin,,,,,

Allah razı olsun,,,
çok güzel ifade etmişsiniz...
ve de yazdıklarınız tümüyle dogru... :(
inşallah istemekten ziyade , yaşar yaşatırız...Amin..

V'esSelam

Asya

New member
bu soruya kısa ve net cevap vereyim...

"hayır"....

sebepler bana kalsın...

V'esSelam

vallahi ilginç.evlenmeden kapanamamak.siz kapanmayı isterseniz size kim engel olabilir ki?hatta bazı eşler kapanmaya karşı çıkıyor.kimileri de evlenince açılıyorlar.
demekki kimileri de kapanmak için evlenmeyi bekliyor.bir de halk arasında şöyle bir inanç var "kızım nikahlanıncaya kadar açık olsun ondan sonra kapanır" diye.nikahlandıktan sonra başörtüsünün farz olduğuna inanıyorlar.bana göre de bu yanlış.isteyen herkes istediği gibi giyinebilmelidir diye düşünüyorum.kapanmak isteyene de engel olunmamalıdır.

alem-i ervah

New member
vallahi ilginç.evlenmeden kapanamamak.siz kapanmayı isterseniz size kim engel olabilir ki?
hatta bazı eşler kapanmaya karşı çıkıyor.kimileri de evlenince açılıyorlar.
demekki kimileri de kapanmak için evlenmeyi bekliyor.bir de halk arasında şöyle bir inanç var "kızım nikahlanıncaya kadar açık olsun ondan sonra kapanır" diye.nikahlandıktan sonra başörtüsünün farz olduğuna inanıyorlar.bana göre de bu yanlış
.isteyen herkes istediği gibi giyinebilmelidir diye düşünüyorum.kapanmak isteyene de engel olunmamalıdır.

İnsanların yaşantılarını bilemezsin asya....Neden kapanamadıklarınıda..
Bu özel bir mevzu...
Neden evlenmek isterim diye yazdıgım o mesajda öz olsada açıkladım..başka bir şey yazmamda mümkün degil...

zaten altını çizdigim cümlelerin gibi düşünmüyorum...
islami çizgiden uzak birini de istemiyorum bile.....
Eşim beni kapatsın da demiyorum,,,
İmanlı ise zaten benim kapanma istegime karşı çıkmaz.. :)

Açık olmam belki dezavantaj ama Allah gönüllerdekini en iyi bilendir..
İnşallahta gönlüme göre birini nasip eder ...Ne diyelim..

V'esSelam

gulya

New member
İnsanların yaşantılarını bilemezsin asya....Neden kapanamadıklarınıda..
Bu özel bir mevzu...
Neden evlenmek isterim diye yazdıgım o mesajda öz olsada açıkladım..başka bir şey yazmamda mümkün degil...

zaten altını çizdigim cümlelerin gibi düşünmüyorum...
islami çizgiden uzak birini de istemiyorum bile.....
Eşim beni kapatsın da demiyorum,,,
İmanlı ise zaten benim kapanma istegime karşı çıkmaz.. :)

Açık olmam belki dezavantaj ama Allah gönüllerdekini en iyi bilendir..
İnşallahta gönlüme göre birini nasip eder ...Ne diyelim..

V'esSelam

ben sizi cok iyi anliyorum.dualarimda sizinle.

asikkulun

New member
amin.evlilik önemlidir.bvazıları aman dese bile çok önemli bir hadisdir.çünkü insan istmemz mi birisinin seni koruyacak sana yardım edecek iyi günde kötü günde yanında olmasını istemez mi??ama tabi bazı insanlar evliliği illallah dedirttiriyor.rabbim bize hayrılı eşler naasip eyler inşallah.evlenmeliler çünkü herkesin bir kendisini sevecek sayacak bir eşe ihtiyacı vardır.düşünüsenize evli deilsiniz yanlız yaşıorsunuuz..nereye kadarr....birinde akşamları korkmasıanız diğerinde korkarsınız???başkalarını size kötü gözle baktığını düşünnsenize ne kadar kötü bişi deil mi..ama bide düşünün evlisiniz..mutlusunuz.kimse size yan gözle bakamaz çünkü birisi var yanınızda.akşamları korkmazsınız eşiniz var yanınızda.sırdaşınız var..yani evlilik gözel bişi diyim

Üst Alt