Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İdam cezasını doğru buluyor musunuz?

ibrahimonur

New member
bence cihat dışında Allah'ın verdiği canı Allah almalı

the okuz

New member
iyi de ibrahimonur kardeş kısasa kısas diye de birşey var di mi?

vatansever

New member
"Cihatta da Allah(c.c)'ın verdiği canı Allah(c.c) alıyor zaten"

eyvallah

madde_ve_ruh

New member
Olaya Sadece Dini Yönden Değil Bir De Insani Ve Vicdani Yönden Bakin. Bir Bombayla Onlarca Insanin öldürülebildiği Bir çağdayiz. Elbette Allah'tah Geldik Allah'a Gidiyoruz ,bu Zaten Aşikar. Ama ölen Insanlar Var Ve Alinmasi Gereken Dersler Var. Bu Yüzden Idam Gereklidir; Ama Zor Bir Karardir. Ince Düşünülmesi Gerekir Her Yönüyle.

Aysegul

New member
Bir insan sürekli masum insanları öldürüyorsa...İdam cezası gerekli diye düşünüyorum

ibrahimonur

New member
taabi arkadaşlar islamda kıssas yoluyla ölüm vardır hatta kıssas yoluyla öldürülecek kişiye 2 rekat namaz kıldırılır

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
ibrahimonur' Alıntı:
bence cihat dışında Allah'ın verdiği canı Allah almalı
cihad artik savas boyutunu acmis diger yegane olaylarida icine almaktadir cihadi bir savas olarak sadece tekerrür etmek yanlistir yalniz olaya dönersek yine allahin verdigi her cani allah almiyormu?sadece vesile olmak farkli bir durum yalniz hakkiyla karar veren bir insan varsa sahitler dogrultusunda inandirici delillere sahipse zaman önemli degildir ve o saat idam hak tir

S

seha

Guest
İdam eden sırf Allah rızasını gözetmesi mühimdir. İdam edilenin suçu ne kadar büyük olursa olsun,öfke duyarak idam ifa edilemez.İdam kararı alınamaz. Bu nefsin bir oyunudur. Böyle idamlık insanlara mümkün olduğunca yumuşak davranmalı. Kimbilir -belki- bu idam onun günahlarına kefaret olup onu ehl-i cennet yapacaktır.
Selametle

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
seha' Alıntı:
İdam eden sırf Allah rızasını gözetmesi mühimdir. İdam edilenin suçu ne kadar büyük olursa olsun,öfke duyarak idam ifa edilemez.İdam kararı alınamaz. Bu nefsin bir oyunudur. Böyle idamlık insanlara mümkün olduğunca yumuşak davranmalı. Kimbilir -belki- bu idam onun günahlarına kefaret olup onu ehl-i cennet yapacaktır.
Selametle
kimbilir bu insani affedipte yarin hicbir günahi olmayan cocugu katletmeyecegini kim garanti edebilir yada bir insani öldürse o insanin tevbe edemeden ölmedigini kim garanti edebilir belli suclari ört bas etmek yarin daha büyük felaketlere yol acmayacagini kim garanti edebilir

S

seha

Guest
Alptarum Kardeşim,son cevaplarımızı aynı anda gönderdik galiba. Ben onu görmemiştim.

Sana haddimin fevkinde şunu demek isterim.Her İnsan adil-i şahit olabilir, ama her insan hakim-i adil olamaz. Mesela, ben bir kaza gördüm. Çocuk yandan bisikletle arabaya çarptı. Adam onu kapıp hastaneye götürdü. Malesef çocuk Hakkın rahmetine kavuştu. Kazayı tek gören bendim. Bana sordular;suçlu kim?
Dedim ki, ben adil bir şahit olarak, kazayı anlatırım. Lakin, hakimlik ilmine sahip olmadığımdan suçlu olanı söylemem, doğrusunu söylesemde adaletsizlik olur. Benim görevim şahitlik, hakimin görevi şahitleri nazara alarak hakimliktir.
Yani, herkez hakimlik etmeye soyunursa adalet sukut eder. Bilir kişi gelmeden nasıl ceza verilebilir. Mesela öldürülen sevdiğin bir insansa ,tarafsız olsanda gözlerinin tarafsız olabileceğine, tarafsızca suçlu olan kişiyi algılabileceğine emin olabilir misin? Belki; o kişi nefsini korudu. Sen bilmiyorsun ki senin sevdiğin insan onu daha önce öldürmekle tehdit etmiş. Öldüren peşin davranıp canını korumuş. Ama bilir kişi geldi cep telefonu kaydını inceledi. Tehditi gördü ve katil denilen adamı serbest bıraktı.
Gördüğün gibi kardeşim. Hakimlik başka ,şahitlik başka şey. Biz adil olmakla mükellefiz.Ama adaletinde mertebe ve makamları vardır. Senin söylediğin yol, öyle şeylere kapı açabilir ki, herkez gördüğüne inanır ve hakimlik yapıp o anda ceza verir. Masumlar öldürülebilir. Oysa gördüğü ile amel aden sadece gafillerdir.
Her şeyde şura esas alınır. Ceza verirken de öyle...

inşaallah bana kızmamışsındır.
Selametle kal canım kardeşim.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
dogru bende bunu tasdiklemiyor degilim peki hakim-i adil kim zaten kimse kimsenin canina kiyamaz bu islamda yoktur sahitler bile olsa mahkemelere tecelli etmesi lazimdir.ordan cikan kararla kisi idam edilir ve hüküm verecek hakimin adaletli olmasi sarttir
biz aslinda idamin dogru olup olmadigini tartisiyoruz idamin söyle yapilmasi veya böyle yapilmasi degil ben sana hak vermiyor degilim ama bazi olaylarda kendimizi bu olayin icine koyarsak kalbimiz ne söy<ler birde onu düsünelim aileni katletmis bir insan icin ne isteyebilirsin bir zalim icin ne isteyebilirsin degilmi..

S

seha

Guest
Evet kardeşim, harp zamanı hüküm başka barış zamanı başkadır. Sen bir düşmanın aileni yok ettiğin görsen, zaten diyemezsin ki ;o düşmanın masum olma ihtimalı var. Hemen gücüne göre karşılık vermen farzdır. Amma; barış zamanında ceza hakimlik işidir ki; kendin ceza vermek için,şeriat devleti yoktur,hakkımdır demen yine haramdır.
Selam ve dua ile..

çatlý

New member
o kişinin yaptıklarından sonra tövbe edip etmediğini de göz önünde bulundurmak gerekir

usamebinladin

Mesajlari Onaylanacak
ALLAH'IN EMRİNE MUHALEFET OLMAYI BIRAKINDA KATLEDİLEN MÜSLÜMANLARA BAKALIM BENCE...

selametle...

S

seha

Guest
Kardeşim katledilen müslümanlara nazarları çevirmen güzel bir şey...De Allah'ın emrine nasıl muhalefet olduğumuzu anlamadım.Bilgilendirirsen sevinirim.
Muhabbetle

ibrahimonur

New member
peki katledilen müslümanlar ile idam cezasının ne alakası var

o masumları öldürenlerin hesabı ele alınacak

ömererkam81

New member
S.a Arkadaşlar şeriat Ile Yönetilen Bir Yerde Tabiki Idam Vardir Ve Bukonuda Fikir Yürütmek Dogru Deyildir Biz şeriati Tartişamayiz şeriatin Olmadigi Yerde Idam Olmamali Cünkü Güclü Her Zaman Hakli Mantiği Vardir Türkiyenin Adli Işleyişine Bakmak Yeterlidir Ekmek Calan 10 Yil Yatiyor Trilyonlari Calanlar Itibar Gorüyo Idam Cezasi Okişini Işlediği Sucun Kefaretidir Sizin Ensevdiğinizin Katledildiginizi Düşünün Ne Yaparsiniz. Siz Oldüreni öldürdügünüzün Akrabasi Sizi. Al Basina Kan Davasi Suclunun Cezasini Devlet Verince Kimse Kin Tutmuyor

Üst Alt