Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. Ali’nin hizmetçisi Kamber’e “Sen kimsin?” sorusuna Kamber şöyle yanıt vermiştir:

caferi_humeyni

New member
Hz. Ali’nin hizmetçisi Kamber’e “Sen kimsin?” sorusuna Kamber şöyle yanıt vermiştir:

Haccac’ın Hz. Ali’nin hizmetçisi Kamber’e “Sen kimsin?” sorusuna Kamber şöyle yanıt vermiştir:

“Ben, iki kılıçla (Zülfikar ile) savaşanın, iki mızrakla vuranın, iki kıbleye namaz kılanın, iki beyatte bulunanın, iki kez göçenin, gözün bir yere ilişeceği an kadar bile kafir olmayanın kuluyum. Ben, müminlerin salihinin, peygamberlerin varisinin, vasiylerin en hayırlısının, müslümanların en ulusunun, inananların reisinin, savaşanların ışığının, ağlayanların önderirin, kulluk edenlerin bezentisinin, geçmişlerin nurunun, Allah’a kullukta ayak üstü duranların aydınlığının, dua edenlerin en üstününün, alemlerin Rabbi olan Allah’ın dili mesabesinde olan kişinin, Yâ Sîn soyundan imana gelenlerin ilkinin, Cebrail el-Emin ile kuvvet bulanın, sebat sahibi Mikail’le yardım edilenin, bütün gökler ehlinin övdüğü zatın, müslümanların ve ilk iman edenlerin seyyidinin, beyatten dönenlerle, dinden çıkanlarla, başçekip isyan edenlerle savaşanın, onları öldürenin, müslümanların haremini koruyanın, gerçeğe karşı koyan Allah’ın düşmanlarıyla mücahede edenin, isyan ateşini yakanların odlarını/ocaklarını söndürenin, bütün Kureyş boyundan olup yeryüzünde yürüyenlerin övüncü olanın kuluyum. Allah’ın davetine ilk icabet edenin, o davete ilk mazhar olanın, Müminlerin Emiri’nin, Alemlerde Allah’ın Peygamberi’nin vasisinin, yaratıklarına emininin, peygamberini gönderdiklerinin hepsine de halifesi olanın, müslümanların imanda, İslam’da, hayırda, ihsanda öncü olanların seyyidinin, müşriklerin köklerini kurutanın, münafıklara atılan Allah’ın oklarından bir okun, kulluk edenlerin sözlerini söyleyen dilin, Allah’ın dinine yardım edenin, Allah’ın dostunun, Allah sözünü söyleyen dilin, yeryüzünde O’nun yardımcısının, bilgisinin hurcunun, dininin sığınağının, hayırlıların, iyi kişilerin imamının, yüceler yücesi sınıkları onaranın razılığını kazanmış olanın, eli açık, cömert, bütün hayırları zatında toplamış kişinin, geceleri uyumayanın, tertemiz pir-ü pak erin, varını yoğunu Allah’ın uğrunda verenin, himmeti yüce, dayanan, oruç tutan, hidayete eren, önde giden, nesilleri kesen, bölükleri dağıtan, kadri yüce, aslı şerefli, soyu arı, boyu üstün, sağlamlığı temiz, emaneti koruyan, yerine ulaştıran kişinin, Haşim oğullarından, Peygamber’in amcasının oğlu, insanları doğru yola sevkeden, onları bozgundan koruyan, kuvvetli, savaş arslanının, Bedir’de savaşanın, Mekkeli, doğru din sahibi, canlar canı, dağ tepelerini ışıtan, Arab’ın seyyidi olan, savaşanların yenilmeyen yiğidi bulunan, dolunay, inananların mehengi, Mekke’yle Harem’in, Medine’nin varisi, iki torunun Hasan ve Hüseyin’in babası, Allah’a ant olsun ki, Müminlerin gerçek Emiri’nin, Allah’ın tertemiz salavatı ve en güzel berekatı ona olsun, Ebu Talip oğlu Ali’nin kuluyum ben.”

(Muhammed Taki Şerif “Sahifet’ül Ebrâr” C.1,S.149-150 / el-Meclisi “Bihâr ’ül Envâr” C.42, S.133-134 / Ricâl’ül Keşi S.72-74 / Şeyh Müfid “el-İhtisâs” S.73-74 / Tenkıyh’ül Makâal Fi Ahvâl’ir Ricâl C.2, 2.Kısım, S.30)

Üst Alt