Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadisleri kabul etmemek olmaz

pusula

New member
SAĞIR SULTAN

"4. Mutevatir, Sahih, Sahih olmayan gibi sınıflandırma yaparak, vahyi mi sınıflandırıyor sunuz?
5. Muhammed Peygamberin günlük kullandığı kelimeler ' yemek yiyeceğim' 'tuvalete gideceğim' gibi kullandığı kelimeler de vahy midir? "

tekrar tekrar yaz ben de tekrar tekrar yazayım...

"Hadis ilminin kendi ıstılah'ını kullanması kadar bilimsel ve normal bir şey yoktur. elbette bu konunun alimleri kendi aralarında sistematik çalışırlar. yasaklamaya dair olanlar teşvike dair olanlar gibi konusal olabilir. yada kaynağına göre mevzu yada sahih olabilir. mevzu deyince "hadis değil demek" değildir ki, istifade edilmesin. "uyduruk" değildir ki yalanlansın. ibn-i Cevzi gibi şiddetli tenkit eden hadis alimlerinin de yeri var... Sünen-i Davut gibi 2 milyon hadisi kaydeden kitapların da... o bilimsel çevre bir sistem olarak değerlendirilmez de ifadeler halkın ağzına düşerse sadece toz duman ağız dalaşı olur.

Hadislerin büyük çoğunluğu İslamı seçmiş bir mü'min müslümanın hak rızasını elde etmek için yapacağı tatbikatlarına şekil verir. bunlar içinde fazlaca tenkit ettiğiniz, benim se okumaktan zevk aldığım, islamı yaşama sanatına dair olanlardır. ruhunda vahyin gerçeğini sindirmiş, mi'raç sahibi, Şakk-ı kamer mu'cizesi sahibi bir zatın islamı yaşarken tüm detaylara da bunu aksettirmesi çok güzeldir. oturması kalkması, su içmesi, yatması gibi adiyatına şekil vermiştir. her anını nurlandırmak isteyen taklit eder. Sünnetine uyan adetini ibadete çevirmiş olur. böylece tüm ömrünü bakileştirir..."

senin zaten dinlemeye derdin yok ki...

hadi çekinme tekrar sor... böylece seni dolduran zındıkların oyuncağı olduğunu tekrar isbet et...

pusula

New member
SAĞIR SULTAN

"4. Mutevatir, Sahih, Sahih olmayan gibi sınıflandırma yaparak, vahyi mi sınıflandırıyor sunuz?
5. Muhammed Peygamberin günlük kullandığı kelimeler ' yemek yiyeceğim' 'tuvalete gideceğim' gibi kullandığı kelimeler de vahy midir? "

tekrar tekrar yaz ben de tekrar tekrar yazayım...

"Hadis ilminin kendi ıstılah'ını kullanması kadar bilimsel ve normal bir şey yoktur. elbette bu konunun alimleri kendi aralarında sistematik çalışırlar. yasaklamaya dair olanlar teşvike dair olanlar gibi konusal olabilir. yada kaynağına göre mevzu yada sahih olabilir. mevzu deyince "hadis değil demek" değildir ki, istifade edilmesin. "uyduruk" değildir ki yalanlansın. ibn-i Cevzi gibi şiddetli tenkit eden hadis alimlerinin de yeri var... Sünen-i Davut gibi 2 milyon hadisi kaydeden kitapların da... o bilimsel çevre bir sistem olarak değerlendirilmez de ifadeler halkın ağzına düşerse sadece toz duman ağız dalaşı olur.

Hadislerin büyük çoğunluğu İslamı seçmiş bir mü'min müslümanın hak rızasını elde etmek için yapacağı tatbikatlarına şekil verir. bunlar içinde fazlaca tenkit ettiğiniz, benim se okumaktan zevk aldığım, islamı yaşama sanatına dair olanlardır. ruhunda vahyin gerçeğini sindirmiş, mi'raç sahibi, Şakk-ı kamer mu'cizesi sahibi bir zatın islamı yaşarken tüm detaylara da bunu aksettirmesi çok güzeldir. oturması kalkması, su içmesi, yatması gibi adiyatına şekil vermiştir. her anını nurlandırmak isteyen taklit eder. Sünnetine uyan adetini ibadete çevirmiş olur. böylece tüm ömrünü bakileştirir..."

senin zaten dinlemeye derdin yok ki...

hadi çekinme tekrar sor... böylece seni dolduran zındıkların oyuncağı olduğunu tekrar isbet et...

pusula

New member
bi daha mı yazsam acaba?

....

...

Kur'an Ehli

New member
Ya tek kelimeyle söylesene, laf oyunlarına girmeden,

Peygamber ben tuvalete gideceğim derse bu vahy midir?

Enver Ýstek

metin mete
Kur'an Ehli' Alıntı:
salat kelimesini, araştırarak doğru anlamı bulabilirsiniz.

Sevgi deger kardesim,bir ufak arastima diyelim.

Ali Bulaç 56- Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin. Elmalılı Hamdi Yazır 56-Muhakkak ki, Allah ve melekleri, peygambere hep salat ile ikramda bulunurlar. Ey iman edenler, haydi ona teslimiyetle salat ve selam getirin!
Ahzab suresi

. "Salât" kelimesi; istîğfâr, mağfiret, duâ, bereket, övgü, namaz32 gibi anlamlara gelmektedir. "Salât", Allah tarafından olunca rahmet,33 meleklerden olunca Allah'ın mağfiretini istemek, mü'minler tarafından söylenince de 'hayır duâ etmek' mânâlarına gelmektedir.34

SALVELE
Hz. Peygamber (s.a.s)'e salavât okuma; Allah'a hamd ve senâ ettikten sonra Hz. Peygamber (s.a.s) hakkında "... Ve's-Salatü ve's-selâmu alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ecmain" şeklinde yapılan dua.
Peygamberimiz (s.a.s)'e imanın ve muhabbetin bir ifâdesi olan bu duayı mü'minlere Allah Teâlâ emretmiştir. Allah Teâlâ Ahzab süresinde şöyle buyurmaktadır: Hiç şüphesiz, Allah ve melekleri peygambere salat etmektedirler. Ey İman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin" (el-Ahzab, 33/56). Bu âyette Allah Teâlâ kendisinin ve meleklerinin Hz. Muhammed'e (s.a.s) salât getirdiğini bildirmekte, mü'minlerin de salât getirmesini emretmektedir. Ayrıca O'na selam vermemizi de vazife kılmaktadır. Bu âyet-i kerimede Allah Teâlâ, Peygamberinin (s.a.s) hayatını ve mematını şerefli kıldığını, mevkiini yücelttiğini açıklamaktadır.

Zümer: 39/75 ve Mü’min: 40/7'de de Allah'ın melekleri Rablerini hamd ile tesbih ederler denerek bizlerin de önceki bölümde Allah'a hamdetmemizin gereği vurgulandığı gibi, burada da peygamberi sevmemiz ve ona salevat getirmemiz tavsiye ediliyor. Al-i İmran: 3/31'de belirtildiği gibi eğer peygamberi seviyorsak, Ahzab: 33/56 gereği ona salevat getirmeliyiz.

Ahzab Suresi'nin 56. ayetinde Allah Teala, Peygamber'e salavat göndermeyi emrederek kendisi de ona salat etmektedir. Bu emri yerine getirmek, “Allah'ın ahlakıyla ahlaklanın” emrini yerini getirmek sayılır.

Allaha emanet ol.Sevgi deger kardeslerim.

burkay

New member
kuran ehline cevap

kuran ehline cevap

Peygamberimiz için Muhammed Peygamber demem hoşunuza gitmediyse, Hz. kelimesini kullanırım. Hz. Muhammed.
demis kuran ehli ... kuran ehli senin yazilarindan sunu çikartiyorum sanki hz muhammed s.v.s önemsiz biriymis gibi bana geldi sanki onun kelimelerini sözlerini küçümsercesine bir tavir çikarttim ... allah c.c sen olmasaydin ben kainati yaratmazdim dedigi peygamberimiz s.v.s e ... sen sirf bizim hosumuza gitmedigin den dolayi hz muhammed demen ; allahin bu senin muhammed peygamber demen e biraz ayip düsmüyormu ... o allah ki kurani kerimi insanlara cebrail aleyhisselam ile hz muhammede s.v.s teblig ettiren bir muhterem insana senin muhammed peygamber diye hitap etmen hz muhammede karsi saygisizlik dir ...

Kur'an Ehli

New member
Sayın burkay,

Öncelikle foruma hoşgeldin. Bu benim kişisel tercihim. Ben peygamberi seviyorum. Ama neden o şekilde kullandığımı açıkladım. Görüyorum ki siz Allah c.c yazmışsınız. İnsanlar bu şekilde Allah'ı da överse bende peygamberi de överim.

Enver Ýstek

metin mete
Sevgi deger kardesim,Qur`an Ehli son yazin hepsinden daha kötü idi kusura bakma

( Sayın burkay,

Öncelikle foruma hoşgeldin. Bu benim kişisel tercihim. Ben peygamberi seviyorum. Ama neden o şekilde kullandığımı açıkladım. Görüyorum ki siz Allah c.c yazmışsınız. İnsanlar bu şekilde Allah'ı da överse bende peygamberi de överim.)

Yani sen diger insanlarami baglisin,Tövbe etmende yarar görüyorum.Bak ben sana bir seyler daha yazayim yine de sen bilirsin.bunlarin hepsi alinti dir.
Ali Bulaç 29- Muhammed, Allah'ın elçisidir. Ve onunla birlikte olanlar kafirlere karşı zorlu, kendi aralarında merhametlidirler. Onları, rüku edenler, secde edenler olarak görürsün; onlar, Allah'tan bir fazl (lütuf ve ihsan) ve hoşnutluk arayıp-isterler. Belirtileri, secde izinden yüzlerindedir. İşte onların Tevrat'taki vasıfları budur: İncil'deki vasıfları ise: Sanki bir ekin; filizini çıkarmış, derken onu kuvvetlendirmiş, derken kalınlaşmış, sonra sapları üzerinde doğrulup-boy atmış (ki bu,) ekicilerin hoşuna gider. (Bu örnek,) Onunla kafirleri öfkelendirmek içindir. Allah, içlerinden iman edip salih amellerde bulunanlara bir mağfiret ve büyük bir ecir va'detmiştir. Diyanet Vakfı 29. Muhammed Allah'ın elçisidir. Beraberinde bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûya varırken, secde ederken görürsün. Allah'tan lütuf ve rıza isterler. Onların nişanları yüzlerindeki secde izidir. Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır. İncil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ekicilerin de hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir. Allah onlardan inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük mükâfat vâdetmiştir. Elmalılı Hamdi Yazır 29-Muhammed, Allah'ın peygamberidir. Onun beraberindekiler ise, kafirlere karşı çok çetin, kendi aralarında son derece merhametlidirler. Onları cemaatle rükü ve secde ederek, Allah'ın lütfunu ve hoşnutluğunu dilerken görürsün. Nişanları yüzlerindedir secde eserinden. Bu onların Tevrat'taki misalleri, İncil'deki misalleri ise, kendileriyle kafirleri öfkelendirmesi için, filizini çıkarmış, onu güçlendirmiş sonra kalınlaşıp sapı üzerine dimdik doğrulmuş, çiftçilerin hoşuna giden bir ekin gibidir.Onlardan iman edip de iyi iyi işler yapanlara Allah hem bir bağışlama vaad buyurdu, hem de büyük bir mükafat. Süleyman Ateş 29. Muhammed Allah'ın elçisidir. Onun yanında bulunanlar, kafirlere karşı katı, birbirlerine karşı merhametlidirler. Onların, rüku' ve secde ederek Allah'ın lutuf ve rızasını aradıklarını görürsün. Yüzlerinde secde izinden nişanları vardır. Onların Tevrat'taki vasıfları ve İncildeki vasıfları da şöyle bir ekin gibidir ki, filizini çıkardı, onu güçlendirdi, kalınlaştı, derken gövdesinin üstüne dikildi, ekincilerin hoşuna gider, onlara karşı kafirleri de öfkelendirir bir duruma geldi. Allah onlardan inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük mükafat va'detmiştir. Yaşar Nuri Öztürk 29 Muhammed, Allah'ın resulüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çok çetin, kendi aralarında çok sevecendirler/çok merhametlidirler. Sen onları rükû eder, secdeye kapanır halde görürsün. Allah'tan bir lütuf ve hoşnutluk ister dururlar. Görünüşlerine gelince, yüzlerinde secde eseri/izi vardır. Bu onların Tevrat'taki nitelikleri. İncil'deki nitelikleri de şöyle: Tıpkı bir ekin ki filizini çıkarmış, o filizi kuvvetlendirmiş. Filiz kalınlaştı, gövdesi üzerine dikildi. Ziraatçıları da imrendirir/hayran bırakır bu ekin. Allah böyle yapar ki, onlar sayesinde, inkâr edenleri öfkelendirsin. Allah onlardan iman edip barışa/hayra yönelik işlen yapanlara bir bağışlanma ve büyük bir ödül vaat etmiştir

Bunlardan sonraki geliyor bekle.
Allaha emanet ol.Sevgi deger kardesim

Enver Ýstek

metin mete
Sevgi deger kardesim, kusura bakma biraz karisik oldu.Dört degisik kisiden alinmistir.
Resullaha saygi.simdide digerleri.

Ali Bulaç Rahman ve Rahim Olan Allah`ın Adıyla
Diyanet Vakfı Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.
Elmalılı Hamdi Yazır Bismilahirrahmanirrahim
Süleyman Ateş Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla..
Yaşar Nuri Öztürk Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla...

Ali Bulaç 1- Ey iman edenler, Allah'ın Resûlü’nün huzurunda öne geçmeyin ve Allah'tan sakının. Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir.
Diyanet Vakfı 1. Ey iman edenler! Allah'ın ve Resûlünün önüne geçmeyin. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah işitendir, bilendir.
Elmalılı Hamdi Yazır 1-Ey iman edenler, Allah'ın ve peygamberinin önüne geçmeyin (saygısızlık etmeyin) ve Allah'tan korkun, çünkü Allah işitir, bilir.
Süleyman Ateş 1. Ey inananlar, Allah'ın ve Elçisinin önüne geçmeyin. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir.
Yaşar Nuri Öztürk 1 Ey iman edenler! Allah'ın ve resulünün önüne geçmeyin! Allah'tan korkun! Allah gerçekten çok iyi duyan ve gereğince bilendir.

Ali Bulaç 2- Ey iman edenler, seslerinizi peygamberin sesi üstünde yükseltmeyin ve birbirinize bağırdığınız gibi, ona bağırıp-söylemeyin; yoksa şuurunda değilken, amelleriniz boşa gider.
Diyanet Vakfı 2. Ey iman edenler! Seslerinizi Peygamber'in sesinin üstüne yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber'e yüksek sesle bağırmayın; yoksa siz farkına varmadan amelleriniz boşa gidiverir.
Elmalılı Hamdi Yazır 2-Ey iman edenler, seslerinizi peygamberin sesinden üstün kaldırrnayın (fazla yükseltmeyin) ve ona birbirinize bağırır gibi iri söylemeyin ki, haberiniz olmadan amelleriniz hiçe iniverir!
Süleyman Ateş 2. Ey inananlar, seslerinizi, Peygamberin sesinin üstüne çıkarmayın, birbirinizle yüksek sesle konuştuğunuz gibi, onunla da öyle yüksek sesle konuşmayın; yoksa siz farkında olmadan amelleriniz boşa gider.
Yaşar Nuri Öztürk 2 Ey iman edenler! Seslerinizi o Peygamber'in sesinin üstüne yükseltmeyin! Kiminizin kiminize bağırarak konuştuğu gibi, onun huzurunda sözü yükseltmeyin! Yoksa siz hiç farkında olmadan amelleriniz eriyip gider.

Ali Bulaç 3- Şüphesiz, Allah’ın Resûlü’nün yanında seslerini alçak tutanlar; işte onlar, Allah kalplerini takva için imtihan etmiştir. Onlar için bir mağfiret ve büyük bir ecir vardır.
Diyanet Vakfı 3. Allah'ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, şüphesiz Allah'ın kalplerini takvâ ile imtihan ettiği kimselerdir. Onlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vardır.
Elmalılı Hamdi Yazır 3-Kesinlikle Allah ve Resulünün yanında seslerini kısanlar (yok mu), işte onlar o kimselerdir ki, Allah kalplerini takva için imtihan etmiştir. Onlara hem bir bağışlama, hem de buyuk bir mükafat vardır.
Süleyman Ateş 3. Allah'ın Elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, öyle kimselerdir ki Allah, onların kalblerini, takva için imtihan etmiş(onların takvaya ehil olduklarını anlamış)tır. Onlar için mağfiret ve büyük bir mükafat vardır.
Yaşar Nuri Öztürk 3 Allah resulünün huzurunda seslerini alçaltanlar var ya, onlar Allah'ın, gönüllerini takva için imtihan ettiği kişilerdir. Bir bağışlanma vardır onlar için, bir büyük ödül vardır.

Yine alintidir Hakkinizi helal ediniz. Allaha emanet olun.Sevgi deger kardeslerim.

Not;son bir sey

Elmalılı Hamdi Yazır 9-Eğer müminlerden iki grup birbirieriyle çarpışırlarsa, hemen aralarını bulun barıştırın! Şayet biri ötekine saldırıyorsa, Allah'ın emrine dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse, yine adalette aralarını düzeltin ve hep insaflı olun. Çünkü Allah adaletli davrananları sever. Hucurat suresi(hepsi)

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
sen yanlış yoldasın hatta şirktesin ve bunu sana sürekli ısrarla söylüyorum hatta okadar cevap yazdım anlamakta diretiyosun ilmin,in kısıtlı olması ve okuduğun yanlış kaynakalrdan kaynaklanıyor özellikle 19.org tan okuman hergeçün seni uçurumun dibine gidiyorsun ve burdakilerede nbişey öğrenmek değil amacın burdakileri sınamak gördüğüm kadarıyla. ama bu nesana yarar sağlar nede burdakilere bişey kaybetti,rir. sana tavsiyem samimiyet içinde bir şey öğrenmek istediğinde soru sor aksi halde kullandığın cümelerle hergeçen gün ateşin dibine iniyorsun ayet veririm olmaz onu anlatırım olmaz . sıkıya gelince ben ona inanıyorum de kurtul. yapma böyle ucuz kelime oyunları burdaki insanları değiştiremezsin çünkü nurda ki insanlar ehli sünnet alimlerine biat etmiş hadislerin kabul etmiş insanlar burda insanlar eneniyetinden ayrılmış o insanalrın büyüklüğünü kabul ediyor.size tavsiyem onların kitaplarını okuyun . Birde merakım tahsilinizi merak ediyorum? ve okuduğunuz dini kitapları ?

Kur'an Ehli

New member
Ben şu anda üniversite de, 3. sınıf İngilizce İktisat okuyorum. Daha önce Fen Lisesi'nde ve de ondan önce kadıköy Anadolu Lisesi'nde okudum. Ortaokul yıllarında, Fethullah Gülen cemaatinin bir yurdunda kaldım 4 yıl süresince. Dini en iyi şekilde öğrendim. Sağolsunlar bize dini en iyi (!) şekilde öğrettiler. Ben namaz kılmayı çok severdim. Çok samimi olarak Allah'a bağlıydım. Ama onlar bize zorla her vakit, camide namaz kıldırdılar. İnsanın kendisi istemesi farklı oluyor, başkasının seni iteklemesi. İteklenmeye ihtiyacım olmamasına rağmen, zorla iteklediler. Namazdan soğumuştum. Dolayısıyla da dinden. Dindeki bir çok saçmalığı da orada görmüştüm. Orada hafızlık ta yapmaya çalışmıştım. Her cüzün son 4 sayfasını ezberlemiştim. Ama sonra bıraktım.

Lise yıllarında, dinden uzaklaştım. Sadece Allah'a inanır olmuştum.Oruç tutmak dışında birşey yapmadım. 3 sene kadar önce tekrar namaz kılmaya başladım. Bundan dolayı mutluydum ama eksik olan birşeyler vardı. Geçen sene, arkadaşım, araştırmaları sonucu ulaştığı bilgileri benimle paylaştı. Bende araştırmaya başladım. Kur'anı okumaya başladım. Gelenekçi din anlayışından çok farklı olduğunu gördüm. Evet, kur'andaki din çok farklıydı. Saftı, ve de anlaşılırdı.

Gerçeği gördüm. Kur'an bize yeterdi. Onu anlamak güzeldi. Bana anlatıldığı gibi anlaşılmayan bir kitap değildi. Gayet basit ve de anlaşılır bir dili vardı. Rabbim bunu bize gönderdiyse tabi ki anlaşılır olacaktı. Aklı mantığı kullanmak gerektiğini öğütlüyordu. Atalarımızdan gördüğümüze körü körüne bağlanmamayı öğütlüyordu. Bende öyle yaptım. Sorguladım. Ve gerçeği gördüm.

burkay

New member
selam arkadaslar sitenize hosbulduk : kuran ehli demiski :Görüyorum ki siz Allah c.c yazmışsınız. İnsanlar bu şekilde Allah'ı da överse bende peygamberi de överim.
sevgili kardesim bu nedemek oluyor ? yani sen diger insanlara mi baglisin. kisi allah c.c övmesse sen de hz muhammed .s.v.s i övmiyceksin ? bu nasil bir anlayis senin kisi .. hem ben hz muhammedi s.v.s 'i seviyorum diyorsun sonra allah c.c .. insanlar överse bende överim diyorsun varmi böyle bir mantik ... inanmayan insanlar allaha es kosuyorlar inanmiyorlar ve allahi övmüyorlar sende peygamberimizi mi övmemezlik yapicaksin ? bu belki acele yazmisligindan kaynaklaniyordur umarim saygilar ...

mehmetk

New member
seyfullah putkıran' Alıntı:
sevgili arkadaşım söylediğiniz hadisler doğrudur. ama sizinde gördüğünüz gibi bujda tezat yoktur . Efendimiz hadislerin aktarılmasına karşı değil yazılmasına karşıdır bu sebeple çoğu ehli sünnet alimleri yazdığı eserleri gömmüş ve hafızasına kazımıştır hadisleri yani kişi ezberlemesinde ve aktarılmasında sorun yoktur sadece yazılması uygun karşılanmamıştır.
yani bu verdiğiniz kaynakla hadislere inanmamamız gerektiği anlamı taşımaz sizin sunduklarınız la benim sunduklarım birleştiği taktirde sonuç açıktır . hadisler ezberlenmeli ve aktarılmalı ve hadisler ezberlenirken sağlam kaynaklar ve alimlerden öğrenilmeli . şimdi bu mevzuda takıldığınız kısım nedir?

selamun aleykum
sevgili kardeşim bu dediklerine katılmıyorum.peygamber sav kesinlikle hadislerin ezberlenip yazılmasına karşı değildi.hadislerin aktarılması için hafızalara güvenmek akıl karı değil peygamber sav kseinlikle bunu onaylamamıştır. hadislerin yazılması yada aktarılması konusunda peygamber sav hem yazılmasını teşvik ettiği hemde yasakladığı hadisler bulunmakta.fakat bunların nedenlerini bilmek lazım.kuran tamamlanmadığı sıralar hadislerin yazılımı yasaklanmış fakat tamamlandıktan sonra teşvik edilmiştir.en önemli sebeb budur.bunun yanında yaşı küçüklere izin verilmemiş.daha pek çok sebeb var.istenirse geniş bir yazı yazabilirim bu konuda.teşvik edilmesine gelince pek çok sahabeye bazı konular yazılıp teslim edilmiş.

tuna58

New member
Hadislerle ilgili okadar çok çelişki var ki birini kabul eden diğerini kabul etmiyor. birinin sahihtir dediğine diğeri değildir diyor. buhari imamı azam için güvenilir değildir diyor ve ondan hiç bir hadis nakletmiyor ama biz ikisinide dinimiz için en güvenilir kaynaklar kabul ediyoruz. hatta daha ileri gidip hadislerin yeri gelince kuran ayetlerini iptal edebileceği söyleniyor. hatta kuranın eksik olduğu ve recm olayını anlatan ayetin keçi tarafından yendiği idia ediliyor. içinde çelişki olmayan eksiksiz ve tamamlanmış olarak indirilen kuranı bu şekilde idialarla rivayetlere teslim etmeyi benim aklım almıyor. hadisleri kuranın önünden kaldırmalıyız dediğimiz vakit o zaman namazı kılmayı rekat sayısını kaç vakit olduğunu vb.. konuları nasıl öğreneceğiz diyorlar.bende o zaman siz hiç kuranı okumadınızmı diyorum. kuranda bize ahiret için yeterli olacak konuların hepsi var her konuda bütün ihtiyaçlarımızı kuran karşılıyor.ama kuranı okumadığımız için açıp acaba kuranda ne var diye bakmadığımız için dinimizi kendimiz sorgulayarak ve okuyarak kurandan öğrenmediğimiz için atalarımızdan rivayetlerle kulaktan dolma bilgilerle zanlarla öğrendiğimiz için doğal olarak kuranda her şey yazmaz kuranda her aradığımızı bulamayız hadisler kuranı açıklar deme gafletine düşüyoruz.
bende sizin gibi hadislerle yaşıyordum biliyorum sadece kuranla yaşamak çok zor. şimdiye kadar bildiklerinizin aslında çoğunluğunun yalan olduğunu uydurma olduğunu kabullenmek kolay değil ama ben bunları aştım biliyorum ki doğru yol sadece kuran yolu
bir düşünün allahın gönderdiği dinde bu kadar çelişki olurmu ?ehli kitapın şimdiki hali çelişkiler ve insan uydurmaları ile dolu ve sapıtmışlar. hadislerin bunlardan ne farkı var? peygamberimizin adı kullanılarak atılan iftiraların hesabı nasıl verilecek.

Kur'an Ehli

New member
Sevgili tuna58,

Hay ağzına sağlık senin. Burada tek başıma olduğumu sanıyordum. Aklı , mantığı kullanıp, körü körüne bağlanmaktan vazgeçerek, dini yalnızca Allah'a özgüleyen birini burada görmek güzel.

tuna58

New member
Ben elimden geldiği kadar benim gördüğüm gerçekleri müslüman kardeşlerimin de görmesi için kendimce çabalıyorum bir kişi bile olsa bizi anlarsa ne mutlu.

burkay

New member
arkadaslar dikkat edin ayni allaha inaniyoruz süphe yok ama bazi yanlis anlasilmalar meydana geliyor bu yazdiklariniz sanki biz kurani red eder gibi hadis deyip baska birsey demiyormusuz gibi algilaniyor ... hasa ... allah c.c son peygamber olarak görevlendirdigi hz muhammed s.v.s efendimize kuranda anlatilip uygulamasinida peygamber efendimizle insanlara nakletmistir ... burada peygamberimizin sünnetleridavranislari hadislerinin hepsini uyduruk saymiyoruz tabiiki isimize gelenleri ve gelmeyenleri olarak ayirmamiz mümkün degil eger hadisler kurana uyuyorsa bunlar gerçek hadistir ... bu ince bir konu bazen insan ilmini anlamadigi kuranin hakkinda yanlis yorumlar yapiyor bu da tehlike arz ediyor ... hz muhammed svs taaki hz adem den bugüne kadar açikladigina göre 124 000 peygamber geldi diyor simdik bu dogru mu yanlis mi ? kurani kerimde bu yazmiyor ... simdik diyelim ki yanlis nolur be kardesim seni allah bununla mi yargilayacak yoksa ? sen kurani kerimin nasil bir kitap oldugunu biliyorsun senin ilmin herseyi bilmesi mümkün mü ? bu yüzden peygamberimiz kuran dan insanlara yol göstermistir ... yeryüzünde hz muhammedden svs kurani kerimi daha iyi bilen yok insanlar aleminde ve kainatta ... bu yüzden tartismalarimiz zaten tek olan allah,n kitabi olan kurani kerimi baz alarak hareket ediyoruz ama peygamberimize svs karsi düsüncelerimiz hadislerini kabul etmemezlik etmeyelim hasa sirke gireriz ...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
sevgili kardeşlerim işin kolayı varken neden zorluyosunuz kendinizi anlamıyorum kuran-ı kerimin manasını anlıyabilen zatlar yani ululelbab lar hang hadisin sahih olup olmadığını bilmektedir ler. tekrar diyorum gidin ululelbablara sorun bunuda Rabbimden dilemeniz yeter ki içtenlikle Rabbime ulaşıcak vesileyi isteyin sıratı musatkime yolunu size anlatıcak murşidi isteyin kafama göre derseniz bu iş çok zorlaşır. bir kiş normal bir iş sahibi olmak için bile syısız hocalardan ders lıyor. bu tasavvuftada geçerli kişi kibrini kırıp yunus gibi hecı bektaşi ocağına ordanda taptuk ocağına gitmek , yada akşemseddin olabilek için hacı bayram veli ocağına gitmek gibi rabbimden sabır ve namaz ile yardım dileyin ve size bu eğitimi vericek öğretmenler bulun emin olun böyle soruarla zamanınzı harcamıcak zaten işin aslını biliyor olucaksınız. burda tartışma aldı başını gidiyor sahih hadilsere gerçek olmıyan hadisler cevaben sunuluyor işiin gerçeğinide Rabbim ve bildirdikleri biliyor bakıyorum burda bildirdikleri yok:) gelin hep beraqber bilirdiklerini bulalım inşallah.

tuna58

New member
öncelikle kimsenin kuranı reddettiğini düşünmüyorum. yazdıklarımdan bu mana çıkmasın. benim karşı olduğum peygamber efendimizin ismini kullanarak ona iftiralar atılmasıdır. daha sonrada bu uydurmaları bunu peygamber efendimiz söyledi buna inanın o ne dediyse vahiydir diyerek insanlara yutturmalarıdır.bizde bunlara karşı çıktığımızda hemen sen ne diyorsun peygamberşimize karşımı geliyorsun kafir olursun vallahi gibi ithamlarla sindirilmeye çalışılıyoruz. bu kadar körü körüne inanç olmaz.
bu konuda başka forum sitelerinde çok yazıştım değişen birşey olmuyor bunu biliyorum .ama bu demek değilki vazgeçeceğim sonuna kadar kuranın hurafeler ve uydurmalardan kurtulması gerekli bunun için kurana yanlız kurana dönmeliyiz.
bir düşünün müslüman olduğunu iddia eden ama çok farklı görüşleri inançları olan mezhep ve tarikatlar var acaba bu bölünmüşlüğün sebebi kuranmı ?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
aslında bu soruların cevabı okadar kolay ve islam alimleri tarafından enince detaylarına kadar anlatılmışki sanırım kimse bu zatların kitaplarını okumamış ve merak dahi etmiyor herkes kendi fikirlerini söylüyor.şimdi bu sorduğunuz soruları cevaplarını yazarım ama bakıyorum burda kimse öğrenmek babınd bi,şey aramıyos arasa kiteplar orda . bundan sonra gereksiz tartışmalardan çekiliyorum. sadece oku kısmına yazılar yazıcam. dieln yen okur veya okumaza inanır veya inanmaz.ben tebliğ vazifemi yaptım rabbim şahittir sizlerde şahitsiniz.Allaha emanet olun.

Üst Alt