Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Forumlar üzerine düşünceler..

dagdeviren

New member
İnternet ve forumlar ve de özellikle islami forumlar. Herkesin bir niyet ile ziyaret ettiği , değerli vaktinden zaman ayırdığı islami forumlar.

Birçoğuna üye olmama rağmen, mümkün mertebe yazmaktan çok okumayı tercih ettiğim mesaj tahtalarıdır bana göre.

Sanıyorum herkes kendini tatmin konusunda forumlardan bir şekilde istifade ediyordur. Kendine göre sevdiği ,sevmediği kriterler oluşmuştur zihninde.

İşte onlardan birkaçını yazmayı düşündüm kendimce :

Forum kirliliği oluşturan mesajlar nelerdir ?

En sevmediğim mesajlar, yazılan basit bir konu veya haber arkasına gönderilen onlarca teşekkür ve memnuniyet mesajları. zannediyorum bu iletiler mesaj sayısını artırmayı hedefleyen kitlenin başvurduğu en basit yöntem olsa gerek.

Forumu kirleten bir mesaj türüde sanıyorum ben geldim mesajına eklenen yüzlerce hoşgeldin mesajları.

Forumlarda samimi mesaj nasıl verilebilir ?

Bu da en az rastlanan mesaj türüdür. Çünkü takip edildiğinde forumlardaki mesajların % 90 civarındaki kısmın alıntılardan oluştuğunu görürsünüz. Alıntı tamamen bırakılırmı , bence bırakılmaz , ama bir mesajın yarısından fazlası alıntılardan oluşuyorsa ben onu okumaya bile değer bulmam. Çünkü aktaranın fikri yok belki alıntıyı bile farkında olmadan yanlış seçmiş olabilir .

Forumlarda Tartışma olmalı mı ?

Bence forum aslında tartışma alanındır , herkes aynı fikirde olsa zaten foruma gerek kalmaz , ancak önemli olan tartışmadaki seviyeyi korumaktır. Çünkü forumların tamamı benim fikrim tek doğrudur diyenlerle doludur. Bunu dikkate alarak seviyeyi muhafaza edebilmek te bir basiret göstergesidir.

Forumlar bir hizmet aracı olabilirmi ?

Bence yazılanların çok uzun bir zaman saklı kalabilmesi bakımından , forumlar gerçekten faydalıdır. Çünkü araştırmacı bir insan bir fikir veya kişi arasındaki en iyi kararı forumları araştırarak verebilir. Forumlarda her iki fikri karşılaştırmak imkanı her zaman varolmuştur.

Sonuç olarak

Herkes sahip olduğu fıtrat gereği , ne iş yaratılmış ise o iş üzerine vazife görecektir. Kimilerine iyilik , kimilerine kötülük kolaylaştırılmıştır. Asıl öenmli olan bağnaz ve sabit fikirlerden sıyrılıp hakikate giden yolu araştırarak bulabilmektir. Çünkü bu yapıda olan kişiler ulaşmak istedikleri hedefe daha sıkı ve sağlam bağlanarak , ileride kalplerine düşebilecek olan vesveselerden çok daha kolay olarak kurtulucaklardır.

Selam hidayet yolcuları üzerine olsun..

...

Üst Alt