Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Flört: Günah Batağı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rusen_alp

New member
Fakirlere dağıtmak için kurban da kesilmez. kurban Allah ( c.c. ) rızası için kesilir. Bi miktar kurban etinden ihtiyacı olanlara verilir.Siz nasıl bi şehirde yaşıyosunuz bilemiyorum, fakat bu şehir Türkiye'de ise bol miktarda fakir , eş , dost bulabilirsiniz. öyle çok şehrin kıyısına falan da çıkmaya gerek yok. Mahalleyi şöyle gece vakti dolaşmak yeterli olur kanısındayım.

rusen_alp

New member
Selamün aleyküm,

Önce Allah'tan (cc) sonra sizlerde utanarak anlatıyorum. Hakkınızı helal edin yardımınızı bekliyorum.

Muhafazakar bir ailenin çocucuğuyum. 17 yaşında üniversite yıllarında bir kızla tanıştım. Allah affetsin, aramızda yaşanmaması gereken şeyler yaşandı. Sonra çok pişman oldum ama ne fayda.

Tesettürlü bir kız değildi , sonradan kapandı (şöyle böyle kapandı!!) , bir çok sorunlarımızı oldu , bir taraftan işlediğim günahın sıkıntısı bir taraftan yaşananlardan dolayı mesuliyet duygusu.

Vel hasıl kendim karar vermiştim, evlenelim tövbe ederiz inşallah affolur ve birbirimizde bir hak kalmamış olur diye umuyordum.

Ancak şöyle bir sıkıntım var kız nispeten pervasız davranıyor, ( sözde erkek arkadaşlarla yemeğe gitmek, erkeklerle tokalaşmak , düğünlerde seyranlarda abuk subuk giyinmek vs normal onun için).

Tamam bir günah işlemiş olabilirim, ama tövbe ettim ve halen ediyorum ve bundan sonra evleneceğim insanın bir mümine yakışır birisi olmasını istiyorum. En azından beni günahlardan alıkoyacak biri olmasını.

Bu kızı çok defa uyardım , şu hareketlerinden vazgeç lütfen vs vs diye bir türlü olmadı. Çünkü ona göre gayet normal geliyor.

Şimdi özet olarak durumum şu :

Kendimi ona karşı vebal altında hissediyorum, oda bana bunu sürekli ima ediyor,
Ancak yaşam şeklini kesinlikle değiştirmiyor ve değişmeyecek biliyorum .

Şuan 25 yaşındayım. Sizce ne yapmalıyım?

İki yanlış bir doğru yapmaz ! anlattığın sorunlar çotk büyük sorunlar değil , hem kıza o kadar yakınlaşacaksın, hem de kıza bir yaşam tarzı dayatacaksın, bu da enteresan,
şunu da söylemekte fayda var, sevmiyorsan, mutsuz olacağına inanıyorsan evlenmeni tavsiye etmem fakat yukarıda sözü edilen sorunlarsa engel bir atasözüyle cevap veriyorum " bu ne lahana turşusu "

bekir

sadece bir kul
Ben islamdaki kurban kesmenin, nedenleri üzerinde düşünürüm. Nedeni çok açıktır ki yılda en az bir defa bir kurban kesip, fakirlere dağıtmak, fakirlere bir nebze yardımcı olmaktır.

Bu günkü şekli ile kurban kesimi ve fakirlere dağıtımı, bundan 300, 500 veya 1000 yıl önceki yerleşim
alanları için uygun düşebilir. Ancak bu günümüzdeki yerleşim ve şehirleşme açısından, eski sistemi
çok geçerli bulmuyorum. Bu gün şehirlerde kurban kesebilecek maddi varlığa sahip kişilerin çok büyük bir kısmı
şehir merkezlerinde ikamet etmekte ve çoğu kestiği kurbanı dağıtma imkanından mahrum bulunmaktadır.

Çünkü fakir kesim çoğunlukla şehirlerin dış çevrelerinde, merkezden uzak bölgelerde yaşamaktadırlar..

Bu nedenle ben kurban bedelinin, çocuk esirgeme kurumu, darül aceze gibi düşkün insanlara ev ve aş
vermeye çalışan kurumlara bağışlamanın maksada ce gayeye çok daha uygun olduğunu düşünürüm...

Hırsızın cezası konusunda da görüşlerimizi açıklayabilir miyiz....????

Kurban kesme hakkında ki düşüncelerinizin dolaylı sebebi olan fakir-fukara sevindirmenin ötesinde ki hikmetleri de düşünün. Kurban maddiyat da gerektiren bir ibadettir. Hem madden bir fedakarlık yapmak, hem Allah rızası için belki fıtratında çokda olmayan bir soğukkanlılığı/cesareti/metaneti sergilemesi gerektiği noktasında manidardır. Bu nedenle de zaman ve mekan farketmeden yapılmalıdır. İnsanların/devletlerin milyarlarca dolar harcıyarak futbol sahaları yaptığı bir devirde metropol şehirlerde kurban organizasyonu yapması çok basit ve kolaydır. Bu gün kesilen etleri toplayan ve hayr için değerlendirmeye çalışan en azından o ahdi yapan (yapacağım deyip yapmayanın günahı başına) çok derneklerde mevcuttur.

Hırsızlık konusuna gelince, İslam'da ne olursa olsun her hırsızlığın cezası el kesmek değildir, bunun şartları, gerekleri ve istisnaları vardır, bilinmesi gerekir. Geçmişte ve bugün de bilindiği üzere cezayı gerektiren hırsızlık fiiliyatı gerek malı çalınanlar açısından ve gerekse çalan açısından çok ciddi bir sosyal sıkıntıdır, her şeyden önemlisi Allah'ın emrine muğayirdir. El kesme cezası hırsızlığı kökünden kesen bir ceza olmamıştır ama son derece çekindiren ve korkutan bir ceza olması hasebi ile etkinliği ve caydırıcılığı malundur. Diğer yandan bu günün kanunları ise verdiği cezalar ile hırsızlığı sadece ve sadece meslek haline getirmiş durumdadır. Kendi nefsinizde de muhakeme ederseniz, elinizin/ellerinizin kesileceğine rağmen rant için hırsızlığa ne derece cesaret edebilirsiniz, düşünün? Ama bu günün kanunları ile, yapacağınız hırsızlık fiilini, türlü bahanelerden de istifade ederek 3-5 yıl hapis ile atlatabileceğinizi, hapishane sürecinde hırsızlık öğretisi ve hırsını geliştireceğinizi düşününce, hırsızlık bir meslek haline gelir. Yani siz bir/iki elinizin kesileceğini bile bile böyle bir riske girermisiniz? kahiri ekseriyetle hayır. İşte bu denli caydırıcılık ve bunun yanında, hırsızın elinin kesilmişliğinden beter hale gelen çalınmış insanların hayatlarını/geleceklerini/itibarlarını/hayallerini/çoluk-cocuklarını düşünürseniz, vicdanınız; bu cezası belli fiili ihtiyaç için değil rant için yapanlar için sızlayamaz, eğer sızlarsa bu hal normal olamaz.

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Kurban kesme hakkında ki düşüncelerinizin dolaylı sebebi olan fakir-fukara sevindirmenin ötesinde ki hikmetleri de düşünün. Kurban maddiyat da gerektiren bir ibadettir. Hem madden bir fedakarlık yapmak, hem Allah rızası için belki fıtratında çokda olmayan bir soğukkanlılığı/cesareti/metaneti sergilemesi gerektiği noktasında manidardır. Bu nedenle de zaman ve mekan farketmeden yapılmalıdır. İnsanların/devletlerin milyarlarca dolar harcıyarak futbol sahaları yaptığı bir devirde metropol şehirlerde kurban organizasyonu yapması çok basit ve kolaydır. Bu gün kesilen etleri toplayan ve hayr için değerlendirmeye çalışan en azından o ahdi yapan (yapacağım deyip yapmayanın günahı başına) çok derneklerde mevcuttur.

Hırsızlık konusuna gelince, İslam'da ne olursa olsun her hırsızlığın cezası el kesmek değildir, bunun şartları, gerekleri ve istisnaları vardır, bilinmesi gerekir. Geçmişte ve bugün de bilindiği üzere cezayı gerektiren hırsızlık fiiliyatı gerek malı çalınanlar açısından ve gerekse çalan açısından çok ciddi bir sosyal sıkıntıdır, her şeyden önemlisi Allah'ın emrine muğayirdir. El kesme cezası hırsızlığı kökünden kesen bir ceza olmamıştır ama son derece çekindiren ve korkutan bir ceza olması hasebi ile etkinliği ve caydırıcılığı malundur. Diğer yandan bu günün kanunları ise verdiği cezalar ile hırsızlığı sadece ve sadece meslek haline getirmiş durumdadır. Kendi nefsinizde de muhakeme ederseniz, elinizin/ellerinizin kesileceğine rağmen rant için hırsızlığa ne derece cesaret edebilirsiniz, düşünün? Ama bu günün kanunları ile, yapacağınız hırsızlık fiilini, türlü bahanelerden de istifade ederek 3-5 yıl hapis ile atlatabileceğinizi, hapishane sürecinde hırsızlık öğretisi ve hırsını geliştireceğinizi düşününce, hırsızlık bir meslek haline gelir. Yani siz bir/iki elinizin kesileceğini bile bile böyle bir riske girermisiniz? kahiri ekseriyetle hayır. İşte bu denli caydırıcılık ve bunun yanında, hırsızın elinin kesilmişliğinden beter hale gelen çalınmış insanların hayatlarını/geleceklerini/itibarlarını/hayallerini/çoluk-cocuklarını düşünürseniz, vicdanınız; bu cezası belli fiili ihtiyaç için değil rant için yapanlar için sızlayamaz, eğer sızlarsa bu hal normal olamaz.

Hırsızlık cezası konusundaki benim görüşlerim de şöyledir:

Yine lafzı manada alırsak :

Kur'anda hırsızlıkla ilgili tek ayet vardır açık ve ne : Hırsızlık yapan erkek veya kadının eli kesilir der.
Ve Kur'an hırsızlığın şartları ile ilgili hiçbir şey söylemez. Yaş konusu, cüzi,çok küçük miktardki hırsızlıklar konusu,
aç çocukları için bir ekmek çalmak mecburiyeti gibi değişik hırsızlıklar için farklı cezalar bildirmez.
Eğer kur'an kararı lafzi olarak uygulanması gerekirse, bütün yukardaki kişilerin ellerinin kesilmesi gerekir...

Ancak bu hükmün böyle uygulanmasının adil olmayacağı sarih olduğundan...
Yanlış hatırlamıyorsam Hz. Ömer zamanında bir yıl kıtlık olmuş, açlık mecburiyeti nedeniyle ,
Hz. Ömer o yıl hırsızlık cezasının uygulanmayacağına karar vermiş....

Daha sonra din adamları,islam hukuku adı altında:

Ergin yaşa gelmemiş çocuklara,
Cüzi yani küçük miktarlardaki hırsızlıklarda,
Açlık gibi mecburiyet tahtında yapılmış hırsızlıklarda el kesme cezasının uygulanmayacağına
hükmetmişlerdir...

Ben bu meseleyide yine ilgili ayetin batıni anlamına yani ayetin getirmek istediği amaç ve gayeyi
göz önüne alırım.

Bu ayetteki ''El kesme '' cezasını elin baltayla kesilmesi olarak düşünmem...
Nasıl ki elektriği kes dendiğinde baltayı kapıp, elektrik kablosunu kesmiyor, elektrik düğmesine
basıp elektriği kesiyorsak..

Nasıl ki suyu kes dendeiğinde balta ile su borusunu kesmeyip, musluktan kesiyorsak....

Ayetteki ''el kesmeyi'' de:

1) Hırsızın elini hırsızlık yapmaktan engelleyin..
2) Hırsız yine de hısızlık yapmış ise onu cezalandırın olarak anlıyorum.

MÖesele hısızı hapsetmenin hem hırsızlık yapmasını önlemek, hem de ceza vermek olarak amaç ve gayenin
tahakkuk ettirilmiş olacağını düşünürüm....

Kişi bir hırsızlık yaptı diye baltayı kapıp elini bileğinden kesip koparmanın...
Yüce Yaratanımızın '' Rahmani Rahim '' vasfına uygun düşmeyeceğini düşünürüm....

abdullahbinomer

New member
İki yanlış bir doğru yapmaz ! anlattığın sorunlar çotk büyük sorunlar değil , hem kıza o kadar yakınlaşacaksın, hem de kıza bir yaşam tarzı dayatacaksın, bu da enteresan,
şunu da söylemekte fayda var, sevmiyorsan, mutsuz olacağına inanıyorsan evlenmeni tavsiye etmem fakat yukarıda sözü edilen sorunlarsa engel bir atasözüyle cevap veriyorum " bu ne lahana turşusu "

Güzel kardeşim, geçmişte işlenmiş bir günahtan bahsediyorum, pişmanım diyorum, tövbe ediyorum diyorum. Şimdi geçmişte bu günahı işledim diye bundan sonra ömür boyu bohem bir hayat mı sürmem gerekiyor?. Bu günahı işledim diye artık bundan sonra amaan nasılsa günahkarız bundan sonra elmanın sapı üzümün çöpü demeyelim İslamın inceliklerine uymayalım, ona uyan bir eş aramayalım mı demek bu? Bu günahın telafisi için tövbe ediyorum + aynı kızla evlenip (sünnete uygundur Ali Küçük hocanın nur suresi tefsirini dinleyin) tövbemi pekiştirmek istiyorum ama kız mahremiyet konusnda islamın kesin kaidelerine bundan sonra da uymayacağını değişmeyeceğini beyan ediyor.

Anlamıyorum ki yardımcı olmaya mı çaışıyorsunuz tartışmaya mı çalışıyorsunuz yoksa. elli yaşında kafir ölmeden önce iman edip tertemiz islam üzere ölebiliyorsa bende günahkar bir müslümanım , tövbe ediyorum. Kafire tanınan hak bana neden tanınmamış olsun. Tövbe kapısını Allah kapatmıyor size ne oluyor "bu ne lahana turşusu" ???

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Ne güzel yaaaaaa.....

Bir kızın kanına gir, o nu 3 yıl kullan...(Kim bilir ne vaatlerle....)
Sonra günah işledim..Tövbe ettim....Bittiiiii.....

Bir adamı vur öldür....Veya balta ile bacağını veya kolunu kopar...
Sonra bi tövbe et......Bittiiiiii....

Arkadaş bir kızın kanına girmekle bir cinayet işlemek arasında fark yoktur......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bu iş tövbeyle mövbeyle temizlenmez....Burada tövbe işlemez.....
Ta ki kız hakkını helal edene kadar......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anlaşılabilmiştir...Umarım.....

abdullahbinomer

New member
Ne güzel yaaaaaa.....

Bir kızın kanına gir, o nu 3 yıl kullan...(Kim bilir ne vaatlerle....)
Sonra günah işledim..Tövbe ettim....Bittiiiii.....

Bir adamı vur öldür....Veya balta ile bacağını veya kolunu kopar...
Sonra bi tövbe et......Bittiiiiii....

Arkadaş bir kızın kanına girmekle bir cinayet işlemek arasında fark yoktur......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bu iş tövbeyle mövbeyle temizlenmez....Burada tövbe işlemez.....
Ta ki kız hakkını helal edene kadar......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anlaşılabilmiştir...Umarım.....

Kimin kimin nasıl kandırıp kandırmadığını nerden biliyorsun? Bir zina olayında sadece kızın mı namusu kirleniyor sana göre ki sürekli aynı şeyi tekrarlayıp duruyorsun? erkek için haram olan kadına da haram kimse kimseye zorla birşey yaptırmış değil. Nefsine uyan iki insan var ortada. Akılbali olan herkes kendi işlediği günahın hesabını kendi verecek burada bir kul hakkı falan yok. Sırf tartışmak için konuyu daha fazla kirletmezsen sevinirim.

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Kimin kimin nasıl kandırıp kandırmadığını nerden biliyorsun? Bir zina olayında sadece kızın mı namusu kirleniyor sana göre ki sürekli aynı şeyi tekrarlayıp duruyorsun? erkek için haram olan kadına da haram kimse kimseye zorla birşey yaptırmış değil. Nefsine uyan iki insan var ortada. Akılbali olan herkes kendi işlediği günahın hesabını kendi verecek burada bir kul hakkı falan yok. Sırf tartışmak için konuyu daha fazla kirletmezsen sevinirim.

Kardeş,

Konuyu buraya getiren ,ve insanların fikrini soran sensin...Herkes sana seni memnun edecek şeyler mi
söylemeliydi.....

Kimin kimin nasıl kandırıp kandırmadığını nerden biliyorsun?
Güzel soru...
Bizim ülkemizde zaten hae kızlar, erkeklere evlenme vaad eder veya evlenme ümidi verir..
sonra kızlar erkeklere tecavüz edip, ırzına geçerler......!!!!!

Arkadaş, bu soruyu buraya getirmene hiç gerek yoktu...

Kendi kendine soracaksın....

Kız hakkını sana helal ediyor mu...????????????????????????????????

Ediyorsa mesele yok...Kimseyede birşey sormana gerek yok...

Amaaaa...Etmiyorsa ,sen bin tane bahaneler de bulsan boşadır....
Kul hakkının tövbesi olmaz....

Mesele bu kadar basit.....!!!!!!!!!!!!

abdullahbinomer

New member
Kardeş,

Konuyu buraya getiren ,ve insanların fikrini soran sensin...Herkes sana seni memnun edecek şeyler mi
söylemeliydi.....

Güzel soru...
Bizim ülkemizde zaten hae kızlar, erkeklere evlenme vaad eder veya evlenme ümidi verir..
sonra kızlar erkeklere tecavüz edip, ırzına geçerler......!!!!!

Arkadaş, bu soruyu buraya getirmene hiç gerek yoktu...

Kendi kendine soracaksın....

Kız hakkını sana helal ediyor mu...????????????????????????????????

Ediyorsa mesele yok...Kimseyede birşey sormana gerek yok...

Amaaaa...Etmiyorsa ,sen bin tane bahaneler de bulsan boşadır....
Kul hakkının tövbesi olmaz....

Mesele bu kadar basit.....!!!!!!!!!!!!

Seninki fikir vermek değil fikir şöyle verilir;

Şu şu şu nedenden dolayı bence şu şekilde davranman doğrudur dersin bu fikir vermek olur.

Sen durduk yere bir tartışma ortamı oluşturma, bir rüştünü ıspatlama gayreti içindesin.
Bu bir

ikincisi ben burda insanların fikrini değil ; insanların bu konuda İslami kaynaklara göre edindikleri bilgiler ışığında düşüncelerini soruyorum. onun için islami forum da bu konu. yoksa kimsenin fikrini falan merak etmiyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt