Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Anneye Itaat

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ANNEYE ITAAT

Veysel Karani, aşkı Resulullah ile yanıp tutuşmuştur. Tek emeli, biricik gayesi Resulullah'ın mübarek cemalini görmekti. Bu aşk ile günler gelip geçiyordu. Bir gün annesine:
- Anneciğim! Eğer müsaade edersen gidip sevgili Peygamberimizin mübarek yüzünü göreyim. Gidip Medine'de ziyaret edeyim, dedi.
Veysel Karani'nin anası uzun uzun düşündü.
Sonra:
- Bir şartla izin veririm. Resulullah'ı hane-i saadetlerinde (mübarek evinde) ziyaret edeceksin. Başka yerde değil, dedi.
Aşık-ı Resul olan Veysel Karani anam izin verdi diye sevinç içinde Medine yoluna düştü. Günlerce yolculuktan sonra Medine'ye ulaştı. Peygamberimizin evini sordu. Gösterdiler. Hane-i Saadetin kapısını çaldı. İçeriden Hz. Aişe validemiz:
- Kim o? diye seslendi. Veysel Karani:
- Benim, ben, Veysel, Yemen'in Karan köyünden geldim. Resulullahı ziyaret için geldim dedi. Hz. Aişe validemiz:
Resulü Ekrem mescide gitti. Hemen oracıkta görebilirsin dedi. Veysel Karani:
- Ah! dedi. Gidemem, anamın izni buraya kadar dedi.
Hz. Aişe (R.A.) validemiz:
- Ey Allah'ın kulu! Kimsin sen? dedi. Veysel:
- Adım Veysel'dir. Yemen'in Karan Köyündenim. Çobanlık yaparım. Sevgili Efendimizi ziyaret için buraya kadar anacığımdan izin almıştım. Demek ki görmek nasip değilmiş diyerek gerisin geriye döndü.
Resulullah, mescidden döndüklerinde:
-Ya Aişe! Buraya Üveys (Veysel) mi geldi?
Onun beni bu dünyada görmesi nasip olmayacak. Allah onu imtihan ediyor. Annesine olan itaatının derecesini ölçüyor, dedi.
Veysel Karani anasına geldi, olanları derin bir ah çekerek anlattı. Üzüntü ve kederinden sararıp solmuştu. Anası:
- Üzülme oğlum, üzülme dedi. Sen beni memnun ettin ya, Allah'ta seni memnun edecek. Sevgili Efendimizi öbür dünyada göreceksin dedi.

MuhammedAli

New member
Esselamu eleykum :)

Esselamu eleykum :)

seyfullah putkıran' Alıntı:
amin cümlemizden
Esselamu eleykum sayib putkiran kardeshim ALlah razi olsun ki boyle bir mevzu acmissin.
ALlah senden razi olsun:)
guzel bir rivayet idi.
Ana,baba itaet ve makamlarinin yuce olmasi hakkinda birini de ben diyeyeim izninizle:)
Bir gun Hazret Aliye (E) sorarlar :Ya Ali ata babanin fazileti ne kadardir? Ali der ki bu sorunun cevabi Resulallahin(s)hayatinda ap acik."Nasil ?"derler.Soyel der:"Resullahin (S)Allah ata ,anasini cocuk iken elinden almisti eyer yasasaydilar Resulallah (s)yer yuzunde en yuce zatdir diyemezdik.Cunki ondan da yuce makamli olani ana ve babasi olurdu.Ana babanin makami bu kadar yucedir.:)
Saadetler dilerim
:)
Vesselamu eleykum ve rehmetullahi ve bereketuhu

Z

zeynep_hearty

Guest
Saygıdeğer Seyfullah rabbim razı olsun kardeşim....selam ve dua ile...

Üst Alt