Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Başı kapalı kız arıyorlarmış!...

reyyan

New member
Başı kapalı kız arıyorlarmış!...
Bu sözü duyanlar olmuştur muhakkak kapalı arkadaşlardan... Bana da birkaç defa rasgeldi... Çok itici, hoş olmayan bir söz... "Kapalı kız arıyorlar!!!"... Kim arıyor!? Arasın banane! Kapalı kızın hakkını verebilecek mi bu arayanlar??? ....... "Kapalı kız" ne ifade ediyor önce onu bir düşünmek lazım... Birileri kapalı kızı bir simge gibi mi görüyor? Sessiz sakin, ensesine vur iş yaptır mı? Kapalı kız istemek moda mı? Kız kapalı olunca herşey tamammı? Kapalı kız neden böyle görülüyor?! Acaba böyle görenlerin varlığı yüzünden mi insanlar "kapanmayın sizde ezilirsiniz kadının başı açık olursa yolu da açık olur" diyor?!?!?!? Acaba kapalı kızlar eziliyor mu hakikaten? Ve bu ifadeyle kız aramanın arkasında yatan neden nedir??? Biz mutaassıp bir aileye benzemesekte kapalı kız arıyoruz mudur? Aile mutaassıpsa kız arıyoruz demeleri yetmiyor mu, onlara dansöz mü getirecek görücü?!? Kimse kusura bakmasın ama bu ifade çok aşşağılayıcı geliyor bana... Yani çekirdeksiz üzüm aramak gibi, fransız malı olmayan şampuan aramak gibi birşey... Sıfatla kız mı aranır??? Ne bu? Vasıfsız eleman değil, vasıflı arıyoruz mu? Evlenirken karşısındakine böyle şartlar sürmeli mi kişi??? Eve besleme mi alıyorsun??? Belki ben su-i zan yapıyorumdur diyorum ama her defasında söyleyenlerin yüzündeki o ifadeyi görünce kızıyorum ne yapayım?! Yani kız aramanında, kız almanında bir usulü yokmudur???? İşin suyunu çıkardık... Görücü! Görücülük... Bİlmeyen o işe de el atmasın lütfen... Varsa böyle annesi, teyzesi olan... Uyarın... Öyle söylemekle bitmiyor o iş... Vebali de var... Sıkıntısı da... Bilemiyorum siz ne düşünüyorsunuz bu konuda... Nedir bunun usulü?... Bu dahi bir islami yaşantı yansıması değil midir?

Rahmet4

New member
cok haklisiniz reyyan kardes aynen yazdiginiz gibi. oglunun kirdigi ceviz kirki gecmis gezdigi tozdugu kizi almiyorlar. nedenleri iyi kiz olsaymis oglanla gezmezmis. sizin oglunuz iyi oglan olsaydida gezmeseydi diyen kimse cikmiyor?? neden hep kiz suclaniyor oglanin sucu yokmu ??? kiza gelince namus varda oglana gelince yokmu saniyorlar.... erkegin yaptigi elinin kirimi oluyor acaba yikiyinca gecer deniyor esasatan gecermi vicdan azabi cekmezmi hic???

not:cocuklarimi iyi yetistirip evlenme cagina gelirlerse insaallah.. bakire kiz ve bakire damatlar ariyacagim

hasret

New member
çok çoooooooooook haklısınız arkadaşlar...
Allah razı olsun.

ÇAPANOÐLU

New member
bakın, hadis termonolojisinde en çok Hz. Aişe'den faydalanıldığına rağmen, kadınların halen özel hallerini bile erkek alimlerden almaları, işin vehametini ortaya sermektedir zaten. Kadının islam ile muhataplılığı isteyerek ya da istemeyerek tarihin bir yerinde kesenler, elbette bunun hesabını Allah'a vereceklerdir ama, elimizden bu hak alındı, ne yapalım.. mantığına sığınmak ta kadınları hesaptan kurtarmayacaktır, hal böyle olunca, kadın tüm kazanımlarının ardında duracak ve Rabbimizin sorumlu tuttuğu bütün alanlarda hakkını sonuna kadar koruyacaktır..
Her zaman söylediğim gibi, Kur'anı kadın gözüyle tebyin etmeden, en azından, özel hal ile ilgili fıkıhların altına kadınlar imza atmadan, en azından kendi sorunlarını kendileri çözmeden, kadınların 1.nci sınıf vatandaş sayılmaları beklenmemeli, kaybedilen hak, tekrar mücadele ile alınır, ve bu mücadelede bendeniz kadınlardan ümitvarım, çağın Hz Aişelerinin günyüzüne çıkmasını heyecan ile bekliyorum..
Mücadeleniz mübarek olsun..

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk

Her zaman söylediğim gibi,..................., kaybedilen hak, tekrar mücadele ile alınır, ve bu mücadelede bendeniz kadınlardan ümitvarım, çağın Hz Aişelerinin günyüzüne çıkmasını heyecan ile bekliyorum..
Mücadeleniz mübarek olsun..

Konu Bacımın serzenişidir... Sonuna kadar haklıdır feryadında...

-Hakkınızda çokta ii düşünceler bırakmayacak ifadeler kullanmışsınız. Sanırım "Çağın peygamber hanımlarının günyüzüne çıkmasını heyecan ile bekliyorum" Cümlenizle ne anlatmak istediniz...?

ÇAPANOÐLU

New member
Konu Bacımın serzenişidir... Sonuna kadar haklıdır feryadında...

-Hakkınızda çokta ii düşünceler bırakmayacak ifadeler kullanmışsınız. Sanırım "Çağın peygamber hanımlarının günyüzüne çıkmasını heyecan ile bekliyorum" Cümlenizle ne anlatmak istediniz...?

Bravo sevgili Karababa, bu sözlerimden bu manayı çıkarmanız gerçekten çok anlamlı, biliyorum, erkek egemen bir din anlayışın (ki bu gerçek dinin özünü yansıtmaz asla) yıkılması, en çok, siz gelenekçi dindarların işine gelmiyor, çünkü, tüm vücudunuz yara-bere kaplasa bunları yalayarak hakkını helal ettirecek, yatağa çağırdığınızda herhangi bir sebeple icabet etmeyene meleklerin sabahlara kadar lanet edeceği, herşeyden daha acısı, hayatında bir kez hayız olmayan erkek alimlerinizin bilmediği bir konuda fetvalar yumurtlaması, kadınları el altında bulundurmanız hasebinde, elbette işinize gelmektedir, fakat, Allah EY İMAN EDENLER.. ayetinde, kadın-erkek ayırd etmediğine göre, ne sizin ayırd etmeniz birşey değiştirecektir ve ne de kadınlar bu ayete muhatablılıktan men olacaklardır. Benim çırpınışım kadın-erkek herkesin Rabbının rizasına göre hayat yaşamalarıdır. İşin tuhaf yönü, savunduğunuz fikirleri asla vahye tescil ettiremezsiniz ki?.. şimdi tekrar söyleyim, kadınlara gerçekten büyük iş düşmektedir..

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Bahsini Ettiğin cümle ne ifade etmeye çalışıyorsun!

Çok acık bir soru soruyorum Kolaylıkla cevap verebilirsiniz.

İsnat etmekten kaçının.

ÇAPANOÐLU

New member
elbette peygamber hanımlarının çağımızda olamayacağını bilecek kadar islami şuura sahibim kardeşim, hz aişelerin günyüzüne çıkmasını beklemek, bedenen ve aynen adını andığım kişilerin beklendiği anlamını çıkarmak değildir elbette kastim, burada, hz aişenin ilim ve bilgisine bir vurgu yapılmıştır, en ufak bir edebiyat bilgisi olanların anlamaması mümkün değil, sizinde anladığınızı bal gibi biliyorum ama, mesele başka, neyse, şu saatte polamiğe girmeye ne niyetim var ne zamanım..

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Bravo sevgili Karababa, bu sözlerimden bu manayı çıkarmanız gerçekten çok anlamlı, biliyorum, erkek egemen bir din anlayışın (ki bu gerçek dinin özünü yansıtmaz asla) yıkılması,

Siz Namazınızı bizim kıldığımız gibi kılmıyormsunuz?
Namazda zikretmiyormusunuz.

Sanırım en önemlisini yapmayıp Akletmiyorsunuz.

-Hisleriniz yanıltmasın bu konuyu bir bayan arkadaşımız açmış, Bizlerde Fikrine icabet ediyoruz.

ÇAPANOÐLU

New member
Siz Namazınızı bizim kıldığımız gibi kılmıyormsunuz?
Namazda zikretmiyormusunuz.

Sanırım en önemlisini yapmayıp Akletmiyorsunuz.

-Hisleriniz yanıltmasın bu konuyu bir bayan arkadaşımız açmış, Bizlerde Fikrine icabet ediyoruz.

hayrola sevgili kardeşim, yoksa müneccimliğe merak sardınız, nereden gördünüz namazımı ve kendi namazınıza benzetemediniz, diyorum ya sabır, ama sabrında bir sabrı vardır yani, lütfen zan da bulunmayın olur mu?.

reyyan

New member
hayrola sevgili kardeşim, yoksa müneccimliğe merak sardınız, nereden gördünüz namazımı ve kendi namazınıza benzetemediniz, diyorum ya sabır, ama sabrında bir sabrı vardır yani, lütfen zan da bulunmayın olur mu?.
aa kardeşlerim ne oluyo bakım niye bibirinize sert cevap veriyonuz ya

Z

zeynep_hearty

Guest
aslında genel anlamda başı kapalı yani başörtüsü bayan aranması başörtülü bir bayan için onurdur sevgili Reyyan düşüncelerine tümüyle katılıyorum fakat bunun akebinde yapılan ,yazılan,çizilen bunca şeye rağmen başörtülü bir bayan arıyorum demek toplumumuzda başörtüsüne yapılan karalama sistemlerinin işlemediğini gösterirki buda sevindirci bence olaya bu manadan yaklaşılabilir kapalı bayan arıyoruz ,kapalı gelin arıyorum cümlesindeki kasıt senin ifaden doğrultusunda olduğunda elbette çok tahkir edici fakat ifade ettiğim gibi farklı bir niyetle söylediğinde bunca şeye rağmen bu güvenin kalıcı olduğunu görmekte memnuniyet verici nacizhane fikrim bu doğrultudadır..selam ve dua ile...

mhmt

New member
zeynep hearty kardeşinde dediği gibi aslında birazda farklı açılardan bakılabilir..
işte problem biraz hitaplarda olabilir..
niyeti filan saftır böyle düşünenlerin..
ama belki azıcık cahillik denebilir..
hayırlısı olsun...

betülnur

New member
aslında genel anlamda başı kapalı yani başörtüsü bayan aranması başörtülü bir bayan için onurdur sevgili Reyyan düşüncelerine tümüyle katılıyorum fakat bunun akebinde yapılan ,yazılan,çizilen bunca şeye rağmen başörtülü bir bayan arıyorum demek toplumumuzda başörtüsüne yapılan karalama sistemlerinin işlemediğini gösterirki buda sevindirci bence olaya bu manadan yaklaşılabilir kapalı bayan arıyoruz ,kapalı gelin arıyorum cümlesindeki kasıt senin ifaden doğrultusunda olduğunda elbette çok tahkir edici fakat ifade ettiğim gibi farklı bir niyetle söylediğinde bunca şeye rağmen bu güvenin kalıcı olduğunu görmekte memnuniyet verici nacizhane fikrim bu doğrultudadır..selam ve dua ile...

zeynep kardeşime katılıyorum reyyan kardeş.tabii senin dediklerinde yabana atılacak sözler diil ama hala güvenilen,örnek gösterilen,seçilmiş kişilk olarak benimsenildiğimizi gösterir bu sözler bir nev'i..tabii buda benim nacizane görüşüm.hepinizden Rahman razı olsun inşaAllah...
selam,dua ve muhabbetlerimle...

reyyan

New member
zeynep kardeşime katılıyorum reyyan kardeş.tabii senin dediklerinde yabana atılacak sözler diil ama hala güvenilen,örnek gösterilen,seçilmiş kişilk olarak benimsenildiğimizi gösterir bu sözler bir nev'i..tabii buda benim nacizane görüşüm.hepinizden Rahman razı olsun inşaAllah...
selam,dua ve muhabbetlerimle...

Allah Razi Olsun

Üst Alt