Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zamani nasil israf etmeden kullanabiliriz?

E R H A N

New member
Katılım
14 Ocak 2005
Mesajlar
555
Tepkime puanı
14
Puanları
0
Yaş
45
Konum
istanbul
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
Insanlar hiç farkinda degiller ama Allah’in en kiymetli hazinesi zamandir. Her 24 saat herkes için gelir. Ama mutlaka geçer ve geçtigi zaman hayatinizdan bir gün eksilmistir. Allah yolundaki güzellikleri yasayabildiginiz bir gün daha kopmustur. Öyleyse insanlar ne yapmalidir? Allah’in en kiymetli hazinesi olan zamani, Allah için kullanmalidir.

Allah için zamanin kullanilmasi 2 ayri gerçegi gösterir. Birisi sizin normal fiillerinizi islemeniz. Ve özellikle nefsinizin kalbinde Allahû Tealâ’yi devamli zikretmeniz. Zikirsiz geçen her zaman parçasi seytan için kullanilmistir. Zikirli geçen her zaman parçasi da Allah için.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) diyorki: “Ben uyurum ama kalbim uyumaz. Yeniden uyudugum zaman dilim belki zikri tekrar etmez ama kalbim mutlaka, uyudugum sürece de zikretmektedir.

Allahû Tealâ diyor ki:

Ayaktayken, otururken, yan üstü yatarken Allah’i zikredin.

Bir insan zaten üç halde bulunabilir. Üç halin üçünde de Allah’i zikretmeniz emredilmektedir. Böyle bir dizayni Allahû Tealâ’nin yolunda kullanmaniz lâzimdir. Zamani Allah’in yolunda kullanmanin birinci sarti Allah’i zikretmektir. Zikrettiginiz her an, zamani Allah’in yolunda kullaniyorsunuz, demektir. Bunu katlamak mi istiyorsunuz? O zaman amelleriniz zikirle geçen zaman parçasi içerisinde hayra dönük olmalidir.

Zamani Allah yolunda kullanmanin ikinci sarti, sadece baskalarinin mutlulugu için çalismaktir. Hayatinizi baskalarrinin mutluluguna adayin. Saadetine adayin. Ne kadar çok insanin mutlulugu için savas verirseniz, siz o kadar mutlu olursunuz.

Öyleyse Allah’in en kiymetli hazinesi olan zamanin zikirle kullanilmasi, (I. cephesinde) size sonsuz bir sekilde derecat kazandiran muhtesem bir olaydir. Yetmez, nefsin kalbindeki afetleri yok eden, nefsin kalbini ruhun kalbine tipatip benzeten, ruhun hasletlerine paralel bir fazilet sistemiyle her açidan ruh gibi düsünen, sadece faziletlerden olusan bir nefs kalbine ulastirmistir sizi daimî zikir. Iste hayatinizin her saniyesi artik kiymetli olarak geçer. Onlara lâzim gelen degeri vermis olarak geçer. Bu madalyonun birinci yüzü.

Madalyonun ikinci yüzünde zamani gene Allah için kullanmak var. Nasil? Baskalarina hizmet ederek. Baskalarina mutluluk vermeye çalisarak. Baskalarinin huzurunu, saadetini artirmaya çalisarak. Kendiniz için degil, onlar için olarak. Sizler için bu sualleri cevapliyoruz. Sizlere bunu saglamak, Allah’in güzelliklerini anlatmak, ögretmek, sizleri bu yola tesvik etmek öylesine doyulmaz bir haz ki... Su anda sizler de, Biz de Allah’in hudutlari içerisindeyiz. Biz sizin mutlulugunuz için buradayiz. Bu sözler hep acaba sizi nasil, hangi standartlarda daha iyiye, daha iyiye, en iyiye ulastirabilir, hedefine yönelik. Öyleyse zamani israf etmiyoruz.Bu yazinin baslangicindan bitimine kadar geçen zaman parçasi içerisinde Biz hep sizin için variz. Yani Allah’in en kiymetli hazinesi olan zamani o geçen süreç içerisinde hiç israf etmiyoruz. Hep iki tarafta onu kullaniyoruz. Iste zamanin israf edilmemesinin temelinde bu vardir.

Sevgili kardeşlerim, Allahû Tealâ’nin size mutluluk vermesini istiyorsaniz bu ikinci safhayi çok güzel planlayabilirsiniz. Yani Allah için olmayi. Allah için olmak ne demek? Baskalarina onlari mutlu etmek için götürdügünüz her hizmetin tasarlanmasi, plânlanmasi ve hedefe ulastirilmasi konusunda geçen dakikalar, saatler, hepsi, sizi mutlu kilan temel davranislari içerir. Öyleyse bir insanin mutlulugu konusunda harekete geçtiniz. Onu mutlu kilmak istiyorsunuz ve düsünüyorsunuz. “Ben ne yapabilirim, nasil yapabilirim de falancaya bir mutluluk verebilirim, onu mutlu edebilecek olan bir sey ulastirabilirim?”diye. Bir davranis biçimi, bir hediye, onu mutlu edebilecek olan herhangibir sey. Bunun plânlarini yaptiginiz sürece siz mutlu bir insansiniz. Allah’in yolunda yasiyorsunuz. Allah’in arazisindesiniz. Allah’in kesimindesiniz. Hani su apsis ve ordinat eksenlerini düsünün. Kesistikleri yer sifir noktasidir. Sifirin üstü Allah’in ülkesidir. Sifirin alti negatif degerleri gösteren seytanin ülkesidir. Ne zaman baskalarina hadlerini bildirmek için harekete geçerseniz, ne zaman baskalarini mutsuz etmek için, bir davranis biçiminin içine girerseniz o zaman siz seytanin ülkesinde yasarsiniz. Ve her saniye sadece huzursuz olursunuz. Iste bu, zamanin israfidir, zamanin bosuna kullanilmasidir, bosuna geçmesidir.

Öyleyse zamaninizi sadece iki sekilde degerlendirebilirsiniz. Baskalari açisindan. Baskalarina mutluluk vermek. Iste bu Allah’in emridir. Allah’in zamanini, faydali alanlarda kullanmaktir. Israf etmemektir en kiymetli hazineyi. Bu seçiminizle siz mutlaka saadet içinde yasayacaksiniz. Neden? Allah’in size verdigi akli, zamani ve herseyinizi baska bir insanin mutlulugu için kullanmaya basladiniz. Allah’in kölesi olmak ne demektir sevgili okuyucular? Herseyinizle O’na hizmet için varsiniz. Iste bu herseyinizle hizmeti, Allahû Tealâ’nin yerine, bir insan için, onun mutlulugu için gerçeklestirirseniz burada sizin niyetinize bakar Allahû Tealâ. Eger niyetiniz halis ise, gerçekten o insanin mutlulugu için varsaniz, ona bu mutlulugu vermek için faaliyetteyseniz, o zaman Allahû Tealâ sizin için yardimcidir. Siz bundan neticede mutlaka büyük bir mutluluk duyarsiniz. Yetmez, (neticedeki mutlulugu bir kenarabirakalim) O kisiye bu faydayi, bu onu mutlu edecek olan nesneyi ulastirmak için, onu mutlu kilmak için, düsünmeye basladiginiz andan bu mutlulugu ona ulastirdiginiz ana kadar geçen zaman parçasi içerisinde siz o zamani israf etmemis, zamani, en kiymetli hazineyi kullanir gibi kullanmis olursunuz.

Etrafinizdaki her insan sizi mutlu kilmak için bir vasitadir. Bu açidan onlara dikkatle bakin. Her insani degerlendirin. Onlari mutlu etmenin aslinda sizin mutlulugunuz için kaçinilmaz bir zaruret oldugunu düsünün. Çünkü onlar için yaptiginiz her güzel tesebbüs onlarin mutlulugunu arttiracak olan bir dizayn ifade eder. Öyleyse sunu da her zaman söylemek gerekir. Bütün insanlar için, toplumun menfaatlerini toplumun mutlulugunu saglamak için yapilan gayretler, her zaman fertlerin tek tek menfaatlerini, mutluluklarini saglamak için yapilan davranislardan kutsaldir. Önemli olan toplumdur. Bunun için zamani en kiymetli kullanan insanlar Allah’in irsad makaminin sahipleridir. Çünkü onlar bütün hayatlarini baska insanlarin mutluluguna adamislardir.

Öyleyse zamanin israf edilmemesi, Allah için yapilan davranis biçimleri ile mutlakiyet kazanir. Daimî zikirdesiniz. Zaten zamaninizi devamli Allah için kullaniyorsunuz. Yetmez. Bir adim daha ileri geçin. Bir de namaz kiliyorsunuz. Hem daimî zikirdesiniz, hem namaz kiliyorsunuz. Iki defa faydali alanda kullandiniz zamani. Iste böyle bir davranis biçimi Allah içindir.

Simdi yine daimî zikirdesiniz. Ama baska birinin mutlulugu için düsünmeye basladiniz. O kisiyi nasil mutlu edebilirim? Iste bunu düsündügünüz zaman, zamani gene 2 defa faydali alanda kullanmis ve davranislarin en güzelini vücuda getirmis olursunuz. Bütün güzellikler sizin için sevgili okuyucular. Öyleyse zamani israf etmeyin. Baskalarinin mutlulugu için, baskalarinin huzuru için siz gayret edin. Kazanan her zaman siz olursunuz.

Allah Razi Olsun inşallah Canım Kardeşlerim...

Rabbim tüm zamanımızı Allah'ın zikriyle tamamlamayı nasip etsin inşallah.. Gayretimizi Hedefimizi bu yönden ayırmasın inşalah.. Dularımız hep bunun için.. SİZLERİ ÇOOOOOOOK AMA ÇOOOOOOOOOOOOOOK SEVİYORUMMM....
 

tahsiye72

New member
Katılım
6 Ağu 2006
Mesajlar
350
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Yaş
52
..

..

hay Allah razı olsun kardeşim insanlar forumlarda boş şeyleri tartışması garibime gidiyor birde bunu din için islam için gibi kılıflar bulması hepten manidar
 

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Katılım
10 Eyl 2007
Mesajlar
8,132
Tepkime puanı
5,971
Puanları
113
Konum
Daðlardan, yaylalardan
Zaman, bir salisesini dahi geri döndüremediğimiz zaman... Ve her ne yapılırsa yapılsın olmazsa olmaz olan yine zaman. İyi kullanmak adına yazılan bu yazı için duacıyız...
 
Üst Alt