Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yilbasini Kutlamak Ve Cehennem Ashabina Benzemek

seyfullah putkýran

New member
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
5,807
Tepkime puanı
205
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Ruhlar Aleminden
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
YILBASINI KUTLAMAK VE CEHENNEM ASHABINA BENZEMEK

Hamd ALLAH (c.c.) (C.C.)’a dir. Salat ve selam O'nun Rasulu (S.A.V.), Ashabisin ve onlari dost edinenlerin üzerine olsun.

Çagimizda müslümanlarin basina gelen en büyük belalarin önde gelen bir sebebi, Cehennem Ashabi Yahudi ve Hiristiyanlarla müsrik topluluklara benzemek ve onlarin pesinden gitmektir.

Hatta bu Yahudi, hiristiyan ve müsriklerin pesinden gidenlerin bir çogu için ALLAH (c.c.) Rasulü (S.A.V.)'in su sözü gerçeklesmistir:

"Andolsun ki, sizden öncekilerin yoluna karis karis, kulaç kulaç uyacaksiniz. Öyle ki, onlar keler deligine girseler siz de gireceksiniz" Dedik ki; "Ey Allah'in Rasulü, Yahudi ve Nasranileri mi kastediyorsunuz. Kim olacakti?" diye cevap verdi." (Buhari ve Müslim)


Bu sapiklik, diger ümmetlerden intikal edip gelen bir adet halini aldi. Öyle bir hale geldik ki, Islam'a intisab edenlerden çogunu, küfür ehli olan insanlardan ayiramaz olduk.


KAFIRLERE BENZEMEK


Bu, kafirlere benzemenin en belirgin örneklerinden biri de; onlarin "Yilbasi"larini tanimak ve yilbasini Hiristiyanlarin kutladigi günde kutlamaktir. Bu vesile ile, ‘yilbasi’ adiyla bilinen bozulmus hiristiyanlik adeti üzerinde bir nebze durmak istiyoruz.

Hiristiyan oldugunu savunan insanlar, bu 'yilbasi' gününü kutluyorlar. Ancak onlar hakkinda Allahü Teala Kitab'inda söyle buyuruyor:

"Meryem oglu Mesih Allah'tir, diyenler kafir olmuslardir." (el-Maide:17)

"ALLAH (c.c.) üçün üçüncüsüdür, diyenler kafir olmuslardir." (el-Maide:73)

Bu insanlar onlarin uydurma bayramini kutlarken, Mesih (A.S.) ve O'nun dogum anisina iftira etmektedirler. Isa (A.S.) onlarin yaptiklarindan berîdir ve bunlarin hepsini inkar edicidir.

Iste onlar, bu uydurma yalanlar ve bozuk inançla, ALLAH (c.c.) (C.C.)'nün hakkinda hiçbir delil indirmedigi ve selim fitratin nefret ettigi amelleri islemektedirler.

Insani gerçekten hayrette birakan birsey varsa, o da, toplumun hemen hemen tamaminin, büyük bir oranda Yahudi ve Hiristiyanlari taklit etmesi, hatta onlarin bayramlarina uymasi ve hala müslüman olduklarini zannetmeleridir. Onlar ilericiligin ve uygar olmanin Yahudi ve Hiristiyanlara uymaktan geçtigini zannetmektedirler. Bu, onlarin dinlerinden uzaklasmalarinin ve kafirlerin usagi haline gelmelerinin de tabii bir habercisidir. Oysa o din, insanoglunun yegane seref kaynagidir.

ALLAH (c.c.) (C.C.)'nün Seriati disinda kalan bütün seriatlara muhalefet etmek, onlarin, din, gelenek ve bayramlarinin tamamina; ayrica yeme-içme ve giyim-kusamlarinda da onlara aykiri davranmak, yüce dinimizin temel kurallarindandir.

DELILLERIN KAYNAGI

Bu konudaki birçok delilin hepsini ortaya koymaya gerek yoktur. Aksine, sözkonusu delillerden birkaçi bile meselenin vehameti için kafidir. Nasihat edenlerin çok az oldugu günümüzde, dinimizin aslindan olan nasihatlesme dusturunu da böylelikle ihya etmis olalim.

1. Allahu Teala buyuruyor: "Sonra seni bir Seriat üzere kildik. Ona uy, bilmeyenlerin hevalarina uyma.” (Casiye-18)

Seyhu'l Islam Ebu'l Abbas El-Harani diyor ki: "Burada 'bilmeyenler' sözüne, Allah'in Seriat'ina aykiri davranan herkes girer. 'Hevalari' kavrami içerisine de, müsriklerin isledikleri amellerin hepsi girer ki, bu davranislari onlarin dinlerinin geregidir.

2. "Eger sana gelen ilimden sonra onlarin hevalarina uyarsan, bil ki sen de zalimlerdensin.” (Bakara-145)

Ehl-i Sünnet müfessirlerinin görüs birligi vardir ki, "Bu ayet-i kerimede onlarin tüm yasantilarina muhalefetin mecburiyetine isaret vardir." demislerdir.

Ibn-i Kesir (R.A.) tefsirinde bu ayet hakkinda söyle diyor: "ALLAH (c.c.) Azze ve Celle, bu ayetle, mü'minlerin, söz ve davranislarinda kafirlere benzemelerini yasaklamistir." Çünkü Yahudiler "Raina" kelimesini Nebi (S.A.V.)'e hakaret olsun diye kullaniyorlardi. ALLAH (c.c.) Azze ve Celle de; mü'minleri bundan alikoydu.

Ibn-i Kesir (R.A.) tefsirinde bu hadisi söyle açikliyor;

"Bu ayette kafirlere sözlerinde, davranislarinda, bayram ve ibadetlerinde, vb. islerinde, -müslümanlar için mesru olmadigi halde- uyanlar için siddetli bir tehdit ve aci bir azapla cezalandirma uyarisi vardir."

4. ALLAH (c.c.) Rasulü (S.A.V.); "Kim bir kavme benzerse, o da onlardandir" (Ebu Davud) buyuruyor. Hadis-i Serifte, müslüman olmayanlara benzeyenleri siddetle kinama vardir. Kim de takva ehli ve salih insanlara benzerse, o da onlardandir. ALLAH (c.c.) korusun, kim de Yahudi ve Hiristiyanlara benzerse, o da onlardandir.

5. ALLAH (c.c.) Rasulu (S.A.V.) "Bizden gayrisinin sünnetiyle amel eden bizden degildir" (Sahihu'l-Cami: 5439) buyurmaktadir. Yine söyle buyuruyor: "Bizden baskasina benzeyen bizden degildir. Yahudilere ve Hiristiyanlara benzemeyin. Yahudilerin selami parmaklarla, Hiristiyanlarin selami avuç içiyledir." (Sahihu'l-Cami: 5434)

Benzemenin hükmü bile böyle olunca, tipatip kafirleri izleyen, onlarin adetlerine sıkı sikiya bagli olan, müslümanlari küçümseyip onlardan uzak duranlarin hükmü nedir acaba? Kim ALLAH (c.c.) Rasulü (S.A.V.)'in Sünnet'ini terkeder ve bunu baska bir sünnet, aliskanlik, adet ile degistirirse, Islam'a bagli oldugunu söyleyip müslümanlarin isimleriyle anilsa bile, Islam üzere degildir.

6. Allahü Teala kafirlere geleneklerinde uymayan mü'minleri söyle över: "Ki onlar, yalan sahidlikte bulunmayanlar, bos ve yararsiz sözle karsilastiklari zaman onurlu olarak geçenlerdir." (Furkan:72)

Müfessirlerin çogu ayette geçen "zür" kelimesini, "müsriklerin bayrami" olarak açiklamislardir.

7. ALLAH (c.c.) Rasulü (S.A.V.) Medine'ye geldiginde, onlarin oynayip eglendikleri iki günlerinin oldugunu ögrendi. "Bu günler nedir?" diye sordu. Dediler ki; "Cahiliyyede bu iki günde oynardik." ALLAH (c.c.) Rasulü (S.A.V.) söyle buyurdu: "ALLAH (c.c.) bundan daha hayirli olani size verdi: Kurban Bayrami ve Ramazan Bayrami." (Ebu Davud-Sahih)

Ömer Ibni Hattab (R.A.) der ki; "Allah'in düsmanlarinin bayramlarinda sakininiz!" (Beyhaki, Sünenü’l-Kübra)

Buraya kadar anlatmaya çalistigimiz deliller, hakki tanimak ve insanlarin çogunun, ALLAH (c.c.) Rasulü (S.A.V.)'in Sünnet'ini terkedip kafirlere benzemek suretiyle içine düstükleri sapikligi görüp-bilmek isteyenler için yeterlidir.

Günümüzde kafirlere benzemeye verebilecegimiz örneklere gelince, sunlari siralayabiliriz: Sirf kafirlere benzemek için, mü'min erkegin en belirgin siari olan sakali kesmek (ki, sakal kesmek, cihana hükmeden müslümanlarin, benzedikleri kafirlerin egemenlikleri altina girmeleri ve onlarin oyuncagi olmalarini da beraberinde getirmistir), giyim-kusamda onlari taklit etmek, evlerde de onlara benzeyerek; ruh tasiyan seylerin resim ve heykellerini bulundurmaktir. Özellikle hiristiyanlarin, Hazreti Meryem'in Hazreti Isa'yi altinda dogurduguna inandiklari 'noel agacini' evlere tasimak, hediye olarak almak-vermek, süslemek ve yilbasinda tatil yapmak, hediyelesmek, tebriklesmek asla caiz degildir. Kafirlerin remzi, alameti farikasi durumunda olan herseyin hükmü de böyledir. Onlara benzemenin en çarpici örnegi ise, onlara sevgi ve ask ile baglanmak ve müslümanlara, salih insanlara ve takva ehline karsi nefretle, bakmaktir. Çünkü imanin en saglam kulpu, "ALLAH (c.c.) için sevmek ve ALLAH (c.c.) için nefret etmektir."

ALLAH (c.c.) (C.C.)'den, bizi sevdiklerini seven, düsman olduklarina düsman olan, dost olduklarina da dost olanlardan eylemesini niyaz ederiz.

Vesselam...
 
Üst Alt