Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yanlız Allah'ı vekil edinin !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

chamdali

New member
Yanlız Allah'ı vekil edinin !

"Doğunun ve batının Rabbidîr O. Tanrı yoktur O'ndan başka. O halde O'nu vekil et."(Müzzemmil, 9; Furkan, 58; Hûd, 123; İbrahim, 11; Enfal, 61; Âli İmran, 122,160; Mücâdile, 10; Mâide, ll,23;Tevbe,113)

*

Vekil, Allah'ın isim-sıfatlarından biridir. Allah'ın vekil edilmesi, Kur'an'ın değişik ifadelerle 60'tan fazla yerde istediği bir oluş tavrıdır. Kur'an bununla insan hayatından, özellikle din hayatından yedek ilahların kovulmasını amaçlamaktadır. Allah'ı vekil etme esprisi, Fatiha Suresi'ndeki: "Yalnız sana ibadet eder, yalnız senden yardım isteriz." sözünde Kur'ansal ifadesine ulaştırılmıştır. İbadette, Allah dışında hiçbir şeyi, kişiyi ve değeri hürmet unsuru ve aracı yapmamak; yardım dilemede de Allah'ın egemen kıldığı kanunlarla insanın gayreti dışında hiçbir unsuru devreye sokmamak Allah'ı vekil etmenin en güzel ifade edilişidir.Günlük hayatımıza tevekkül deyimiyle giren Allah'ı vekil etmenin Kur'ansal anlamı ve çerçevesi budur. Başarının esası olan gayret ve faaliyeti terk ederek işi Allah'a havale etmek veya Allah'ın yanında başka vekiller, dayanaklar edinmek tevekkül kavramını Kur'ansal çerçevesinden çıkarıp şirk zihniyetine uyarlamak olur. İslam dünyasının yüzyıllardır süren perişanlığının altında da ne yazık ki bu talihsiz uyarlama vardır.

Şirk (yedek ilahlı din), Allah'tan başkalarını vekil etmenin yani yedek ilahlar devreye sokmanın gerekçesi olarak iki şey ileri sürmüştür:

1. Yedek ilahların (şürekâ, endâd) insanı Allah'a yaklaştırması: "Allah'ın yanında birilerini daha veliler edinerek 'biz onlara sadece bizi Allah'a yaklaştırmaları için kulluk ediyoruz derler..."(Zümer Suresi, 3)

2. Yedek ilahların Allah katında şefaatçi olması: "Allah'ın yanında bir de kendilerine zarar ve* remeyen, yarar sağlayamayan şeylere kulluk ediyorlar ve şöyle diyorlar: 'Bunlar bizim, Al* lah katındaki şefaatçılarımızdır." (Yunus, 18)

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
2. Yedek ilahların Allah katında şefaatçi olması: "Allah'ın yanında bir de kendilerine zarar ve* remeyen, yarar sağlayamayan şeylere kulluk ediyorlar ve şöyle diyorlar: 'Bunlar bizim, Al* lah katındaki şefaatçılarımızdır." (Yunus, 18)

Bir imkanım olsaydı da şu ayeti tüm görünen yerlere büyük puntolarla yazdırsaydım, herkes kendini ve durduğu yeri görseydi, tebrik ediyorum

yýldýz

New member

Bir imkanım olsaydı da şu ayeti tüm görünen yerlere büyük puntolarla yazdırsaydım, herkes kendini ve durduğu yeri görseydi, tebrik ediyorum

Selamün aleyküm.
O ayeti okuyan çokta anlayan az galiba. Bende bir ayet yazıp duruyorum ama anlayan nadir galiba.
:)

Ayrıca Sai Baba topal ayağını dahi iyileştirmeye gücü yetmeyen biridir.

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
Selamün aleyküm.
O ayeti okuyan çokta anlayan az galiba. Bende bir ayet yazıp duruyorum ama anlayan nadir galiba.
:)

Ayrıca Sai Baba topal ayağını dahi iyileştirmeye gücü yetmeyen biridir.

Bunu söyleyende anlamayanların içinde gibi görünüyor.Buradan baktığımda!Burası neresi derseniz?Vahyin penceresi!Doğrulukla sapıklığı birbirinden kesin olarak ayıran..

Aysegul

New member
TÂ- HÂ SURESİ

109. O gün, Rahmân’ın izin verdiği ve sözünden razı olduğu kimseden başkasının şefaati fayda vermez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt