Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Vatan için Haram Yemek Doğrumudur?

thesniper248

New member
Selamın aleyküm din kardeşlerim sizlere kendim için çok önemli bir soruyu sormak istiyorum vatan için haram yenebilirmi? yani vatanınızı korumak amaçlı haram yiyebilirmisiniz veyada insan öldürebilirmisiniz? bunlar doğrumudur?
cevaplarınızı bekliyorum din kardeşlerim.

AlpAltntþ

New member
VeAleykumSelam !

Ben ne durumda olursan ol, haram yemenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Selamın aleyküm din kardeşlerim sizlere kendim için çok önemli bir soruyu sormak istiyorum vatan için haram yenebilirmi? yani vatanınızı korumak amaçlı haram yiyebilirmisiniz veyada insan öldürebilirmisiniz? bunlar doğrumudur?
cevaplarınızı bekliyorum din kardeşlerim.

Sorunuz hayli ilginç ve bir o kadar da gizemli kalmış.

Bazı hususlarda mecburiyetler haramı mübah kılsa da, bu mecburiyetlerin hangi şartlarda vücut bulduğu önemlidir. Yani gıdasızlıktan öleceksiniz, o anda haram olan gıda ölmeyecek kadar yenebilir, haram içecek ölmeyecek kadar içilir. Vatan için haram nasıl yenir ki mübah olsun? Mesela ülkenizin çok hayati bir sırrını biliyorsunuz ve düşmanların hakim olduğu bir ortam da sizin Müslüman olmanızdan şüphe ederlerse sizi konuşturup bu hayati sırrı elde edecekler korkusu var ve siz de Müslüman olduğunuzu belli etmemek adına bir haram yiyeceği reddetmiyorsunuz... Ve ya benzerleri. Ancak birileri kendi kanaati ile yediği harama "vatan için" kılıfı buluyorsa bunun nasıl olduğunun bilinmesi gerekir ki cevap verilebilinsin, keza insan öldürmek de öyle. Yani sorunuzu açmanız gerekir ki bilinen hükümlerle yorum yapabilelim.

ikilem

New member
Katılıyorum.. Şu dönemde kılıf uydurulan birçok şey var. Tam olarak belirtmeniz en doğrusu olacaktır.

Üst Alt