Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

uzayda ibadet

Mersu

New member
aya giden bir müslüman astronot vakit namazlarını hangi vakte göre kılacak, vakti neye göre bilecek ve kıbleyi neye göre belirleyecek?

ben uzun zaman bu konu hakkında düşünüp araştırmama rağmen akla yatkın bir sonuca varamadım. Bu konu ile ilgili görüşlerinizi rica ediyorum.

yigit

New member
Mersu' Alıntı:
aya giden bir müslüman astronot vakit namazlarını hangi vakte göre kılacak, vakti neye göre bilecek ve kıbleyi neye göre belirleyecek?

ben uzun zaman bu konu hakkında düşünüp araştırmama rağmen akla yatkın bir sonuca varamadım. Bu konu ile ilgili görüşlerinizi rica ediyorum.

Kardeşim uzun zamandır düşündüm demişsin ama demekki yetersiz düşünmüşsün. Uzaya öyle 2-3 basit hesapla gidilmiyor. Dünyanın fiziği, biolojisi ve daha ne bilimler var. Öyle herkes anlasa idi bugün herkes kendine bir uzay mekiği yapardı bir.

İki, bunca zor şeyler yapılıyor ,onunda bir çaresi bulunur. Ona göre hesaplar yapılır ve ona göre tatbiklenir.

Sen uzaya çıkacaksın , o teknolojiye geleceksin ve sonra dediğini dert edeceksin. Olur mu allah aşkına.

Eskiden insanlar kuzeyi yıldıza bakarak buluyordu. Sonra pusula çıktı. Onunla bulundu. Şimdide uydudan yerini saptayabiliyorsun hatta uydudan direk önündeki havanın nasıl olduğunu bile öğrenebiliyorsun.

Anla yani. Senin dediğin o seviyeye gelindiğinde çok kolay halledilcek bir olay.

hot

New member
merhaba güzel kardesim ayni sey bi aralar benimde aklima takilmisti ve hocaya sordum. Hocamin cevabi : Sen bi uzaya cik ben fetvani pesinden gönderirim.
Anlayacagin sana daha faydali konularla kafani yor Allahin rizasini kazan
vesselam

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Yani hocanda bilmiyor uzaydan kıbleyi nasıl tutturacağını.

Sitemizde 1 adet mehdi Ve ! 1 Diğerininde sayamadığım yoğunlukta müridi var.

Bu konuya Mehdi açıklık getiremedimi. Adamlar aya çıktı Ezanı duydu dendi. oooo vesselam rabbimiz her yanı kaplamıştır dedik.
Ama ezandan sonra yapılacakları Çıktıktan sonra yollayacakmış:) Sizlerle bizler sadece uzaktan seyredeceğiz ayı...... Zira bir arkadaşımda çıkmanın imkansızlıklarından bahsetmiş.

"Ayın bir yüzü hep karanlıktır. Bir yüzü hep aydınlık" Yyahu Uzay bize uzak değilki. Mekiktede olsa Namaz vaktinde kılınır.
Kendi Amelde mezhebimin ilmihal bilgisi bana şu cevazı veriyor;
Sadece istikbali-kıble şartını denizde kıbleyi Nasıl tayin ederim başlıklı ilmihal bilgileri kafidir.

Ayrıca Vakit mefhumu Günümüzde kutuplar için alimler en yakınınızdaki yerin vakitlerine uyarsınız demiştir. Oruç aynıdır. Hacc için mutlaka Hz. İbrahimin Davetine icabet zaruridir. Eğer uzak bir galakside yaşıyorsanız ve gelme imkanınız yoksa Hacc vazifenizi şartlar uygun olduğunda yaparsınız. Aynı şekilde Zekatıda İmkanınız olursa verirsiniz.

İslam Allahına İbadet edecekleri Zorda bırakmaz. Bakınız nell armstronga Namaz vakti nasılda bildirildi. Yani ayın üzerinde ezanı rabbul alemin bildiriyorr.

Mersu

New member
hazır daima kolaydır

hazır daima kolaydır

sevgili hot ve yiğit kardeşlerim sanırım sizin ve hocalarınızın bu konuda hiç bilginiz yok ki bana akla yatkın bir cevap veremiyorsunuz.

kaldı ki Allah tüm kainatın sahibi ve yaratıcısı değil mi? hem benim uzaya çıkıp çıkmamam önemli değil. ben tam bir inanan olarak ne türlü şartta kalırsam kalayım nasıl ibadet edeceğimi bulmaya çalışıyorum. belki gün gelir Allah nasip eder uzaya da giderim bunu bitek Allah bilir. eğer sizler de bilgi sahibi olsaydınız bu konuda bana yardımcı olabilirdiniz sanırım. anlıyorum ki insanlarımız zoru düşünmek yerine kolayı seçip gerisini boş vermeyi yeğliyorlar.

Allah aklı insanoğluna düşünsün tüm soruların cevabını bulsun diye verdi her şeyi koyun gibi kabul etsin diye değil.

Ve siz Karababa bu konuda en akla yatkın olabilecek cevabı veren sizdiniz bilginiz ve bu bilginizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. sayenizde günün birinde uzaya çıkarsam bocalamayacak ve gönül rahatlığıyla ibadetimi gerçekleştirebileceğim Allah sizden razı olsun.

TiKky

New member
Dostum Uzaya kadar çıkmana gerek yok Yolun yukarısındaki Camiye milleti götürelim uzay da Namaz vaktini bulmak problem değil. :D :D :D

İslamda namaz için esas olan Vakittir vakte göre namaz belirlenir veya bilgime göre acizane islam alimleri bulunduğu milletin islami namaz vakitlerine göre belirlemesini uygun görüyorlar diye biliyorum Veya En yakın olmuş olduğun islam ülkesine göre belirlemen uygun düşer inşaallah ...Karababa nickli kardeşimde zaten bunu söylemiş Hadi Beyin cimlastiği yapalım dünya yuvarlak devamlı dönüyor bu sefer Hangi islam ülkesi Daha yakın :)

Bu tıpkı dostum uzayı bırak kuzey kutbunda veya güney kutbunda 6 ay gündüz 6 ay gece olan ortamda nasıl namaz kılarıma benzer bir soru ...

Fettullah gülen hoca buna bir yanıt vermişti okumuştum .Tatmin olur musun bilmiyorum ama yeteri kadar araştırmamışsın belki Veya yanlış yerlerde Aramışsın !!!
Kim olduğunu hangi amaçla bu soruyu sorduğunuda bilmiyorum ... Ama bunlarla vakit kaybetme sen yukarki sokaktaki camiye kendini ve çevrendeki arkadaş ve kardeşlerini götür gerisi önemli değil şu anda ... Zamanı gelince onunda bir fetvası verilir... Karababanın dediği gibi Allah ezanı sana duyurur

Üst Alt