Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Uyarı nedeni: groll: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Uyarı nedeni: groll: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

User: groll
Infraction: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

Administrative Note:
Mesnetsiz İddiaları Dayatmayın

Message to User:
Ben dedim oldu ile müteala ve münazara yapılmaz. Unutmayın, bu davranış forumda sadece mesaj kirliliği oluşturur.

Original Post:
Fetullah Gülen'i savunmak için yazmıyorum. O'nu savunacak insanlar muhakkak vardır, bize düşmez.
Ama müslümanların bu ülkelere kaçtığı yönündeki düşüncen çok göreceli ve yoruma açık. Bir ara ben de kanada'ya gidecektim hatta her şeyimi de hazırlamıştım, sonradan ailevi nedenler ile erteledim. Ama bu kaçma gibi yada senin tabirin ile kapak atma gibi bir düşünce değildi. Sosyal hayat anlayışı benim mantığıma çok yatkın bir ülke olmasandan kaynaklanan bir istekti benimkisi.

Türkiye çok güzel ve tabiri caizse cennet bir ülke. Ama laiklik denen bir sistemin içinde insanları sindirme politikası uyguluyorlardı. Gerçi şimdi azaldı hatta yok denecek kadar azaldı. Geriye dönüp baktığımda iyi ki gitmemişim dediğim oluyor.

Arap ülkeleri hiç bir zaman ilgimi çekmedi. Suudların ülkesi ise, her şeyin olduğu ama hiç bir şeyin yaşanamadığı bir ülke. Oradaki vahhabi yönetimi insanları müslüman doğduğuna pişman eden bir ülke sanki. Geriye ne kaldı, uzak doğu. Dil sorunu olacağı muhakkak, çünkü sadece ingilizcem var.

Şimdi, bu düşüncede olan bir insanın, sizce bir başka ülkeye gitmek istemesi, kapak atmak olarak mı değerlendirilecek. Çok saçma! Her şey madde zihniyeti ile değerlendirilmemeli. Yaşamsal alanlardaki sosyalite, yaşamsal kalite öncelikli olmalı. Müslümanlara bu kadar önyargılı olmanızdan önünüzü göremez hale gelmişsiniz. Kapalı gözlük gidiyorsunuz.
Aydın ve aktüel müslümanların yoğun olduğu bir çağdasınız. Siz 1400 yıl öncesinden geliyorsunuz.

Müslümanlar öcü yada gulyabani değil ya. Hahahaha...kalıplarınızı kırın groll bey, kırın.

Bence pek göreceli değil,insanın doğasında var daha iyi şartlarda daha özgür yaşamak.Bizden çok daha geriden gelen İslami ülkelere bakın istatislikler sürekli Avrupa,Amerika,Kanada,Avustralya gibi gelişmiş yerlere yoğun insan göçü ve kaçakçılık olduğunu gösteriyor.Kendi ülkelerindeki baskı ve katı rejimlere birde maddi problemler eklenince insanlar doğup büyüdüğü topraklardan kopuyorlar. Biz şanslıyız ki Atatürk gibi birini göndermiş Allah bize.Laikliği,demokrasiyi,medeni kanunu,hukuku egemen kılmışız.Bu şekilde diğer islami ülkelerden çok daha fazla çağa ayak uydurmuşuz.Evet laiklik 10 sene öncesinde daha katıydı(belkide öyle olması gerekiyordu o zaman için)Toplumdaki muhafazakar ve laik kesim arasındaki uçurum daha fazlaydı.Şimdi artık ben bunların kalmadığını toplumun birbirine daha yaklaştığını hissediyorum.Eğer 10 yıl önce benim üniversiteme türbanlı biri girse belki kıyamet kopardı ama şimdi baktığımda bu önyargılar yıkılmış rahatça eğitim görüyorlar ve kimse ses çıkarmıyor(sevindirici bir gelişme)Dahası türbanlı ve başı açık kızlar kolkola normal arkadaşlık yapabiliyor.Diğer kesimde erdoğan gibi milli görüş tabanlı insanların değişmesi ve hatta arap gezisinde dile getirdiği ''laiklik''bence Türk toplumunun geldiği,geliştiği noktayı işaret ediyor.Bence çok olumlu bir gelişme.Türkiye devletinin muasır medeniyleri yakalaması için safları dahada sıklaştırmalı ve toplumun her kesimi birbirini anlamalıdır.Buda devletin herkeze eşit yaklaşması ve inançlarına karışmamasıyla mümkündür.Bizi diğer islam ülkelerinden ayıran bu ilkelerdir.

Benim karşı çıktığım nokta batıya lanet okuyan ama için için orası gibi olmak isteyen kesimledir.Batı yozlaşmış,batı kafir,batı lenetlenmiş,batı kaka diyip oraya kapağı atmaya çalışanlardır.Ben floridada cuma namazında polisin yolları kapatıp müslümanların camiye gitmesini sağlayan bir devlet gördüm aynı zamanda az ilerde daytona beachte güzel partylerde gördüm;) Devlet dediğin böyle olmalı herkesin inancına ve yaşantısına eşit mesafeli yaklaşmalı.Halk devlet için değil devlet halk için çalışmalıdır.Evet Türkiye laik bir ülke ama laikliği,demokrasiyi,özgürlüğü en iyi uygulayan ülke değil.Umarım bunuda başarırız ilerde.

Polemik yapıyorsunuz sayın groll, polemik.

Bizim konumuz basının haberlerini doğrulamak ya da yalanlamak değil. Bu haberler malum gazete haberleri, bu gazetelerin İslami bir yandaşlığı da yok ki yanlı haber yaptılar diyelim. Ve haberler tekzip de edilmemiş.

Benim yazdıklarım ve iddiam malum, meziyetim ortada, sebebi de belli de sizin bu çıplaklığı koruyuculuğunuz da ki meziyetin hikmeti ne acaba...

sn.bekir kardeşim ben haberin yalan olduğunu söylüyorum.Bunu görmek için haberin başlığına sonrada içeriğine bakın.Başlıkta etek yasağı diyor içerikte tacizci yakalanamadığı için o bölgede polisin kadınlara yönelik uyarısından bahsediyor.Bunu başka yerlere çekip koca amerikada etek yasaklancakmış gibi algılamak veya bunu böyle lanse etmek toplumu kandırmanın daniskasından başka birşey değildir!Oradaki demokrasi standartları gereği yasaklar hiçbir daim topluma uygulanamaz uygulamaya kalkanda başa gelemez.

Üst Alt