Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

tasavvuf ebu cehil mesleği

milwaukee

New member
Katılım
12 Şub 2006
Mesajlar
222
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
44
Kuran; mekkeli müşriklerin, çok açık bir şekilde''vahdeti vücud'' inancından bile bahsetmekte

43/ 15- Onlar, Allah'in kullarinı O'nun bir parçasi saydilar. Gerçekten de insan apaçik bir küfürbazdır.

Vecealu lehu min ibadihi CÜZ,EN

43716- Yoksa O, yarattiklarindan kendisine kizlar edindi de erkek çocuklari size mi seçti?

Tasavvufcular sıkıştıkları zaman herne kadar tevil etmeye kalksalar bile, vahdeti vücud inancına göre kainetteki varlıklar Allahın bir parçasıdır. Onlar istedikleri kadar lafı değiştirip,yansıması, gölgesi, tecellisi desinler

Mekkeli müşrikler ile tasavvufcuların arasındaki bu şeyler benzerlikten öte tıpatıp aynı değilmi?
Benim şu ana kadar gördüğüm kadarıyla mekkeli müşrikler, yücelttikleri bir kısım ölmüş insanların medet umdukları için bunların mezarında yalvarıyorlar. belli olması içinde bu mezarlara taşlar dikiyorlar.

Ayrıca bu mezarlardaki taşlara bahîre" "sâibe" "vesile" "hâm" ismini taktıkları hayvanları kurban ediyorlar.

Yine onlar Allahın kızları saydıkları meleklerden medet umuyor yalvarıyorlar.Ve bu meleklere babalarının uydurduğu lat menat ve uzza ismini takmışlar.
Dahası Allah ile soy bağı kurdukları cinlerden de medet umuyor onlara yalvarıyorar.

Aracı kılınan varlığın illaki heykel olması şartmı?

günümüzdeki tasavvufcuların elindeki en büyük savunma, mekkeli müşriklerin heykellere taptığı kendilerinin ise böyle bir konumda olmayıp şirke düşme olasılığını reddetmeleri değilmi?
Benim gördüğüm kadarıyla mekkeli müşrikler dört dörtlük tasavvufcu

Hızır adı takılan mitolojik varlık heykelmi.Tasavvufu benimseyenlerin tamamı istisnasız bu kişinin hala yaşadığına gerektiğinde insanların yardımına koştuklarına inanmıyorlarımı.Bu batıl inanç ambulanslara varıncaya kadar üzerlerine ''hızır acil' yazmıyormu? Kuranın mekkeli müşriklere dediği gibi '' onlar babalarınızın taktığı isimlerdir dediği gibi, hızır, şamanist babaların taktığı kıdırın evrimleşmiş şekli değilmi.

Bu mitolojik varlığı Allhtan korkmadan, kurana bile dayatanlar yokmu.Bakınız ahmetdavudoğlunun mealine kehf suresindeki alim kul için sürekli hızır kelimesi
geçmektedir

Hallacı mansurlar,beyazidi bistamiler,muhyddin bin arabiler, celaledini rumiler, heykelmi.
Müslümanların yaşadığı ülkelere bir bakın her taraf Allahın şeytanın pisliği dediği türbelerle (ensab) dolu değilmi.Ve bu mezarlarda yatan insanların ruhaniyetinden medet umulduğu için insanlar buralara akın etmiyorlarmı. Mekkeli müşrikler ensablara hayvanları kurban ediyorlardı,şimdikiler Allahın kitabını okuyarak kurban ediyorlar.bilgisiz ayak takımı ise çaputları

7/192 (Onların) kendi canlarina faydası yokki, onlara faydaları dokunsun

7/193- Eger siz onlari dogru yola çagirsaniz, size uymazlar. Onlari ha çagirmissiniz, ha çagirmayip susmussunuz, hiç fark etmez.

7/194- Allahın berisinden yalvardığınız kimselerde sizin gibi kullardir . Eger iddianizda dogru iseniz haydi onlari çagirin da size cevap versinler.

7/195- Onlarin yürüyecek ayaklari, tutacak elleri, görecek gözleri veya isitecek kulaklari mi var? De ki: "Haydi çagirin o ortaklarinizi, sonra bana istediginiz tuzagi kurun ve elinizden gelirse göz açtirmayin."


7/ 197- "Sizin Allahın berisinden yalvardığınız kimseler , size yardim edebilirler, ne de kendi canlarina yardimlari dokunur."

7/198- "Siz onlari dogru yola çagiracak olsaniz da duymazlar." Onlarin sana baktiklarini görürsün, bakarlar, ama görmezler.

10/ 18- Allahın berisinden, kendilerine ne fayda, ne de zarar verebilecek olan seylere tapiyorlar ve "Bunlar bizim Allah katinda sefaatçilerimizdir." diyorlar. De ki, "Siz Allah'a göklerde ve yerde O'nun bilmedigi bir seyi mi haber veriyorsunuz?" Allah onlarin ortak kostuklari seylerin hepsinden münezzehtir

10/28- O gün ki, hepsini mahsere toplayacagiz, sonra da o sirk kosanlara "Haydi yerlerinize! Siz de, ortak kostuklariniz da!" diyecegiz. Artik aralarini iyice açmisiz. O ortak kostuklari kisiler ise, "Siz bize kulluk etmiyordunuz ki." diyecekler.

10/29- "Simdi sizinle bizim aramizda sahit olarak Allah yeter. Sizin bize kulluk ettiğinizden bizim haberimiz yoktur" (diyecekler).

10/34 Deki;sizin ortaklarınızdan,önce benzersiz yaratıp, sonra onu diriltebilecek biri varmı? Deki; Allah ise benzersiz yaratır,sonrada diriltir.O halde peki nasıl uyduruyorsunuz.

104- De ki: "Ey insanlar! Eger benim dinimde bir süpheniz varsa, sunu bilin ki, Allahın berisinden sizin kulluk ettikleriniz kimselere kulluk etmem. Lâkin sizin de caninizi alacak olan Allah'a taparim. Bana müminlerden olmam emredilmistir".

10/105- "Ayrica yüzünü yönünü hanif dinine yönelt ve sakin müsriklerden olma!" (diye emrolundum).

10/106- "Ve Allahın berisinden, sana faydasi da, zarari da dokunmayacak olan seylere yalvarma! Eger öyle yaparsan, o zaman hiç süphesiz sen zalimlerden olursun.
18/ 102 O kafirler benim yanımdan kullarimi dost edineceklerini mi sandılar.Biz cehennemi kafirlere konukluk olarak hazırladık

19/81- Onlar, kendilerine kuvvet ve seref kazandirsin diye, Allahın berisinden ilâhlar edindiler.


19/82- Hayir, (zannettikleri gibi degil, o ilâhlar) onlarin ibadetlerini inkâr edecekler ve aleyhlerine dönüp düsman olacaklardir.

21/24- Yoksa Onun berisinden ilâhlar mi edindiler? De kimadem öyle) "Kesin delilinizi koyun ortaya. Iste benimle beraber olanlarin kitabi ve benden öncekilerin kitabi." Hayir, onlarin çogu gerçegi bilmezler de onun için yüz çevirirler.
 
Üst Alt