Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ŞUBAT Ayı Niye 28 Gün Çekiyor Biliyor musunuz?

isyanlý-sükut

New member
Katılım
23 Şub 2007
Mesajlar
65
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
43
Şubat ayının 28 çekmesinin ve diğerlerinden kısa olmasının tek bir bilimsel gerekçesi yok... Tek gerekçe, iki Roma imparatoru arasındaki çekişme...'Cüce Şubat' olarak nitelendirilen şubat ayının 28 gün olma nedeni Roma imparatorları Sezar ile Augustus'un kaprisleriymiş. Nedeni imparatorların temmuz ve ağustosu eşitleme rekabeti...

ŞUBAT ayının 28-29 gün çekmesi hep merak konusu olmuştur. Meğer bu durumun nedeni Roma dönemi imparatorlarının kaprislerinden başka bir şey değilmiş! Bugün kullanılanın temeli olan ve adını Papa 7. Gregoryen'den alan takvimin öncüsü Jüliyen Takvimi.

Ancak İmparator Sezar, Mısırlı Astronomi Bilgini Sosigenes'i bu takvimi yeniden düzenlemesi için görevlendirir. O dönemde bir yıl 365 gün 6 saattir. Sosigenes yeni bir takvim yapıyor. Bu takvime göre; her yıl 365 gün çekecek, her yıldan altı saat artacak, artan saatler dört yılda bir takvime eklenecek ve o yıl 366 gün olacaktır. Fakat 366 gün 12 eşit parçaya bölünmediği için 6 ay 30 gün, diğer 6 ay 31 gün çekecektir.

DÖRT YILDA BİR 29

365 gün çeken yıllarda en son aydan bir gün düşülmesine karar verilir ve şubat yılın son ayı kabul edildiği için, dört yılda bir 30 gün, diğer yıllarda 29 gün olur.

Sezar aylardan birine de ismini vermiş; Julius yani Temmuz. Ondan sonra imparator olan Augustus da ağustos ayına adını verir. Ancak Augustus, Sezar'ın ayı 31 günken kendi ayının 30 gün olmasını kabullenememiş. Şubattan bir gün alıp kendi ayına eklemiş. Böylece şubattan 1 gün daha alınmış ve ağustosa eklenmiş. O gün bu gündür de şubat ayı 28, dört yılda bir de 29 çekmiş. Sezar'ın ayı temmuz ve Augustus'un ayı ağustos da peş peşe 31 gün oluvermiş.

doğruluğundan emin değilim ama?
 

mhmt

New member
Katılım
7 Kas 2006
Mesajlar
2,965
Tepkime puanı
715
Puanları
0
olabilir belki...bende emin değilim:) paylaşım için sağolsın..
selametle..
 
Üst Alt