Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizce Yaşanan Ekonomik Kriz Nedir?

Sizce Yaşanan Ekonomik Kriz Nedir?

• Mazlum devlet ve milletlerin “ah” ı dır.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Kapitalizmin yıkılışıdır.

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    9
  • Anket kapatılmış .

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Belli bir süreden beri küresel olarak kıpırdamaya başlayan ve ülkemizde olduğu gibi tüm Dünyada da depremler oluşturan ekonomik bir krizin içindeyiz.

Ülkemizi bir çok yönden etkilemekte olan ve asıl etkileri krizin bitiminde ortaya çıkacak olan bu sendromun, muhakkak ki bilinen yönleri dışında bir de bilinmeyenleri var.

Burada açacağım anketin maddeleri dışında da bir senaryo bilen arkadaşlarımızı dinlemek zevk olacaktır. Tabii gerekçeleri ile.

Şimdi, bu krizin benim aklıma gelen sebeplerini bir anket maddelerine yazıyorum. Sizler ne dersiniz acaba. Özellikle yurt dışından gelecek yorumlar daha da ilginç olacaktır.

radikal

New member
Hani Cem Yılmaz'ın gora filminde bir esprisi var ya (seyredenler hatırlayacaktır); "anlat !" dediklerinde "malı arap kadri'den alıyorduk, ikinci köprüde araç değiştiriyorduk..." aklıma nedense bir an bu espri geldi.

Her şey amerikan ekonomisinin kapitalist sermayeye geçişi ile başladı. Dünya, amerika ile aslında 1932 yılında tanıştı. O güne kadar uyuyan dev yılan, sermayenin; tabandan tavana önlenemez ters açılış ile yükselişini farkettiğinde önlem olarak sadece dışarıdan sıcak para girişini engellemek ile yetindi. Üretim, sanayi alanında istenilen standartların da ötesinde yer alırken, gıda ve giyim sektörünün hammadde alımlarında dışa bağımlı olması tek sıkıntıydı. Buna bir çare bulunması gerekirdi ve aranılan çare bulundu: Resmi kalpazanlık!

amerikan devleti, hazinesinde karşılığı bulunmayan paraları basmak ile bir nevi para ticaretine başladı. Dışarıdan girmesi muhtemel bütün yoları kapatarak para girişini önledi. Doları bir tek kendi satabilirdi ve öyle yaptı. sanayisinin o günlerde çok çok iyi olması bu geçişte en önemli unsurdu. Gerek savaş malzemesi, gerek ev için üretilen beyaz eşyadaki pazar payı diğer ülkelerin ta içlerine, mutfaklarına kadar girmesi ile daha da kuvvetlendi. Karşılığında satıcı doğal olarak ne yapar ? para alır, ama amerikan hükümeti para almadı, yaptırımlar karşılığı devletlerin borçlanmasını sağladı. İç piyasa döndüğünde de üretici firmaya (kendi bastığı parayı) tahsil etmiş gibi ödeme yoluna gitti. Alan memnun, satan memnundu. amerikan devleti hepten memnundu, nasıl olmasın ki, mal sattığı ülkelerden para istemiyor, karşılığında hayatta kalması için yegane unsurlar olan temel yaşam kaynaklarını, (borçlu ülkelerden) elini dahi sürmeden ülkesine getiriyordu. Petrol mu lazım, arap ülkeleri ne güne duruyor, yeni model buzdolaplarından bir parti gönderiliyor, zengin şeyhlerden para istemiyor, karşılığında ham petrol sağlıyordu. Yada gıda sektöründe prinç sıkıntısı mı başladı, içerideki üretim yetmiyor mu ? Çin'in çeltik tarlaları ne güne duruyor ? Dayayın stoktaki tv yada buzdolaplarını, gelsin karşılığında tonlarca prinç.

Aynı mantık savaş sektöründe de geçerliydi. Zor, oyunu bozar felsefesi her zaman geçerliydi. Korkak tavukları (almanya,fransa, ingiltere vd...) komünizm tehlikesinden korumak gerekirdi. Savaş sanayisinde ne kadar üretici firmaları varsa hepsi tam kapasite üretime geçiyor, bu ülkelere savaş malzemeleri istemediği kadar yığılıyordu. Karşılığında elbette topraklarında amerikaya üs için ayıracakları bir kaç bin dönüm boş alalanları muhakkak vardı. Hem bu üslerin kullanım hakkı aynı zamanda konuşlandıkları ülkeler içinde geçerliydi.

Bütün bu istenilenlerin oluşması için, çok önceden plan ve programa dayalı bir AR-GE gerekiyordu. Beyin ihracatının cazip tekliflerle sağlanması çok zor olmadı. Tam kapasite çalışan üretim sektörü, dış dünya devletlerini kendine modern manda yapan hükümetler ve bütün bunların bir araya gelmesine alt yapı hazırlayan iyi bir AR-GE! kapsamlı bir şirket düşünün, malzemeyi üretmek için proje hazırlanıyor, pazara cazip fiyatlarla satışa sunuluyor, karşılığında para ile sağlaması mümkün olmayan hammadde tahsil ediyor. Ee tabi bu şirketi yönetmek için işinin ehli bir yönetim kurulu gerekiyor. Üretici pozisyonunda bulunan sektör tröstleri ne garip bir tesadüftür ki ! hepsi yahudi kökenli. Ee yahudiler de bu ticaret işini çok iyi bilen kişiler. Ama dünyada hiç bir millet tarafından da sevilmeyen bir halk. E canım illa koltukta oturacak değiller ya, vitrine koyarız bir amerikalı coni, salla başını al maaşını çalışır. Bizim sözümüzden çıkmaya kalktığı anda, bineriz tepesine, bunu gören diğer oturacak muhtemel kişiye de gösteririz aba altından sopayı, gül gibi geçinir gideriz.

Hepsi oldu, bir bir uygulandı ve hayata geçirildi. Modern yaşamın kaynağı amerika büyüdükçe büyüdü, geniş yelpazede üretimi yoktu belki ama dünyaya sağladığı üç beş kalemde söz sahibiydi. Hayallerin ülkesi, hayali olarak büyüyordu ama kimse bu hayali görmüyordu, belki de görmek istemiyordu. Dışarıda çok güçlü bir amerika izlenimi her şeyin yolunda olduğunu görmeye yetiyordu. Ne zaman ? taki usama bin ladin adında birinin çıkıp da "kral çıplak" dediği zamana kadar. 11 eylül; amerikanın aslında hiç de göründüğü kadar güçlü olmadığını gözler önüne koyuyordu. Kendisini korumaya gücü yetmeyen alelade bir 3. dünya ülkesinden farksızdı. Dünya bunu gördü, birde kağıt helva misali, ısırılınca onlarca parçaya bölünen kuleleri.

Hepsinden en önemlisi kral kendi çıplaklığının anlamına vardı. Evet, hakikaten çıplaktı, ve o duygunun verdiği sersemlik ile sağa (afganistan) sola (ırak) yalpaladı, bu çalkalanmaya midesi dayanmayan ekonomi safra atmaya başladı. Çünkü, bu sağa sola yalpalanmalarda, çok önceden beridir kendisine diş bileyen ülkelere çarpmıştı ve onlara maddi manevi zararlar vermişti. Elbette ayağına basılması gerekiyordu ve basıldı. Yıllardan beri nasırlaşmış ayaklar da duyduğu acının etkisi ile bastı yaygarayı! Yaygaranın baş aktörleri de kendisini ayakta tutan electroon gibi tröstler ve finans sektörünün duayeni Lehmann brothers gibi firmalardı. Sırada general motors gibileri var. Bunlar başı çeken göze batanlar. Bir de göze batmayan ama iç piyasayı allak bullak edenler varki, işte bunlar domino taşı gibi önüne geleni yıkmaya başladı.

Şimdi bütün dünya; en büyük domino taşı yıkılma olayını hep beraber izliyor. İyi seyirler sana da amerika! Her nerede yaşıyor ve yaşanıyorsan!

Sevgili Bekir, şıklardan sadece bir tanesini seçtim ama aslında senin oraya seçtiğin bütün şıklar da geçerli. Hepsi (son şık haricinde) bu olayın oluşmasında birer etken. Rabbim tamamını görmeyi nasip etsin. :p

(bence)

Ebu Zerr

New member
Kapitalizm grip virüsü gibidir...
Kendini yenileyip, mukavemet gücünü artırıyor...
Bu yeni kapitalizm'e geçiş sancısıdır...
Eskisinden farklı olmayacağı için çöküyor diye sevinmeyeceğim...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Güzel yorumların için teşekkür ederim Radikal Kardeşim. Demek senin bu güzel yazıların için bu yolu deneyeceğiz. Yani "anlat Radikal" diyeceğiz ve dinleyeceğiz. Çok güzel :)

Ebu Zerr, sende sağol Kardeşim ama ağzından yel alsın...

radikal

New member
Kapitalizm grip virüsü gibidir...
Kendini yenileyip, mukavemet gücünü artırıyor...
Bu yeni kapitalizm'e geçiş sancısıdır...
Eskisinden farklı olmayacağı için çöküyor diye sevinmeyeceğim...

Evet, kapitalizm hakkında yaptığın benzetme güzel. Fakat, kapital; sermayenin olduğu yerde kendini güçlü bulur. Şu anki ortamda kapitalin kendini yenileme şansı çok az. Öz sermaye yok çünkü, hatta merkez bankası diye bir şey yok. Var, ama yok. Şuan ki durum, daha çok eski fişek komünistlerin ellerini sevinçten oğuşturacak bir durum. Ve dünya, ister istemez komünal bir sisteme kayıyor. Tek devlet, tek millet, tek amaç. İnsanlar ve coğrafyalar arasında var olan sınırlar kalktı, konjüktürde kendiliğinden oluşan "komşu komşunun külüne muhtaçtır" hadis-i şerifi çok garip bir şekilde ve aynı zamanda kendini göstere göstere geliyor. Yani; İslami anlayış dünya insanlarının gözünde şekillenmeye başladı gibi. Zaten; sistemler içerisinde özü itibari ile bir tek komünal sistem (eğer ateistliği içinde kaldırıp atarsak) İslami figürler taşıyor.

Dolayısı ile kapital kendi kendini yedi bitirdi, kendine yumruk atan boksör misali. Karşısında gardını düşürmeyen İslami sistem, yumruk dahi atma gereği duymayacak, üflese yetecek pozisyonda.

Hadi hep beraber: Üffffffffff! diyelim yahu :p

Güzel yorumların için teşekkür ederim Radikal Kardeşim. Demek senin bu güzel yazıların için bu yolu deneyeceğiz. Yani "anlat Radikal" diyeceğiz ve dinleyeceğiz. Çok güzel :)

Ben de sana teşekkür ederim Bekir kardeşim. Çok güncel ve yerinde bir konuydu. Biraz da mesleğimize hitap edince kayıtsız kalamadık. Siz anlat deyin, biz bildiğimiz varsa yazmaktan her daim mutluluk duyarız. Bildiğini söylemeyen dilsiz şeytandır. :)

E

Enes.

Guest
Size bir tavsiyem var - evlerinize yiyecek icecek depo kurun - en azindan 2 haftalik. Ne olur cittige alin. Cünkü az kaldi - bu kriz daha öte birsey. Bu büyük savasin baslangacidir. Benim arkadaslarim var - bu sektörde calisyorlar ve devletlere ait gizli enformasion bana aktardilar.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Size bir tavsiyem var - evlerinize yiyecek icecek depo kurun - en azindan 2 haftalik. Ne olur cittige alin. Cünkü az kaldi - bu kriz daha öte birsey. Bu büyük savasin baslangacidir. Benim arkadaslarim var - bu sektörde calisyorlar ve devletlere ait gizli enformasion bana aktardilar.

İlginç... Ancak inandırıcılığın önemli bir parçası meramı anlatabilmektir. Eğer bu enformasyonlar size gelebilmişse, bize de ulaşmasının bir ayıbı yok. Ciddiye aldığım için konuyu detaylandırmaya çalışıyorum.

Buyurun, merak ettik...

E

Enes.

Guest
Bakin - sizi isin cittiyeini bilmorsunuz. Ben burada masal anlatmyiorum. Türcem cok sayif unun icin nereden balslacagiimi bilmiyorum. yalan atmakdan haya ederim.Benim arkadasim finans sektöründe calisyor - bir büyük isvicre bankada hatta bir sitesi var:

Schall und Rauch

Politik-Global

"Devletler" Bankalarla görüsmeler yapiyor. Bu görüsmeler nedir kimse blimiyor - Medyalarda göstermiyorlar. Anlasanisa!! Yakinda "Para" diye birsey kalmicak - bir kayat parcasindan baska bir sey olmayacak. Paranin degeri bittimi ozaman neler olacak neler. Insanlar birbirine girecek. Ekmek kavgasi su kavgasi catismalar bu savasin ilk adimlari olacak. Anarsi haline gelecek - bu isin ne citti oldugunu IWF yeni para bastirmaya basladilar:

Schall und Rauch: Der IWF wird bald selber Geld drucken

Bu adim ne caresiz olduklarina bir isarettir. Bunu Medyada söylemiyorlar.

Amerikada bu hal icin yasirlaniyorlar....

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bakin - sizi isin cittiyeini bilmorsunuz. Ben burada masal anlatmyiorum. Türcem cok sayif unun icin nereden balslacagiimi bilmiyorum. yalan atmakdan haya ederim.Benim arkadasim finans sektöründe calisyor - bir büyük isvicre bankada hatta bir sitesi var:

Schall und Rauch

Politik-Global

"Devletler" Bankalarla görüsmeler yapiyor. Bu görüsmeler nedir kimse blimiyor - Medyalarda göstermiyorlar. Anlasanisa!! Yakinda "Para" diye birsey kalmicak - bir kayat parcasindan baska bir sey olmayacak. Paranin degeri bittimi ozaman neler olacak neler. Insanlar birbirine girecek. Ekmek kavgasi su kavgasi catismalar bu savasin ilk adimlari olacak. Anarsi haline gelecek - bu isin ne citti oldugunu IWF yeni para bastirmaya basladilar:

Schall und Rauch: Der IWF wird bald selber Geld drucken

Bu adim ne caresiz olduklarina bir isarettir. Bunu Medyada söylemiyorlar.

Amerikada bu hal icin yasirlaniyorlar....

Sevgili kardeşim

Türkçeniz zayıf da olsa çok iyi anlıyoruz. Evet, dünya da bir para krizinin olduğu da gerçek. Yani kapitalizmin obur efendileri, milletin kazancını ipotek altına alma savaşında ipin ucunu kaçırdı ve bu millet de 5-10 yıllık kazancını bir çırpıda harcama taahhütüne girip, onlarca kat fazla, olmayan paralar harcandı ve para bitti.

Şimdi bu durum üzereine gerçekten çok seneryolar yazılabilir. Sizin düşünceniz de bu sıkışıklık, küresel bir savaş getirebilir şeklinde.

Olabilir... Hiç olmayacak bir şey değil tabii ki...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Bu politika zengini daha bir zengin yapiyor. Bugün kapanan firmalar devreden firmalar yarin yine o zenginlerin elinde degere göre düsmüs vaziyette kendilerine dönecek. Olan yine herseyden bi haber olan biz halka oluyor. Bu politikada sarsilmayacak ülkelerin basinda rusya geliyor. Simdi aklimda bir kac soru var. Türkiye imf den kurtulup rusya ile ittifak etmelimiydi veya da orta asyada müslüman devletler ile birlesip yine Amerikayi bir kenarami itmeliydi. Hayr olsun insaallah biz yine isimize bakalim:)

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Avrupa birliginin sirplar gibi ya da yugoslavya gibi dagilacagina inanmaya basladim son zamanlarda. Bu avrupa birligi parcalanacak ve hürriyet noktasinda Rusyada önemli ve güclü. Cografyada mekani görünce sasiriyorum. Benim hissiyatlarim Avrupa Birligine girilecegi yönde degil. Türkiye Orta asya ile birlesecek gibi hissediyorum ve cok darbe bekliyor bizi gibi. Lakin ekonomik krizler tüketici cogunlugu ve teknolojide sarfedilen onca dogallik. Tam delilleriyle konusamadigimdan dolayi özür dilerim lakin bu konu kücük bir konu degil ders halinde hazirlanilmasi ve sunulmasi gereken bir konu...

mhmt

New member
Konu ekonomi, dağıtmayım ama. Yorum yazmadan da geçemeyeceğim.
Avrupa Birliği ya da Rusya..
Efendim bunlardan bize fayda gelmez. Biz demek Türkiye değil dikkatinizi çekerim.
Mü'minler Kardeştir..
Bunlara girene kadar bizi sömürecekler, girincede bişi vermeyecekler.
Batılın içinde nasıl umut arıyoruz. Şaşılacak durum.

selametle..

mhmt

New member
Bekir abi, konu ekonomi. Ama öncesinde birlik yok. Haliyle konu kayıyor. Kusura bakma. Bunun devamını, münazaraya taşıyım müsadenle. Ekonomide devam etsin. Bölünmeden..

selametle..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bekir kardeş, biz salı günleri özel olarak kardeşlerle siyasi ve içtimai meseleleri teati için toplanıyoruz.

Bazen konu mecrasından sapıp imani meseleler kayıyor. Bazen fıkra anlatılıyor. Bazen birinin söylediği bir sözden münakaşa çıkıyor. Ama hiç bir zaman konu değişti diye odamızı değiştirmedik. :D
Muhabbetle

Olabilir Duha Kardeşim, sizde belki oda azdır ama bakın burada çok :) Hem bu şekilde konu kayınca, mesajlara intibak zorlanmakta, mesajlaşmalara başkasının katılımı güçleşmektedir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet, krizin sebepsel analizinden sonra sıra krizin etkilerinin ne olacağında.

Güncel olarak konuşulanlardan anlaşılan şu ki:

İştyen çıkarmalar başladı ve devam edecek, bankalar kredileri geri istemeye başladı, karşılıksız çek-senet aldı başını gidiyor, gerek menkul, gerek gayri menkulde, fiyatlar da düşme eylimi başladı.

Başka neler var ve başka neler olabilir. Haydi Radikal ve Yelken, siz de buyurun...

Dostlara duacýyýz

New member
İnsanlarımız çok şey beklerler ısraf dizboyu..bence allah ne verdiyse..şükür yaşıyoruzz

Üst Alt