Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şirinler hakkında....

ayyþe

New member
Katılım
8 Haz 2007
Mesajlar
448
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Yaş
34
Konum
bilmem...bir garip halden...
Şirinler yıllardır komünizm propagandası yapmakla suçlanmış ABD'de bir dönem gösterimi yasaklanmıştır.
Bunun nedeni para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri, Şirin Baba'nın Karl Marx'a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir. Herkes kendi işini yapıyordur ve mutludur. Herkes aynı şeyi giyiyordur. Çizgi filmdeki Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder, altın ve para düşkünüdür(kapitalizm) ve onları yeme(misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir.
Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo, sosyalisttir. Şirinleri ortaya çıkardığı zaman iki kutuplu bir dünya vardı. Bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB. Sosyalist olan Peyo, yaptığı çizgifilmle bir mesaj vermek ve emperyalist Amerika'ya karşı bu yolla propaganda yapmak istemiştir.
Şirinler köyünde bir tek bile ibadethane bulunmaz. Ne kilise, ne havra, ne camii.
Şirinler köyünde para kullanan kimseyi gördünüz mü şimdiye kadar hiç? Para kullanılmaz evet, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir. Tembel şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır(tembellik hakkı). Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir.
Gargamel'in kedisi Azman ise(orijinaldeki adı Azrail'dir bu kedinin) ABD'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder.
Ayrıca Şirinlerin İngilizce yazılımı Smurf'tür, bu da 'socialist men under red flag' yani kızıl bayrak altında yaşayan adamlar.
Şirinlerin temsil ettiği çok farklı unsurlar da vardır. Örneğin Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü şirin maço erkeği temsil eder.

Bunu biliyor muydunuz??
 
S

safinaz

Guest
Evet bunu biliyordum.:)

Bizler bu çizgifilmlerle büyüdük ve bize bunlar empoze edilmeye çalışıldı ve bizden sonraki nesiller de maalesef bu çizgifilmlerle büyüyor...

Hatta küçükken en sevdiğim çizgifilmdi ve böyle bir dünyada yaşamak istiyordum.

Ayrıca annemlerin izlediği pembe dizilerdeki şeker mi şeker peder tiplemelerine,pazar ayinlerine temiz ailelerin gitmesine,küçük çocukların gece yatmadan önce yatağının ucuna çömelerek ellerini kovuşturarak dua etmelerine hayran kalırdım...

Çünkü bize empoze edilen müslüman tiplemesi sapık ve sefahate düşkün,saman altından su yürütenlerdi...
 
Üst Alt