Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sikintili Animizda Yapilacak Dualar

nakkad

New member
Katılım
23 Ağu 2006
Mesajlar
97
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
40
Hz. Peygamber (sav) üzüntü sırasında şu duayı okurdu: "Halim ve azim olan Allah'tan başka ilah yoktur. Büyük Arş'ın Rabbi olan Allah'tan başka ilah yoktur. Kıymetli Arş'ın Rabbi, arzın Rabbi, Semavat'ın Rabbi olan Allah'tan başka ilah yoktur."

Kaynak: Buhari, Da'avat 27, Tevhid 22, 23; Müslim, Zikr 83, (2730); Tirmizi, Da'avat 40, (3431); İbnu M

.............

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Balığın karnında iken, Zü'n-Nun'un yaptığı dua şu idi: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü mine'z-zalimin, (Allahım! Senden başka ilah yoktur, seni her çeşit kusurlardan tenzih edirim. Ben nefsime zulmedenlerdenim). Bununla dua edip de icabet görmeyen yoktur."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 85, (3500)

.............

Resulullah (sav) bir gün Mescide girdi. Orada Ensar'dan Ebu Ümame (ra) denen kimse ile karşılaştı. Ona: "Ey Ebu Ümame, niçin seni namaz vakti dışında Mescid'de oturmuş görüyorum?" diye sordu. "Peşimi brakmayan bir sıkıntı ve borçlar sebebiyle ey Allah'ın Resulü" diye cevap verdi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav): "Sana bazı kelimeler öğreteyim mi? Bunları okursan, Allah, senden sıkıntını giderir ve borcunu öder" "Evet, ey Allah'ın Resulü, öğret!" dedi. "Öyleyse" dedi, "akşama çıktın mı sabaha erdin mi şu duayı oku: "Allahım üzüntüden ve kederden sana sığınırım. Aczden ve tembellikten sana sığınırım, korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Borcun galebe çalmasından ve insanların kahrından sana sığınırım." (Ebu Ümame) der ki: "Ben bu duayı yaptım, Allah benden gamımı giderdi, borcumu ödedi."

Kaynak: Ebu Davud, Salat 367, (1555)

.............

Kimin sıkıntısı artarsa şu duayı okusun: "Allahım ben senin kulunum, kulunun oğluyum, cariyenin oğluyum, senin avucunun içindeyim, alnım senin elinde. Hakkımdaki hükmün caridir. Kazan ne olursa hakkımda adalettir. Kendini tesmiye ettiğin veya kitabında indirdiğin veya nezdinde mevcut gayb hazinesinden seçtiğin, sana ait her bir isim adına senden Kur'an'ı kalbimin baharı, sıkıntı ve gamlarımın atılma vesilesi kılmam dilerim." Bu duayı okuyan her kulun gam ve sıkıntısını Allah gidermiş, yerine ferahlık vermiştir." [Rezin ilavesi, (Hadis Mecmau'z Zevaid'de (10,136) mevcuttur. Hakimin Müstedrek'inde de (1,509) kaydedilmiş.]

Kaynak: Rezin

................

Resulullah (sav) namazda şu duayı okumamızı öğretiyordu: "Allahım! Senden işte (dinde) sebat etmeyi, doğruluğa da azmetmeyi istiyorum. Keza nimetine şükretmeyi, sana güzel ibadette bulunmayı taleb ediyor, doğruyu konuşan bir dil, eğriliklerden uzak bir kalb diliyorum. Allah'ım, senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum, bilmekte olduğun bütün hayırları senden istiyorum, bildiğin günahlarımdan sana istiğfar ediyorum."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat, 22 (3404); Nesai, Sehv, 61
 

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
Katılım
3 Kas 2006
Mesajlar
120
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
54
sıkıntılı anlarda ve diğer anlarda yapılacak tek şey gönülden,kalpten,aracısız,şekşiz sadece ve sadec Allah'a sığınmaktır.
 

ÇAPANOÐLU

New member
Katılım
8 Eki 2006
Mesajlar
803
Tepkime puanı
1
Puanları
0
yangında ilk kurtarılacak.. levhaları gibi olmuş,
sevinçli iken şükür beni daha mutlu ve huzurlu kılıyor, peki n'olcek şimdi..
 

Sokrates

New member
Katılım
5 Kas 2006
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
32
allah razı olsun

allah razı olsun

dualar her kapıyı açar.sıkıntı anımızda dualara sığınmak yapılacak en güzel iştir.allah hepimizin dualarını kabul etsin.bizlere bu duayı gösterdiğin için allah razı olsun kardeşim.
 

nakkad

New member
Katılım
23 Ağu 2006
Mesajlar
97
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
40
sayın çapanoğlu ve aklı selim bize sıkıntılar neden gelir sizce..kul cenab-ı haktan gaflete düşer..herşeyi nefsinden bilmeye baslar..c.hak nihayetsiz yakındır ama kul rabbıyle arasına dünyayı ve içindekileri koymaya başlar..mevlananın bir tesbihi vardır.insan bir sefine-i rahmaniyyedir.yanı ilahı bir gemi gibidir.eğer bu gemiye gereksiz şeylerde dahıl olursa geminin düzeni bozulur.dengesi kaybolur.işte insan rabbını unuttuğu zaman c. hak o gafil kulunu agahlardan kılmak için bir takım sıkıntılar verir..ve kendisine yaklaştırır...
vel hasıl efendimizin asm bize bu anlarımızda tavsiye ettiği dualar 'aman hemen sıkıntım geçsin' babında değildir..
bilakıs manalarına dikkat ettiysenız göreceksinizki ordaki lafızlar bizi allaha yakınlaştırıcı, yakınımızı artırıcı anlamlar tasımaktadır..

"Halim ve azim olan Allah'tan başka ilah yoktur. Büyük Arş'ın Rabbi olan Allah'tan başka ilah yoktur. Kıymetli Arş'ın Rabbi, arzın Rabbi, Semavat'ın Rabbi olan Allah'tan başka ilah yoktur." gib...

zaten sunuda söylemek gerekir ki musibetler dua zamanının geldiğinin habercisidir..dualar da musibetlerden hemen kurtulalım babında değildir..c hak o zamanlarda hususi kulluk bekler.ve bzi kendisine yakınlaştırr.
hiç kimse şunu inkar edemzkı öyle zamanlarımızda yüreğimiz yanarak dua ederiz..çünkü acz ve fakrimzi en azami hissettiğimiz anlardır..
tabiki allahtan musibet istemiyoruz..bzi rahmetiyle cemali isimleriyle imtiham etsin..dediğiniz gibi kardeşim keşke hamd ve şükrümüzü zamanında yapabilsek...ne iyi bir kul olurduk..gelin görünki vaziyet ortadadır..
 
Üst Alt