Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Seyyide Nefise'nin İbretlik Hayatı ve söylediği beytler

medine28

New member
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] Peygamber efendimizin torunu Hasan’ın soyundan olan Seyyide Nefise evliya bir kadındı.[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Bu saliha kadın o kadar dünyaya züht etmişti ki evinin içinde kendi kabrini kazmıştı. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Bu kabre girer orada namaz kılar ve Kur’an okurdu. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Ölene kadar altıbin sefer Kur’an’ı hatmetti. Geceleri ibadet eder gündüzleri oruç tutardı. Ölüm döşeğinde de oruçluydu. Kendisine birşeyler ye dediklerinde dedi ki:“Otuz senedir Allah’a dua ettim ki bana oruçlu iken ölmeyi nasip eylesin, şimdi nasıl orucumu bozarım“.[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Seyide Nefisenin kabri Mısırda dır. Alimler onun kabrinde yapılan duanın kabul olduğunu bildirdiler.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]Seyyide Nefise’nin yahudi bir komşusu vardı. Komşusunun kızı yürüyemeyecek derecede sakattı. Bu yahudi kadın bir gün hamama gitmek istediğinde kızıda onunla birlikte gitmek istedi. Fakat annesi onu götürmek istemedi. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Sonraları götürmeyi kabul etsede bu defa kızı gitmek istemedi ve annesine: „Beni komşumuza götür orada biraz kalayım“ dedi. Yahudi kadın kızına :“Önce soralım“ dedi ve gidip Seyyide Nefise’ye sordular oda kabul etti. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Kadın kızını Seyyide Nefisenin evinde bırakıp gitti. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Seyyide Nefise abdest aldığında onun abdest suyu oturmakta olan kızın önüne kadar aktı. Allah’ın ilham etmesiyle kız bu sudan alıp bacaklarına sürdü ve ayağa kalktı. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Seyyide Nefise namaz kılıyordu ve bu olanlardan haberi yoktu. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Kızın annesi onu almaya geldiğinde kızı kapıyı açtı. Kadın şaşkınlıkla:“Sen kimsin“ dedi. Kızda:“Ben senin kızınım“ dedi ve olanları annesine anlattı. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Bunları duyan kadın Seyyide Nefisenin yanına giderek onun ayaklarını ellerini öptü ve elini tutarak dedi ki: „Benin dinim olan yahudilik habistir ve senin dinin haktır. Ben şahadet ederim ki Allah tan başka ilah yoktur ve senin deden (Muhammed sallallahu aleyhi vesellem) Allah’ın resuludur. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Bu kadın ve kızı Müslüman oldu. Başka birçok insan da bu olaydan sonra İslam dinine girdiler.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

Üst Alt