Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sanal haçlı seferi

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Selamün Aleyküm kardeşler.
Şimdi diyeceksiniz, "Oyunun ne işi var burda?". Bence ana fikre bakın,
"Medieval II"de papanın çağrısıyla Haçlı Seferi'ne çıkan oyuncu, oyunu Hıristiyan olarak bitirdikten sonra bir Türk olarak cihat da ilan edebiliyor... :confused: :rolleyes:

Sanal haçlı seferi...
"Medieval II"de papanın çağrısıyla Haçlı Seferi'ne çıkan oyuncu, oyunu Hıristiyan olarak bitirdikten sonra bir Türk olarak cihat da ilan edebiliyor...
17 Aralık 2006 09:22

MENDERES ÖZEL'in haberi

Siber oyun geleneğinde düşmanlar üç aşağı, beş yukarı bellidir; dünyayı istila eden uzaylılar, mutasyona uğramış canlılar, II. Dünya Savaşı'nın Almanları, Japonları, fantastik rol oyunlarında orklar, troller, vs. Efsanevi strateji serisi "Total War"un kasım sonunda Türkiye'de de çıkan son oyunu "Medieval II"de ise baş düşman Müslümanlar ve Türkler.
"Haçlı elçilikleri"nin önünde sloganlar atıp "Medieval II" kutularını ateşe vermeden önce lütfen yazıyı sonuna kadar okuyun. Konusunu Haçlı Seferleri'nden alan "Medieval II", oyuncuyu bilgisayar gücünün yettiğince ortaçağın karanlığına götürüyor. İnsanı saatlerce monitör karşısına çivileyecek bir potansiyele sahip; hele bir de tarih meraklısıysa...

STRATEJİ OYUNU

Sıra tabanlı ve gerçek zamanlı strateji oyun türlerini tek bünyede toplayan "Medieval II"de oyuncu, İngiltere, İspanya, Fransa, Venedik veya Kutsal Roma İmparatorluğu uluslarından birini seçerek giriyor siber tarih sahnesine. Ardından dönemin bilinen "Eski Dünya"sını yansıtan harita üzerinde, komşularını istila ediyor, şehirleri, kaleleri kuşatıyor, düşman kentlerine casuslar yolluyor, diplomasi, ticaret yapıyor, krallığını ayakta tutabilmek için kaynaklar arıyor.

Ana kampanyada başarılı olabilmek için papanın verdiği görevleri yerine getirmek şart ki bu görevlerin başında Haçlı orduları kurup Kudüs'e göndermek yer alıyor.

"Medieval II"de her ulusun artıları, eksileri var. İngilizlerin kara birlikleri güçlüyken, Venedik denizcilikte öne çıkıyor. Ben oyuna İngilizleri seçerek başladım. Ancak İngiltere'nin kutsal topraklara, Kudüs'e uzaklığı, beni birkaç saatlik oyunumu "çöpe atıp" Venedik'le yeniden başlamaya sevk etti. Oysa Kuzey'deki İskoç tehdidini Edinburgh'u ele geçirmemle ortadan kaldırdığımı sanmamın ardından bir sürü cesur yürek isyancıyla savaşmak zorunda kaldığım İngiliz kampanyasında, Aslan Yürekli Richard gibi Kudüs'e yelken açabilmeyi nasıl istemiştim.

Olsun; ben de Venedik'le IV. Haçlı Seferi'ne çıkıp İstanbul'u işgal eder; Bizans'ı askıya alıp Ayasofya'yı Katolik kilisesine çeviririm. Oyunun senaryosu o kadar güzel işlenmiş ki, oyuncu tarih ile oynayabilmenin hazzını alıyor.

Teknik olarak serinin bir önceki oyunu "Rome"un üzerine inşa edilen "Medieval II"de, sıra tabanlı harita üzerinde hamleler yapıldıktan, birlikler, casuslar sevk edildikten sonra eğer savaşılacaksa, gerçek zamanlı savaş ekranına geçiliyor.

En görkemli gerçek zamanlı savaşlara sahne olan oyunda bunun da bir bedeli var: İyi bir sistem. Aksamadan oynayabilmek için yeni nesil bir ekran kartı, iyi bir işlemci ve 1 GB Ram gerekiyor. Ses kartınıza bağlı 6.1 hoparlör sisteminiz varsa, bir kolondan kılıç, diğerinden rüzgarda sallanan otların sesini duyduğunuzda alacağınız zevk de artacaktır.

ORTAÇAĞIN KARANLIĞI

Ortaçağı bilgisayarımıza taşıyan "Medieval II"de, kent sakinlerinin huzuru için kiliseler yaptırmak, kardinaller yetiştirip kırsala salmak gerekiyor ki farklı inançlardaki halklar da Hıristiyan olabilsin... Zaten Creative Assembly ekibi, "Medieval II"de bugüne dek bir bilgisayar oyununda yapılan en detaylı din sistemini yaratmış.

Oyunda beş inanç sistemi yer alıyor: Katoliklik, Ortodoksluk, İslam, putperestlik ve sapkınlık. İki Hıristiyan mezhebi ve İslam oyundaki ana dinleri temsil ediyor. Sıkı durun; oyunu bir kez Hıristiyan olarak tamamladıktan sonra, Müslüman ulusları ve Türkleri oynayabilme imkanı doğuyor. Bu kez Türkleri, Orta Asya'dan Anadolu'ya taşımak, Kudüs'ü Haçlılara karşı savunmak, cihat ilan etmek mümkün.

Oyun kitapçığının sonunda "saygı kelimeleri" başlığı altında yer alan paragrafta, "Biz herkesin inancına saygılıyız. Bunun bir din değil savaş stratejisi oyunu olduğunu unutmayın" gibi ifadeler yer alıyor. Anlaşılan yapımcıların karikatür ve papa krizinden, protesto gösterilerinden gözü korkmuş; "Önlemimizi önceden alalım da" diyorlar.

Milliyet
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=205560

Ne biçim huyum var arkadaş, ille bir bit yeniği bulacağız. :D
 

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Şiddet içerikli dini oyun ürkütüyor
Dua molası veren savaşçılar ve kıyamet senaryoları... “Efendine Diz çök” nidaları ve kafirlerin öldürülmesini hedefleyen bölümler içeren oyun ABD'de liberal çevrelerin öfkesini kabarttı. Liberaller oyunun yasaklanmasını istiyorlar.
13 Aralık 2006 14:56

Muhafakar Hristiyanların gözdesi haline gelen şiddet içerikli bilgisayar oyunu, ABD'de büyük tartışma doğurdu. Muhafazakar Hristiyanlara yönelik olarak geliştirilen ve pazarlanan video oyununu benzerlerinden ayıran fark, dua etmek için mola veren savaşçılar ve dillerinden hiç düşmeyen “efendine Diz çök” nidası.

Eleştirmenler “ Geride kalan(Left Behind): Ebedi Güçler (Eternal Forces) adlı oyunun Hristiyan olmayanlara yönelik şiddete övgü olduğuna dikkat çekiyor ve fanatizm içerdiğini belirtiyorlar.

Bazı liberal çevreler oyununu prostesto ederek, boykot çağrısında bulunuyorlar. Wal-Mart'a oyunu satıştan çekin uyarısı yapan liberaller, oyun kanalıyla dini şiddet propogandasının önünün kesilmesini istediler.

Left Behind(Geride Kalan) Şirketi yöneticileri ise oyunun manevi duygular çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini savunuyorlar. Merkezi Californiya'da bulunan ve İncile de gönderme yapan kıyamet senaryolarını video oyunları şeklinde sunuyor.

AP'den çeviren: Yasin Şafak
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=204897

Bunlara karşı tavır alınması gerekli. Buna karşı tavır alanları tebrik etmek gerek sanırım.
 
Üst Alt