Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Resule Itaat

seyfullah putkýran

New member
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
5,807
Tepkime puanı
205
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Ruhlar Aleminden
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
’ALLAH (c.c.) ve Resulü bir işte hüküm verdiği zaman artık erkek–kadın hiçbir mümin için kendi işlerinde seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne karşı gelirse apaçık bir sapıklığa düşmüş olur’’ (Ahzab–36).

‘’Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Peygambere itaat edin, sizden olan idarecilere de itaat edin. Eğer herhangi bir konuda anlaşmazlığa düşerseniz, (Allah’a ve âhiret gününe inanıyorsanız) onu hemen Allah’a ve Peygamber’e arz edin. Bu, daha hayırlısı ve netice itibariyle en güzeldir’’ (Nisa–59).

‘’Kim Allah’a ve Peygmber’e itaat ederse, işte onlar Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberler, sıddıklar (dosdoğru olanlar) şehitler ve iyilerle beraberdirler. Onlar ne iyi arkadaştırlar’’(Nisa–69).

‘’Kim Allah’a ve Peygamberine itaat ederse ALLAH (c.c.) onu altından ırmaklar akan cennetlere koyacaktır, orada temellidirler, işte büyük kurtuluş budur.

İşte bu Allah’ın lütfudur. Bilen olarak ALLAH (c.c.) yeter’’(Nisa–69–70).

Peygamber’e (sav) itaat, iman ve boyun eğiş; Allah’a itaat ve imandır:

‘’Kim Peygamber’e itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur...’’ (Nisa–80).

Peygamber’e ve O’nun getirdiklerine (İslâm’a) teslimiyet ve iman bir bütündür:

‘’Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberi’ne, Peygamberi’ne indirdiği Kitab’a ve daha önce indirdiği Kitab’a iman ediniz. Kim Allah’ı meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve âhiret gününü inkâr ederse, şüphesiz derin bir sapıklığa düşmüştür’’ (Nisa–136).

‘’Ey insanlar! Peygamber Rabbinizden size gerçeği getirdi. Artık iman edin, bu sizin için hayırlıdır. Eğer inkar ederseniz bilin ki göklerde ve yerde olanlar Allah’ındır. ALLAH (c.c.) bilendir,hikmet sahibidir’’ (Nisa–170).

‘’Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun, Allah’ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. ALLAH (c.c.) çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

De ki: Allah’a ve peygambere itaat edin. Yüz çevirenlerse bilsinler ki, ALLAH (c.c.) kafirleri sevmez’’ (Al–i İmran–31–32).

ALLAH (c.c.) kime merhamet eder: ‘’Namaz kılın, zekat verin, peygambere itaat edin ki merhamet göresiniz’’ (Nur–56).

‘’İnanan erkekler ve inanan kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emrederler, kötülükten men ederler, namazı kılarlar, zekatı verirler, Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte onlara ALLAH (c.c.) rahmet edecektir. Şüphesiz ALLAH (c.c.) daima üstündür, hikmet sahibidir" (Tevbe–71).

‘’Allah’a ve peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin’’ (Al–i İmran–132).

‘’Allah’a itaat edin, Peygamberine de itaat edin, karşı gelmekten sakının. Eğer yüz çevirirseniz, bilin ki Peygamberimize düşen sadece apaçık bir tebliğdir‘’ (Maide–92).

Doğru yol ancak, O’nun gösterdiği yola girmekle mümkündür:

‘’Doğru yol kendisine apaçık belli olduktan sonra kim Peygambere muhalefet edip müminlerin yolundan başka bir yol tutarsa, Biz de onu kendi seçtiği yola sevk eder ve cehenneme sokarız. Gidilecek ne kötü bir yerdir orası’’ (Nisa–115).

‘’De ki: Ey insanlar! Ben gerçekten sizin hepinize gönderilmiş, göklerin ve yerin sahibi Allah’ın bir Peygamberiyim. Ondan başka ilah yoktur. Dirilten de O dur, öldüren de. Öyle ise gelin Allah’a ve O’nun ümmî peygamber olan Resulüne iman edin -ki, O ümmî peygamber de Allah’a ve O’nun sözlerine iman etmiştir– O’na tâbi olun ki, doğru yolu bulasınız" (A’raf–158).
 
Üst Alt