Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Özürlü bebeği aldırmak cinayettir!..

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
1,495
Tepkime puanı
110
Puanları
0
Yaş
43
Konum
Hayatýn içinden
Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Doç. Dr. Karagöz, “Anne sağlığı hariç, ceninin özürlü olması onun öldürülmesine gerekçe olamaz. Dinimiz buna cevaz vermez” dedi.

Anne karnındaki “özürlü çocuğu” aldırmanın büyük bir vebal ve günah olduğunu belirten Diyanet Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Doç. Dr. İsmail Karagöz, “Diyanet Dergisi”nin aralık sayısında bu konudaki görüşlerini açıkladı. Karagöz, “İnsan ister cenin olsun, ister kötürüm, asla öldürülemez. Erkeğin spermiyle kadının yumurtası döllenip rahime yerleştikten sonra, hiçbir gerekçeyle çocuk aldırılamaz. Anne sağlığı hariç, ceninin özürlü olması onun öldürülmesine gerekçe olamaz. Dinimiz buna cevaz vermez. Doğan özürlü çocuklar veya sonradan özürlü olanlar nasıl öldürülemezse, anne karnındaki yavru da aynı şekilde öldürülemez. Öldürülürse cinayet olur, büyük günah olur” dedi. Doç. Karagöz şu görüşleri savundu: “Çağımızda kürtaj, genellikle istenmeyen hamileliklerle, özürlü doğacağı tespit edilen çocuklar için söz konusu olmaktadır. Zihinsel veya spastik veya başka bir özrü olduğu tespit edilen cenin aldırılabilir mi? Toplumda buna ’evet’ de ’hayır’ da diyenler var.

İNSANLIK SUÇUDUR

Özürlü doğacak çocuğun aldırılmasını savunan kimseler, şu gerçekleri ileri sürmektedirler: ’Özürlüler hayatta sıkıntı çekiyorlar. Topluma yük oluyorlar. Anne babaları ölünce bakacak kimseleri olmuyor. Bakım ve tedavileri için çok para harcanıyor.’ Bu yaklaşım, anne karnındaki insanla dünyadaki insan ayırımı yapılmasından kaynaklanmaktadır. İnsanlar doğduktan sonra veya ileri yaşlarda da herhangi bir sebeple özürlü olabiliyorlar. Özürlü insanlar, zikredilen gerekçelerle öldürülebilir mi? Doğum esnasında veya doğum sonrasında oluşan özürlüleri nasıl öldüremiyorsak, öldürülmesi insanlık suçu ise anne karnındaki insanı da öldüremeyiz. Çünkü anne karnındaki cenin de can taşımaktadır. O canı veren Allah’tır. Allah’ın verdiği canı, ancak Allah alabilir. ” Karagöz, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi konusunda herkese önemli görevler düştüğünü de vurguladı.
 

gizemli

New member
Katılım
1 Nis 2007
Mesajlar
652
Tepkime puanı
61
Puanları
0
Yaş
38
Engellilere bakmak ve onlara yardımcı olmak Peygamberimiz beyanı ile sadakadır, dine sadakattir. (Ahmed,II, 350; V, 168–169)

Bu çocuklara bakacak anneler, Allah'ın rızasını kazanan saygın annelerdir.Sonuç olarak insan ister engelli olsun ister sağlıklı, Allah'ın en değerli yaratığıdır, saygındır, canı her türlü tecavüzden korunmuştur. İnsan ister cenin olsun ister kötürüm, asla öldürülemez.
 

ayyþe

New member
Katılım
9 Haz 2007
Mesajlar
448
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Yaş
35
Konum
bilmem...bir garip halden...
Allah razı olsun kardeşim çok güzel bir yazı gerçekten...
Anne karnındaki bir bebeği yada cenini öldürmek hiç bir mazeret kabul etmez!!Öldürmekte yazıda geçtiği gibi büyük bir cinayet olur.üzülerek sölüyorum,malesef bu zamanda insanlar bunun ciddiyetinin ve öneminin pek farkında değil...
zira çocuk sağlıklı olduğu halde o bebeğe kıyıp onu aldırabilen insanlarla birlikte yaşıyoruz :(
 
Üst Alt