Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Önyargi...

soldierking

New member
Katılım
4 Nis 2007
Mesajlar
138
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
35
Önyargıları Yenebilmek

Ünlü bilimadamı Einstein bir sözünde
"İnsanlardaki önyargıyı parçalamak, benim atomu parçalamamdan çok daha zordur." der.

Önyargı zihinde yargılamak ve karar kılmaktır. Zihnimizde karar vererek mahkum etmektir başkalarını... Bilgiye dayanmadığı gibi sadece zanlara dayanır önyargı...

İnsan bilmediği şeylere, tanımadığı insanlara karşı çoğu kez önyargı ile yaklaşır. Onları dinleme, tanıma gereği dahi duymaz. Oysa böylesi bir tavır çoğu kez pişmanlıklar yaşatmaz mı bize?

Bazen tanımadığımız bir insan hakkında zannımıza göre karar veririz ve onu daha tanımadan zihnimizde yargılar ve bizim belirlediğmiz şablonlara mahkum ederiz. Onu tanıdığımız ve paylaşabileceğimiz ortak noktaları gördükçe içimizi pişmanlık duygusu kaplar. Bu yüzden değil midir Kuran'ın zanna uyarak hareket etmeyi yasaklaması?

Çünkü zan gerçeğe dayanmaz... Zan serap gibidir, ona uyarak hareket edersek bir süre sonra gerçeğin zor ve geri dönülmez yüzü ile tanışırız. Ancak bu bize pişmanlıktan başka birşey kazandırmaz. Bu sebeple zan yerine doğru bilgi olmalıdır insanın rehberi.

Farklılıklar içinde yaşayan insanlar, çoğu kez kendileri gibi düşünmeyenleri "öteki" diyerek belirli bir kategoriye hapsederler. Sonra bu kategorideki insanları zihinlerinde mahkum ederler. İşte ideolojilerin insanı düşürdüğü karanlık nokta burasıdır. Farklılıkları bünyesinde taşıyan insanların birbirleri ile tanışmaları, biraraya gelerek birbirlerini anlamaya çalışmaları, ideolojik saplantıların yerine insani ilişkileri koymaları aradaki zihinsel engelleri kaldırmaya yetecektir.

Oysa tanışmak, aynı mekanı ve havayı paylaşmak kimseye bir şey kaybettirmez. Yeter ki karşımızdakileri önce anlayalım. Bilmeden anlamadan karar vermenin yanılgıdan başka bir şey kazandırmayacağının farkına varalım.

Önyargıların, bilgiye dayanmayan ve zanna göre acele kar vermenin zararını anlatan bir hikaye ile bitirelim yazımızı.

Uzaklarda bir köyde bebeği ile yaşayan dul bir kadın dağda bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Gelincik evde yalnızlığı gideren bir arkadaş olur bir süre sonra.
Evcil olmasa da uysal bir hayvandır gelincik.Evin bebeğine de alışmıştır.

Bir gün evin annesi eve döndüğü zaman gelinciği ağzı kanlar içinde görünce çıldırır. Bebeğe zarar verdiği zannıyla sinirle gelinciğe saldırır ve onu öldürür.

O sırada yandaki odadan bebeğin sesi duyulur.
Anne odaya yönelir...
Orada beşiğin içindeki bebeğin yanında duran parçalanmış bir yılanı görür.

Selametle....
 
H

hüma-gül

Guest
Yeter ki karşımızdakileri önce anlayalım. Bilmeden anlamadan karar vermenin yanılgıdan başka bir şey kazandırmayacağının farkına varalım.
VE KIMSEYI ZOR DURUMDA BIRAKMAYALIM(ÖRNEGIN:BIRBASKA KISININ ISMI KULLANARAK KAYIT OLMAK GIBI)
 

soldierking

New member
Katılım
4 Nis 2007
Mesajlar
138
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
35
Yeter ki karşımızdakileri önce anlayalım. Bilmeden anlamadan karar vermenin yanılgıdan başka bir şey kazandırmayacağının farkına varalım.
VE KIMSEYI ZOR DURUMDA BIRAKMAYALIM(ÖRNEGIN:BIRBASKA KISININ ISMI KULLANARAK KAYIT OLMAK GIBI)

SAOL KARDESİM ALLAH RAZI OLSUN....
 

Enver Ýstek

metin mete
Katılım
27 Ara 2005
Mesajlar
3,935
Tepkime puanı
1,023
Puanları
0
Yaş
60
Konum
Gurbet,daimi gurbetin icinde gurbet
Önyargi felaketi...

Önyargi felaketi...

msnaglayankalpxc4.gifUzaklarda bir köyde, kocasi, çocugu dogmadan ölmüs, tek basina yasayan hamile bir kadin kendisine arkadas olmasi açisindan dagda yarali olarak buldugu bir gelincigi evinde beslemeye baslar. Gelincik kadinin yanindan
bir an bile ayrilmaz. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallasir. Bir kaç ay sonra kadinin çocugu dogar. Tek basina tüm zorluklara gögüs germek ve yavrusuna bakmak zorundadir.

Günler geçer ve kadin bir gün bir kaç dakikaligina da olsa evden ayrilmak ve yavrusunu evde birakmak zorunda kalir... Gelincikle bebek evde yalniz kalmislardir. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve gelir. Gelincigi ve kanli agzini görür. Anne çildirmisçasina gelincige saldirir ve oracikta öldürür hayvani. Tam o sirada içerdeki odadan bir bebek sesi duyulur. Anne odaya yönelir... Ve odada besigi, besigin içindeki bebegi ve bebegin yaninda duran parçalanmis bir yilani görür.Einstein'in söyledigi rivayet edilen bir söz var: "insanlardaki önyargiyi parçalamak benim atomu parçalamamdan çok daha zor"I]
 

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Katılım
1 May 2007
Mesajlar
385
Tepkime puanı
12
Puanları
0
Yaş
36
Selamın Aleyküm.Allah'a hamd olsun.Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurdu :''Zan konuşmadan önce ilim öğrenin.'' Selamın Aleyküm.
 
S

safinaz

Guest
Gelincik

Gelincik

Uzaklarda bir köyde, kocası, çocugu doğmadan ölmüş...Tek başına yaşayan hamile bir kadın kendisine arkadaş olması
açısından dağda yaralı olarak buldugu bir gelinciği evinde beslemeye başlar.
Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşır.
Bir kaç ay sonra kadının çocuğu doğar.Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak zorundadır.

Günler geçer ve kadın bir gün birkaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak ve yavrusunu evde bırakmak zorunda kalır. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve gelir.

Gelinciği ve kanlı ağzını görür. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırırr ve oracıkta öldürür hayvanı...
Tam o sırada içerdeki odadan bir bebek sesi duyulur.Anne odaya yönelir ;
Ve odada beslediği beşiğin içindeki bebeği ve bebeğin yanında duran parçalanmış bir yılanı görür.


Einsteinin bir sözü vardır;
İnsanlardaki önyargıyı parçalamak benim atomu parçalamamdan çok daha zor
.
:(
 
Üst Alt