Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ölümle Birlikte İnsan Yok Olacak Mı???

mertozgur

New member
Katılım
19 May 2005
Mesajlar
9
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
48
Arkadaşlar; insan yok olacak mı? ölüm bir son değil mi?
 

dagdeviren

New member
Katılım
23 Eki 2004
Mesajlar
89
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
55
Uyuyan bir insanın rüyasında gördükleri sonucu nasılki gözlerini açarak normal hayata dönüyorsa , aynı şekilde yaşayan bir insan içinde ölüm bundan başkası değildir.

Ancak burada sorulacak soru , yok olmak değil , var olmak olmalıdır. Çünkü nasılki rüya çok kısa zamanda olup sonlanan bir kavram ise , dünya hayatıda böyle bir rüyadan ibarettir.

Yani vardan yoksa değilde yoktan vara geçiş. Sınırlıdan namütenahi bir ortama giriş kapısı ölüm. Herhalde Rabbimize olan yakınlığımız öyle derecelere gelse idi , yaşamdan çok ölümü isterdik.

Hz Rahman cümlemizin ölümünü , kabustan uyanır gibi değilde , cennet nimetleri içersinde dolaşır bir rüyadan uyananlar gibi gerçekleştirsin. Pişmanlığın çok nedametin faydasının olmadığı bir zaman ve makan içersine girmeden önce , dünya hayatının kıymet ve vahametini cümlemize ihsan buyursun...


.....
 

mertozgur

New member
Katılım
19 May 2005
Mesajlar
9
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
48
Allah insanları belli bir kader üzerine yaratmıştır.İnsanın dünyada ne kadar yaşayacağı daha kendisi doğmadan saatine,dakikasına kadar bellidir ve bu süre dolduğunda dünya hayatı bitecektir.Dünya hayatında bedenen bir son olsa da ölümün ardından ahiretteki sonsuz hayat başlayacağı için yaşam ahiret hayatında devam edecektir.İnsanın bu yaşamının azapla mı yoksa nimetler içinde mi geçeceği ise, dünya hayatında, Allah’ın bildirdiği Kuran ahlakına bağlılığına ve Allah’ın rızasını gözetmesine bağlıdır.Bütün bu sistem, kainat ,dünya, insan ne insana yönelik yaratılan herşeyin sebebi, sonsuz yaşam olan ahirete yöneliktir.

Allah, insanı bir amaçla yarattığını, bu dünyadaki kısa yaşamından sonra Kendisi’ne döndürüleceğini şöyle bildirmektedir: “Bizim, sizi boş bir amaç uğruna yarattğımızı ve gerçekten Bize döndürülüp getirilmeyeceğinizi mi sanmıştınız?” (Müminun Suresi, 115) Ayette bildirildiği üzere, her insan Allah’a kesin olarak döndürülecektir.Bu Allah’ın vadidir.Yüce Allah, bu ölümün ardından insanların tümünü yeni bir yaratılışla tekrar diriltecektir.O gün, inkar edenler ile iman edenlerin kesin bir ayrılışla ayrılacakları mahşer gününün kalabalık ve bir o kadar da ürkütücü ortamını yaşayacakları ve bölükler halinde ebedi yurtlarına sevk edilecekleri gündür.

Ölüm, her insanın dünyada birsüre yaşadıktan sonra karşılaşacağı kaçınılmaz gerçektir.Ancak ölüm bir yokoluş değil sadece dünya hayatının bitişidir.Bu bitişten sonra, ayette ifade edildiği üzere “bitmeyen zamanlar boyu “ devam edecek ahiret hayatı başlayacaktır.Her insan doğduğu, diğer bir ifadeyle, Allah onu varlık alemine getirdiği andan itibaren sonsuz hayatına başlamıştır ve bir imtihan süreci yaşamaktadır.Bu sürecin sonunda ölüm adı verilen geçiş anından sonra, mahşer günü Rabbimiz’e hesap verecek ve O’nun takdir ettği şelikde ahiret hayatında yaşamaya devam edecektir.


Geniş bilgi için: www.dunyahayati.com www.populerbilgi.com ve www.kuranvebilim.com
 
Üst Alt