Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ölüm Kiyamet Cehennem

tsancar

New member
De ki: "Elbette sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, şüphesiz sizinle karşılaşıp-buluşacaktır. Sonra gaybı da, müşahede edilebileni de bilen (Allah)'a döndürüleceksiniz; O da size yaptıklarınızı haber verecektir."(Cuma Suresi, 8)

Ölüm sizi her an yakalayabilir.

Kimbilir o an, belki de şu andır ya da size çok yaklaşmıştır.

Belki de bu satırlar ahlakınızı yeniden düşünmeniz için ölümünüzden önce size tanınmış son bir fırsat, son bir hatırlatma, son bir uyarıdır. Siz bu satırları okurken bir saat sonra hayatta kalacağınızdan emin olamazsınız. Bir saat sonra hayatta olsanız bir sonraki saate erişeceğinizin hiçbir garantisi yoktur. Saat değil bir dakika, hatta bir saniye sonra bile hayatta olacağınız kesin değildir. Bu kitabı sonuna kadar okuyup bitireceğinizin de hiçbir garantisi yoktur. Ölüm size, büyük bir ihtimalle, bir dakika öncesinde ölmeyi hiç aklınızdan geçirmediğiniz bir anda gelecektir.

Mutlaka öleceksiniz, tüm sevdikleriniz de ölecek, sizden önce ya da sonra mutlaka ölecekler. Bundan 100 sene sonra dünya üzerinde sizin tanıdığınız hiçbir canlı insan kalmayacak.

Her insanın, kendi hayatı hakkında bitmek tükenmek bilmeyen planları vardır. Liseyi bitirmek, üniversiteye girebilmek, mezun olmak, iş sahibi olmak, ev sahibi olmak, evlenip çoluk çocuk sahibi olmak, çocuğunu büyütmek, emekli olmak, huzurlu bir hayata kavuşmak gibi... Bunlar bu planların en genel ve en sıradan olanlarındandır. Bunların dışında, herkesin, kendi içinde bulunduğu durum ve şartlara göre daha binlerce konuda çok kapsamlı plan ve tasarıları vardır.

Oysa bu planların hiçbirinin gerçekleşeceği kesin değildir. Buna karşın ölüm, yüzde yüz gerçekleşecektir.

Yıllarca çalışıp çabalayıp üniversiteye giren bir öğrenci okuluna giderken ölür. Ya da yeni işe giren bir kişi işine giderken veya evlenenler düğünden dönerken ani bir trafik kazası sonucunda ölürler. Başarılı bir iş adamı ise, işlerini çabuk halledebilmek, gideceği yere daha çabuk ulaşıp vakit kazanmak ve daha çok şeyler yapabilmek için uçak yolculuğunu tercih eder. Fakat uçak kaza yapar, yere düşer. Orada hayatı hiç düşünmediği şekilde son bulur.

Bütün planlar boşa gitmiştir. Geriye kalan planlarını gerçekleştiremeden, bir daha asla tamamlanmayacak bir şekilde yarıda bırakarak, dönüşü olmayan bir yere giderek ölürler... Oysa o gittikleri yer için hazırladıkları hiçbir planları yoktur. Gerçekleştiremeyecekleri planları yıllarca en ince ayrıntısına kadar düşünmüşlerdir, ama gerçekleşeceği kesin olan ölüm hakkında hiçbir şey düşünmemişlerdir bile.

Peki akla ve bilince sahip bir insan hangisine öncelik vermelidir? Gerçekleşeceği kesin olan hakkında mı, yoksa olmayan hakkında mı plan kurmalıdır? İnsanların çoğu, kesin olmayana önem verirler. Hayatın hangi safhasında olursa olsun bütün planlarını, gelecekte daha iyi ve daha mükemmel bir hayata kavuşabilmek için yaparlar.

Eğer insan ölümsüz olsaydı, bu davranış gerçekten de mantıklı olacaktı. Fakat bütün planlar, ölüm denen mutlak sona mahkumdur. Bu nedenle, kesin olan ölümü bırakıp kesin olmayanları önemsemek, kesinlikle akıl dışıdır.

Ama insanlar, kafalarını esir almış olan garip bir büyü nedeniyle bir türlü bu açık gerçeği fark edemezler.

Böyle olunca, ölümle birlikte başlayacak olan gerçek hayatlarını da tanımazlar. Ahiretlerine yönelik bir hazırlık yapmazlar. Diriltildiklerinde ise, kendileri için özel yaratılmış olan cehennemden başka bir yere gitmezler.

Bu broşür, insana düşünmek istemediği gerçekleri düşündürmek ve hızla yaklaşan büyük olayı haber vermek için yazılmıştır... Bu büyük olay, kesindir.

Dolayısıyla, düşünmekten kaçmak, hiçbir şekilde çözüm değildir.

http://www.harunyahya.org/imani/OKiyametC.html

aquavit

New member
bana sadece su 2 seyi acikla. sonra istedigin polemige girelim.

1 - ben yaratilmadan (dogumdan) once benim cehenneme gidecegim belli miydi degil mi ? eger belli degilse o zaman kader yoktur. belliyse o zaman cehenneme gidecegimi bile bile tanri beni niye yaratti ?

2 - ben oldugumde beni cezalandiracak olan sonsuz guclu bi varligin niye cehennem diye bi olguya, atese falan ihtiyaci vardir ? ol der ve ben sonsuz acilar cekerim. yoksa bu olamiyo mu ?

W

woofer

Guest
arkadaşım şimdi sordugun sorulardan anladığım kadarı ile sen herhangi bir araştırma
yapmadan kendi mantığın ile yorumlamalarda bulunuyorsun.bunu kabul etmeni isterim.

birincisi kader kavramını anlaşılması bi bakıma oldukça kolay bi bakıma oldukça zordur.
herşeyden önce bir konuyu anlamak için Allahu tealadan yardım dilemelisin.

ilk olarak kader vardır.fakat günümüzdeki insanlar bunu yanlış yorumlamakta
daha doğrusu başkalarından duyduğu ile yetinip araştırma yapmamaktadır.doğrusunu söylemek
gerekirse şahsen ben kader kavramını 2 ay gibi bir zaman kavramı içinde anlayabildim.
Kaderde insanlar Allahu teala'nın belirlediği(doğumdan,ölüme kadar) daha doğrusu
çizdiği şekilde yaşamazlar.basit bir açıklamayla Allahu teala bizim için olayları belirlemiş
bizde bunu yaşıyoruz şeklinde olmamaktadır.zaten öyle olsa hiçbir insanın yaşamasının bir
anlamı olmazdı.
Kader olayında insan daha ANA RAHMİNde iken 5 şey belirlenmiştir.

1-doğacağı zaman
2-öleceği zaman
3-rızık
4-evleneceği kişi
5-cennetlik mi cehennemlik mi olduğu

insanların büyük bir kısmı son yazdığım maddede çelişkiye düşmekte ve bu madde yüzünden
kader kavramını anlamakta zorlanmaktadırlar.İnsanlar bu olay yüzünden şüpheye düşmektedirler

----Eğer bir insanın cennete veya cehenneme gireceği belliyse neden yaşıyor,yaşamasının
ne anlamı var.DEMEKTEDİRLER...

///////
İlk önce bu olayı açıklamak gerekmektedir.yine kader kavramının en başına dönülmesi gerekiyor.

ALLAHU TEALA İNSANLARA İRADE VERMİŞTİR.MESELA ŞUAN BİLE BEN BU YAZIYI YAZARKEN KENDİ İRADEMLE
YAZMAKTAYIM.VE AYNI ŞEKİLDE HAYATIM BOYUNCA OLAYLARA KENDİ İRADEM İLE KARAR VERMEKTEYİM.BELKİ
DİYEBİLİRSİN İLK 4 MADDEDE İNSANIN MÜDAHALESİ YOKTUR BUNUN HÜKMÜ ALLAHU TEALAYA AİTTİR.ÇÜNKÜ İNSANLAR
İÇİN EN DOĞRUSUNU EN GÜZELİNİ ALLAHU TEALA BİLMEKTEDİR.AMA HAYATIMIZ BOYUNCA YAPTIĞIMIZ İŞLERDEN
TAMAMEN BİZ KENDİ İRADEMİZ YÖN VERMEKTEYİZ.DOĞRU OLARAKTA İNSANLAR YAPTIKLARINDAN DOLAYI CENNETE
VEYA CEHENNEME GİRECEKLERDİR.

iNSANIN CENNETE Mİ CEHENNEME GİRECEGİNİ ALLAHU TEALA NIN ÖNCEDEN BİLMESİNİ SORGULAMAK OLDUKÇA
YANLIŞTIR.ÇÜNKÜ BİZİ YARATAN BİZE HAYAT VEREN BİZLERİN NEYAPACAĞIMIZI BİLMEK ALLAHU TEALA KATINDA
OLDUKÇA BASİT BİR OLAYDIR.ALLAHU TEALA ZAMANDAN VE MEKANDAN MÜNEHZEHTİR.TÜM OLAYLAR ALLAHU TEALA KATINDA
OLMUŞ VE BİTMİŞTİR.

********************************************************************************

ÖZETLEMEK GEREKİRSE KADER KAVRAMINI VARDIR VE KESİNLİKLE İNKAR EDİLEMEZ.İNSANLAR KADERLERİNİ
YAŞAMAZLAR,ALLAHU TEALA HER İNSANA İRADE VERMİŞTİR DOĞRUYU VEYA YANLIŞI BULMALARI KENDİLERİNE AİTTİR.
BU SEBEPTEN DOLAYI KİŞİLER KENDİ AMELLERİ İLE CENNETE VEYA CEHENNEME GİRERLER.
EĞER CEHENNEME GİRECEK BİR İNSAN DÜNYAYA GELMEDEN(YARATILMADAN) DİREK CEHENNEME ATILSAYDI.O KİŞİ
ÖBÜR DÜNYADA "BENİ YARATSAYDIN BUNLARI YAPMAZDIM VE CEHENNEME GİRMEZDİM" DEMEMESİ İÇİN YARATILDI.

BU KONUYU ANLAMANIZ İÇİN SORULARINIZI BEKLİYORUM.

///////********////////////*************/////////////*************//////////////*************

ben oldugumde beni cezalandiracak olan sonsuz guclu bi varligin niye cehennem diye bi olguya,
atese falan ihtiyaci vardir ? ol der ve ben sonsuz acilar cekerim. yoksa bu olamiyo mu ?

İLK OLARAK ALLAHU TEALA NIN HİÇBİRŞEYE İHTİYACI YOKTUR.BİZİM İHTİYACIMIZ VARDIR.ALÇALMAK
VEYA YÜKSELMEK YALNIZ İNSANA MAHSUSTUR.
NİYE CEHENNEM DİYE BİR OLGU VAR DİYORSUN.DÜNYA HAYATINA BİR BAK İNSANLAR BİRBİRİNE ZÜLUM
EDİYOR,GÜÇLÜ GÜÇSÜZÜ EZİYOR,BİRİ DİĞERİNİN HAKKINI YİYOR NORMAL OLARAK ORTAYA BİR EZİLEN KESİM
HAKKI YENEN İNSAN TOPLULUKLARI ÇIKIYOR.
PEKİ BEN BU DÜNYADA BİRİNE BİR KÖTÜLÜK YAPACAK OLURSAM BUNUN CEZASINI NASIL
CEKECEĞİM DEĞİL Mİ!YİNE DEDİĞİM GİBİ KİŞİLER KENDİ AMELLERİNİN CEZASINI ÇEKER.ALLAHU TEALA HİÇKİMSEYE
HAKSIZLIK ETMEZ.
CEHENNEM DİYE BİR OLGUYA ALLAHU TEALANIN DEĞİL İNSANLARIN İHTİYACI VARDIR.İNSANLAR ORADA
YAPTIKLARI HAKSIZLIKLARIN KÖTÜLÜKLERİN CEZASINI ÇEKECEK VE HER İNSAN HAKKI OLANI ALACAKTIR.

SORULARIN ÇOK GÜZEL AMA SEN BURADA YAPICI DEĞİL YIKICI OLMAK İSTİYORSUN.İÇİNDEN ÇIKAMADIĞIN
SORGULADIĞIN OLAYLAR VAR.ÖĞRENMEK İSTİYORSAN İLK ÖNCE ALLAH TAN YARDIM DİLE...............

aquavit

New member
- bana kaderin tanimini yapmissin. ama sordugum sorunun cevabi ortada yok. ben niye bunlari yasiyorum falan demedim ki. ya da kader yoktur demedim. kader nedir de demedim. ben bisey sordum o da suydu ve gayet acikti.

'benim cehenneme gidecegim belli. tanri bunu bile bile beni niye yaratiyor ?' anlastik mi ?

- insanlarin atese ihtiyaci oldugunu one surmussun. bunu neye dayanarak hangi mantikla soyluyorsun ? ya da bunun mantik neresindedir ? senin atese ihtiyacin mi var ? benim yok. burada vurgulamak istedigim de suydu :

'eger cehennemden bahseden insansa atesten, odundan falan bahsedebilir ama sonsuz guclu bi varliksa buna gerek yoktur. ol der tarifsiz acilar cekersin ates falan nedir ki ? seni cezalandirmak icin elindeki kibritle yapabildigin ates midir seni korkutan ? tanri nin yapabilecegi en kotu sey bu mudur ?

aquavit

New member
al sana bi-iki dusundurucu soru daha :

- tanri nasilsa ol deyince oluyor da, nasil insan yaratilirken camurdan, kan pihtisindan, bi damla sudan yaratilmis oluyor ? ayrica hangisinden yaratilmistir insan ?

- zavalli bir seytan nasil olur da varligini bildigi sonsuz guclu bi tanriya karsi cikabilir ? sonsuz buyuklukte bi varlik nasil olur da kendi yarattigi seytani muhatap alir ? bu zavalli seytan koskoca tanriyi nasil kizdirabilir ? kizmamak, buyukluk-erdem sayilmaz mi bizde bile ? bi de seytan karsi ciktiysa bizim sucumuz nedir ? insanlarin cogunu cehennemlik olarak yaratacagina soz veren tanrinin bu yaptigi 'adil' sifatiyla celismiyor mu ?

W

woofer

Guest
aquavit' Alıntı:
-
'benim cehenneme gidecegim belli. tanri bunu bile bile beni niye yaratiyor ?' anlastik mi ?

- insanlarin atese ihtiyaci oldugunu one surmussun. bunu neye dayanarak hangi mantikla soyluyorsun ? ya da bunun mantik neresindedir ? senin atese ihtiyacin mi var ? benim yok. burada vurgulamak istedigim de suydu :

'eger cehennemden bahseden insansa atesten, odundan falan bahsedebilir ama sonsuz guclu bi varliksa buna gerek yoktur. ol der tarifsiz acilar cekersin ates falan nedir ki ? seni cezalandirmak icin elindeki kibritle yapabildigin ates midir seni korkutan ? tanri nin yapabilecegi en kotu sey bu mudur ?

bir kişinin cennete veya cehenneme gideceği Allah katında bellidir.bunu özellikle vurgulamak istiyorum.Allahu teala senin cehenneme gidecegini önceden bildiği halde,niye yarattı ki diyorsun.
yazımda bunu belirtmiştim.çok basit bir örnekle kişi hiç yaratılmadan Allahu tealanın önceden cehenneme gireceğini bilmesiyle,o kişiyi cehenneme atması sence doğru olurmu hayır tabiki.
aslında daha derin konulara girecek olursak ilk insan Adem(a.s.) olayında
bilindiği gibi ilk önce cennette bulunmaktaydı.sonra Allahu tealanın yasakladığı elmayı yemesiyle üzerindeki ölümsüzlük derisi kaldırılarak yeryüzüne indirildi.
bunun sebeplerinden birisi insan saf haliyle cennete veya cehenneme layık
değildi.ilk önce dünya hayatında bunlardan ikisini kendince hak etmesi gerekiyor
du.
en basit örnekle kendini yerine koy sen daha sen olmadan hayatı yaşamadan meydana gel ve Allahu tealanın senin ilerde yapacağın amellerle
cehenneme gireceğini bilerek seni hiç sorgulamadan cehenneme atması doğrumudur.
kaderin tanımını yapmadım bilakis birçok insanın daha anlayamadığı konulara değindim dikkatli okumanı istiyorum.

cehennemdeki azab sadece ateş değildir,bunuda yanlış biliyorsun.ölüm insana hertaraftan gelir sadece ateş ile değildir.kuranı kerimde herzaman çok büyük azaplardan bahsedilir.Allahu tealanın yapacağı azabı kestirmek asla mümkün değildir tarif edilemez.

W

woofer

Guest
- tanri nasilsa ol deyince oluyor da, nasil insan yaratilirken camurdan, kan pihtisindan, bi damla sudan yaratilmis oluyor ? ayrica hangisinden yaratilmistir insan ?

- zavalli bir seytan nasil olur da varligini bildigi sonsuz guclu bi tanriya karsi cikabilir ? sonsuz buyuklukte bi varlik nasil olur da kendi yarattigi seytani muhatap alir ? bu zavalli seytan koskoca tanriyi nasil kizdirabilir ? kizmamak, buyukluk-erdem sayilmaz mi bizde bile ? bi de seytan karsi ciktiysa bizim sucumuz nedir ? insanlarin cogunu cehennemlik olarak yaratacagina soz veren tanrinin bu yaptigi 'adil' sifatiyla celismiyor mu ?

not:ilk yazdığına birazdaha araştırıp cvp vermek istiyorum.

ikincisinde ise şeytan Allahu teala ya karşı çıkmamıştır.kendisine secde edilmesini isteyen ilk insana Adem a.s. karşı çıkmış onu kendinden küçük görmüştür.burda çok ince bir nokta var dikkat edersen anlarsın.Şeytan O sırada imtihandan geçtiğinin farkında değildi.Allahu tealanın emrini sorgulamadan kabul etmesi gerekiyordu.fakat emrine değil kendisinden küçük gördüğü insan a karşı çıkmıştır.

SuNa

New member
1. Tanri degil Allah diye hitap ederseniz daha uygun olur
2. aquavit Seni pek anlamis degilim hangi konuya cevap yazsan
ya sapik bir düsünce olur veya kavga cikiyor.

Düzgünce bize derdini anlat ne istiyorsun.....

aquavit

New member
woofer;

'benim cehenneme gidecegim belli. tanri bunu bile bile beni niye yaratiyor ?' sorusuna verdigin yanit su anlama geliyor : tanri beni cehennemlik yaratiyor ve bana hayati yasatip, yanlisliklar yapmam icin imkan taniyarak buna bahane yaratiyor. sunu unutma hicbir islam alimi (!) kader konusunun icinden tutarlilikla cikamamistir. kaderi iki ayda 17 yilda anlamak diye seyler yoktur. kader o kadar da komplike degildir. din de oyle. hirpalama kendini. bu cabalarin dindeki celiskilerden kaynaklaniyor.

tanrinin yap dedigini yapmamak tanriya karsi cikmaktir. sorularin gerisinin cevaplarini bekliyorum senden. sen aptal degilsin, hosuma gitmeye basladi bu. kendini gelistirmeye bak. dogrular yaninda kendiliginden gelecektir. yeter ki onlari uydurmaya calisma.

suna;
forum, bilgi kaynagidir. tartisma ortamidir. forumun huzuru, kadinlarin tasasi gibi deyisler sizin mentalitenizi ve seviyenizi ortaya koymasi acisindan bosuna sarfedilmis degillerdir. butun bilinenler bi kac cahil empozesinden ibaret olunca iste boyle temel sifir oluyor ve karsisinda ne yapacaginizi sasirtan sorulara 'sapiklik, cahillik' diye sifatlar koyarsiniz. woofer i takip edin.

SuNa

New member
Evet forum bilgi kaynagidir.
Ancak sen suan bilgi degil sadece kafamizi karistiriyorsun.
Burasi islamforum kafa karistirma yeri degil.
Soru soracaksan düzgun birseyler sor.
Sorki baskalarida istifade etsin....

W

woofer

Guest
hayır kafa karıstırmıyor arkadaslar gercekten sorular cok güzel.ama emin olun hepsinincevabı var.biraz adabını düzeltirse...........

aquavit

New member
kafa karismasi bilgisizlik, korku ve tedirginlik semptomudur. kendine guvenin yoksa kafan bi kac soruyla allak bullak olur. temelin yoksa kendine guvenin de olmaz. duzgun bisey sormak diye bisey yoktur. sorular nitelenemez. ama cevaplar nitelenebilir. nitelenebilecek bir tek cevap verebildin mi ? hayir. neden cunku sifirsin. o sorular karsilasabilecegin en saglam sorulardan bazilaridir. bunun gibi cok vardir. git tanidigin en unlu adamlara sor. yasar nuriye mail at.

woofer;
bu hayaletlerin arkasina saklanmaya ihtiyacin yok senin. onlardan daha iyi durumdasin. kendine guven ve arastir biraz. hersey dini kaynaklarda gecmiyo. yetersiz kaldigin argumanlarda geri cekilmeyi bileceksin. `adabini duzeltirse` gibi komikliklere siginmayacaksin.

selamlar

W

woofer

Guest
birkaç sorudan-cevaptan insanların iyi olduğunu kötü olduğuna karar verermezsin.bilmek araştırmak tabiki çok önemli.emin ol herşeyin cevabı var bana en sağlam sorularını yaz.Allahu teala nın yardımı hepsini cevaplarım.
güzel cevaplar güzel sorulardan çıkar senin gibi düşünmüyorum.şunuda çok iyi bil tek kaynağım kuranı kerim ve sahih hadisi şerifler.ortada guya birsürü din bilgini olduğunu söyleyen insan var ama dikkat et çoğunun yorumları farklıdır.neden diye bir sormak gerekiyor.ortada herkezin sahip olduğu tek ve doğru bir kutsal kitab varken.
Kuran-ı kerimin her bir ayeti her bir harfinin ayrı bir önemi vardır.
saygılar

SuNa

New member
aquavit' Alıntı:
kafa karismasi bilgisizlik, korku ve tedirginlik semptomudur. kendine guvenin yoksa kafan bi kac soruyla allak bullak olur. temelin yoksa kendine guvenin de olmaz. duzgun bisey sormak diye bisey yoktur. sorular nitelenemez. ama cevaplar nitelenebilir. nitelenebilecek bir tek cevap verebildin mi ? hayir. neden cunku sifirsin. o sorular karsilasabilecegin en saglam sorulardan bazilaridir. bunun gibi cok vardir. git tanidigin en unlu adamlara sor. yasar nuriye mail at.

woofer;
bu hayaletlerin arkasina saklanmaya ihtiyacin yok senin. onlardan daha iyi durumdasin. kendine guven ve arastir biraz. hersey dini kaynaklarda gecmiyo. yetersiz kaldigin argumanlarda geri cekilmeyi bileceksin. `adabini duzeltirse` gibi komikliklere siginmayacaksin.

selamlar

Sen buraya girenlerin hepsini müslümanligi iyi biliyor zannediyorsun.
Aramizda yeni islama girmis insanlarda var.
Peki senin simdi bu sorularin akillarini karistirmasinda ne yapsin ??

SuNa

New member
woofer' Alıntı:
hayır kafa karıstırmıyor arkadaslar gercekten sorular cok güzel.ama emin olun hepsinincevabı var.biraz adabını düzeltirse...........

iyiki guzel soru soruyor.
kotu soru soranlar Allah bilir nasil sorar...

alecsmithson

New member
woofer,

Sen gerçekte neye inandığını açıkça belli edersen belki ona göre cevaplar verilir belki de hiç cevap verilmez herneyse... Allah'ın bahaneye ihtiyacı yoktur. Tüm evreni yaratan Allah tüm kavramları da yaratmıştır. Senin kulağını yaratan Allah DUYMAK kavramını da yaratmıştır. Elbette bu kavramın kapsadığı herşeyi, frekans yaratabilecek şeyleri de o yaratmıştır. Relativiteyi de yaratan ve yöneten o zaman nasıl oluyor da insan oluyor? Hem hiç birşey üzerinde kontrol hakkı yokken hem de kendisi ve çevresi sürekli yaratılıp dururken?

Şeytan da Allah'ı kızdırmıştır ifadesi yanlıştır. Çünkü Allah bu tür eksikliklerden münezzehtir. Ufkunu biraz genişletir ve zamansızlık ve mekansızlık gerçeğini kavrayabilirsen belki bu soruları daha iyi anlayabilirsin. Yok amacın u değil sadece vakit almak ise, rica ederim amacı bilgi alışverişi olmayan insanları meşgul et.

....Kullarıma sözün en güzel olanını söylemelerini söyle çünkü Şeytan aralarını açıp bozmaktadır.

Bu ayette de çok açık ifade edildiği gibi, eğer tartışmaya devam etmek istiyorsan da, taciz sözlerinden kaçınman sana emrediliyor. Bu bir müslüman forumu olduğu için belki etik seni de etkiler

E R H A N

New member
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
aquavit' Alıntı:
bana sadece su 2 seyi acikla. sonra istedigin polemige girelim.

1 - ben yaratilmadan (dogumdan) once benim cehenneme gidecegim belli miydi degil mi ? eger belli degilse o zaman kader yoktur. belliyse o zaman cehenneme gidecegimi bile bile tanri beni niye yaratti ?

2 - ben oldugumde beni cezalandiracak olan sonsuz guclu bi varligin niye cehennem diye bi olguya, atese falan ihtiyaci vardir ? ol der ve ben sonsuz acilar cekerim. yoksa bu olamiyo mu ?

esselamualeykümverahmetullah veberakatuhu
aquavit kardes
ilk önce şunu söylemek isterimki şuan dünyada hiç bir ülke islamla yönetilmiyor
ve
ne yazıkki diplomalılar nefsler olduğu gibi durduğu halde kendilerini imam ilan etmiş
Kurana göre imamı Allah tayin eder
secde 24
biz imamlar tayin ederiz emrimizle hidayete erdirsinler diye
kardeşim amacım bilmişlik taslamak değil
seni iyiniyetli olduğunu düsünerek
sorularına cevap vermek gayesindeyim
1.nci sorun

bak kardeşim sunu bi düşün
bir nokta eksi sonsuz var ve artı sonsuz var

---------.+++++++++
bu Allah ın ilmi
bizim anlayacağımız göreceğimiz işiteceğimiz 6 mm ile 11 mm arası
diğer sonsuzluğu göremeyiz duyamayız işitemeyiz
Allah kuranda biz insanı aciz yarattık diyor
senin o gözün kedinin kartalın ve daha cok hayvanınkinde onlarca kat aciz
kulağın burnu hakeza
idrakin Allah nekadar açarsa okadar ediyosun tabi bende
göz görmez kulak var duymaz kalb var idrak etmez
gelicem sorularına kardesim

E R H A N

New member
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
bi hız var sonsuz hızında ötesi zamanı sıfırlayabilen bi hız bu Allah ın hızı
Allah 7 kat gök 7 kat yer yaratmış ve evranin zamanın ve mekanın bittiği yerde yoklukta var olmuş sonsuz bi güç olan rabbimiz
onun nekadar mükemmel olduğunu aynaya bakarak bile anlayabilirisin canım kardesim
eveeet
zamanı yaratan Allahı bizim Aklımız iblisin de tesiriyle zamana cekmeye çalışıyor
o zamanı da yarattı zaman onun için yok
anlamaya çalış kardesim dua et Allah idrakimizi açsın insallah
o yüzden o herşeyi bilen bi güç
imtihanda olan biziz o nun imtihanı bu kadar mükemmel işte
o herkezin nereye gideceğini biliyor ama biz bil miyoruz çünki biz zaman dayız
hepimizin bi süresi var
o el Adl dir
sana bi ayet söylemek istiyorum
bak zavallı dediğin o iblisi ne kıskandırmış

Allah sizin aranızdan en isyankar(Artık sen düşün zamanımızdaki en isyankarları) kulunu blie okadar çok severki siz bunu bi idrak edebilseniz onun aşkın dan yürekleriniz paramparça olurdu
Allah neden bizi en çok seviyor neden yerlerde ve göklerde ne varsa hepsini emrimize vermiş hiç düsündünmü
iblisi bu kadar kıskandıran şey ne acaba
neden Allah en çok insanları seviyor
şuanda islamdan eser kalmamış kuran aynen duruyor ama rafta
mezarlıktan mezarlığa cumadan cumaya okunan bi yasin den bi tebareke den olusan bi kitab haline getirilmiş insanlar tarfından
seneler önce yazılmış tefsirler mealler kitablar kuranın yerini almış
Allah ta sadece kuran -ı koruyacağının garantisini vermiş
o Allah ki iblise bile haksızlık yapmaz

bunu bilen iblis seneler önce yazılan kitabları ilk önce kuranın yerine koymuş tabi hadisleride
sonrada onları duman etmiş
kuran içinmi
sakın anlamaya çalışmayın çarpılırsınız ha gibi kurallarla insanları kurandan uzaklastırmış
canım kardeslerim bizim rabbimiz olan Allah bir insan kuran ı anlamaya çalışıyor diye çarpmaz bakmayın siz o diplomalılara ve ya dinlerini diplomalılardan öğrenenlere peygamberimiz S.A.V okuma yazma dahi bilmiyordu
isa marangoz,musa kekeme
veysel karani çoban
yunus hakeza...
hadis;
faydasız ilmin serrinden sana sığınırım yarabbi
peygamberimiz S.A.V nedemek istiyor acaba

kader ve kaza kuranda çok açık
Bir olay sizin iradeniz dışında gerçekleşiyorsa bu kaderiniz
sizin iradenizle gerçekleşiyorsa buda kazadır
evet bu kadar

din öğrettiğini iddia eden bu diplomalılara sorun
bi konu ancak bu kadar karman çorman anlatılır hep kaçamak yuvarlak cevaplar
bilmiyoruz demek zorlarına gidyor heralde
ben imam hatipteyken orta da dahil 7-8 sene geçti mezun oldum kaza ve kaderi açıklaya bilen birine rastlamadım
çünki kuran tecvidiyle harekesiyle ayın çıkarmasıyla uğraşmaktan kuaran da Allah nın ne dediğini araştırmadık bile

canım imamhatipli kardeşlerim bana kızmayın yalanmı
bende orda okudum tamam Allah hepsinden razı olsun ama
peki bu gün bu dünyada islam ın haline neden engeri ülkeler islam olduğunu söyleyen ülkeler
Allah kuranda demiyormu
o Allah ın dostları dünyadada Ahirettede mahzun olmazlar
sahabe mahzunmuydu
osmanlı 1299 la 170lü yıllara kadar mahzunmuydu
en güçlü Allah onlarla bebaber olduğu için onlar değilmiydi
fatih nasıl çağ kapattı açtı
selim bu gün Amerikanın geçemediği çölü nasıl okadar günde develerle geçti ve emanetleri istanbula getirdi
osmanlı nasıl 1800 lü yıllara kadar en güçlü oldu
Bakmayın son 50 100seneye geride 500 yıllık bi dev saltanat var
bunu görmezden gelemeyiz

neyse yaram derin kardeşlerim içim kan Ağlıyo biz fatihin torunları böylemi olacaktık
üçbeş tane hiristiyanın eteğine yapışmışız yalvarıyoruz bizide aranıza alın diye oof of

canım kardesim teslim olmak zorundayız imtihanı geçmek Allah a ulasmak için ilk önce dilemek sonra teslim olmak zorundayız

zaman Ahir zaman

Allah herseyi biliyor imtihanda olan biziz
sebe 20 ayeti kerimede Allah bizi uyarıyor diyorki
iblis sözünü tuttu evet geçmiş zaman kullanıyor Allah
iblis insanların bi fırkası hariç hepsini kendisiyle beraber cehenneme soktu diyor Allah

2nci sorunda
kardesim zaten o sadece ol der
ol dedi cehennem oldu oldedi kainat oldu
zebaniler oldu melekler oldu biz olduk herşey
bişeyi en iyi sadece yaratan bilir
demekki en büyük ceza ateşki ateşle cezalandıryor iblise kul olanları
heva ve heveslerine tabi olanları

E R H A N

New member
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
hepinizi cok seviyorum
siz hepiniz çok iyi insanlarsınız ki bu gün gençlik dünya bu haldeyken siz burada dininiz iöğrenmeye öğretmeye çalışıyosunuz
Allah hepinizde razı olsun
kardeşim eğer anlşılmadıysam sor
insallah benimde senden öğreneceklerim vardır
beraber Allaha ulaşalım onun kölesi olma şerefine erişelim o zaman gerçek özgürlüğümüze kavuşacağız insallah sonuz hayat
onun kölesi olmak bi şereftir
azadsız kölesi
o bizim sahibimiz
bi düşünsenize bizi herşeyden çok seven herşeye kadir bi sahibimiz var
o halde bunu kıskanan iblisle beraber olanlara Peygamberimiz S.A.V gibi
sadece üzülüp acımazmıyız
onlar bilmiyorlar orda onları neyin beklediğini onları bağışla yarabbi demiyomu efendimiz Allah hepinizden razı olsun lütfen birbirimizi kırmayalım
sevelim sevgi Allah ı nefret iblis temsil eder.
esselamualeykümverahmetullahveberaktuhu

Tufan

New member
Esselam un Aleykum

Biismi rabbike,

Yanlis konusmaktan, ve insanlari yanlisa sürükleyecek sözden Allah( c.c) `a siginirim.

Bu forum da, ve güncel hayatta, elbetteki iblis cesitli sifatlari ile karsimiza cikacaktir. Önemli olan Iblisi taniyip ondan uzak durmaktir.
"woofer" kardesime bir öneri vermek isterim. Bu gibi, dinin ince ve hassas konularinda, yorum yapmaktan kacinin. Heleki karsinizdaki, yapmak isteyen degil bozmak isteyen bir sahis ise.

Kader ve Kaza hakkinda, Yorum yapmayacagim.
http://www.kuranikerim.com/islam_ansiklopedisi/K/kaza_kader.htm
adresinde ögrenmek isteyen cevabini bulur. Ögrenmek istemeyen de er yada gec Belasini bulur.

Sevgi ve Saygilarimla. Allah`a emanet olun.

Üst Alt