nur talebelerinin Mevdudi r.a ziyaretleri

sinang

New member
Ebul ala el Mevdudi(1902–1979) 20. asırda İslam aksiyonunun önemli temsilcilerindendir. Belki kendisine katılmadığımız görüş ve düşünceleri vardır, olabilir, ama bu ondaki güzelliklere gözümüzü kapamamızı gerektirmez. Bu konuda bir âlimimizin şu isabetli beyanına aynen katılıyoruz: “Mevdudi ve Kutub gibileri, dünya insanları ve dünya Müslümanlarını nazar-ı itibara alarak yazdılar. Bize, bizim anlayışımıza, tasavvuf anlayışımıza, bizim mezhep anlayışımıza da ters düşen dünya kadar şey vardır. Fakat bir insan bütün insanlığa, bütün Müslümanlığa yönelik, onu hedef alarak eser yazarsa, öyle bir mezhep çizgisinde olamaz zaten.”
21.05.2006 tarihinde muhterem Abdülkadir Badıllı Bey, merhum Mevdudi ile alakalı şu hatırasını anlattı ve kayıt cihazımızla kaydettik: 1976’da İngilizce bilen bir arkadaşla Hindistan’a gitmek üzere yola çıktık. İran, Afganistan, Pakistan ve nihayet Hindistan’a geldik. Pakistan’a geldiğimizde dedik; “Madem buraya geldik, Mevdudi’yi ziyaret edelim” Sağdı o zaman.
Ben de bir soru sordum; “İslam âleminin ileriki vaziyeti için ne diyorsun, iyi olacak mı?”

Dedi ki; “Elbette, fakat şartı var, Ne zaman Müslümanlar Kur’an’ın, Hz. Peygamberin yolundan tamamen giderse, işte o zaman kurtulurlar, yoksa yerlerinde sayarlar” diye cevap verdi.

İSTİKBAL İSLAMINDIR..!
 

alptraum

New member
güzel bir paaylasim olmus ama sanki farli dmek istediklerin varmis gibi geldi ben anlayamadim tam herhalde
 

sinang

New member
Ancak her ne hikmetse Nur Cemaatine sıra gelince kinini kusuyor. Hem de usulca çaktırmadan.
şu hususa delil bir cümlemi söylerseniz sevinirim.
asabiyet ile tarafgirlik olmaz,kardeşim.
 
Üst