Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nisa Suresinin 89. Ayeti - Öldürmek

ex4ct

New member
Katılım
17 Kas 2006
Mesajlar
8
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
Selamun Aleyküm,

Sizlere bi sorum olacak.

Kuranda Nisa Suresinin 89. ayeti:

Diyanetin tercümesine göre:

Arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. Bu sebeple, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı.

Suat Yildirimin tercümesine göre:

89.Onlar, kendilerinin inkar ettiği gibi, sizin de hakikati inkar etmenizi isterlerdi ki siz de onlar gibi olasınız. O halde, Allah rızası için zulüm ve kötülük diyarını terk edinceye kadar (108) onları kendinize dost edinmeyin; ve eğer [açık bir] düşmanlığa yönelirlerse, onları nerede bulursanız yakalayın ve öldürün. Onlardan hiç birini (109) ne dost, ne de hâmi edinmeyin

108 - Bkz. sure 2, not 203 ve bu surenin 124. notu.
109 - Yani, "kötülük yurdunu terk etmemiş" olan ve inanç ile inkar arasında yalpalayıp duran kimseleri.


Simdi bu ayetin mealleri farkli.
Diyanet: Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün.
Suat Yildirim: ve eğer [açık bir] düşmanlığa yönelirlerse, onları nerede bulursanız yakalayın ve öldürün.

Hangisine inanmaliyiz anlamlari farkli cünkü? Bu ayet cok kisi tarafindan yanlis anlasiliyor!
Islamda baski yok deniliyor ama burda gördügümüz gibi ölüm cezasi verile biliyor.

Sakin ha beni yanlis anlamayin. Ben bilgilenmek icin böyle bi konu aciyorum.

Selametle..!
 

mugealanya

New member
Katılım
18 Kas 2006
Mesajlar
65
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
41
internette hasenat ve furkan1 programları var ve yaklaşık her birinde 25 meal var ve aynı anda 1 ayetin 25 mealini karşında görebiliyorsun.kendin öğrenirsen daha faydalı olur.çünkü ne çektiysek dinimizi ondan bundan öğrenirken çektik.yalan yanlış bilgileri din diye kalbimizde besledik.
 

ex4ct

New member
Katılım
17 Kas 2006
Mesajlar
8
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
Hakli olabilirsin, ama benim tam aliyamadigim bisey var bu 89. ayette.
Bu ayete göre öldürmek mi lazim?
küfre saptıkları gibi diyor, Islami terk etmislerimi kasdediyor?
 

vahdet

New member
Katılım
11 Kas 2006
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
44
dünyadaki olanlara bak mesela çeçenistan, filistin...
 

mugealanya

New member
Katılım
18 Kas 2006
Mesajlar
65
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
41
ayette görülüyorki en son koşulda öldürecekler! kendini düşün sen müslüman olduğun için seni öldürecekler sen hicret edinceye kadar sana saldırmaya çalışırlarsa onları öldüreceksin, öldürmezsen onlar seni öldürecekler.Allah bir mümin öleceğine bir kafir ölsün istiyor.en doğru olanı da bu değil mi?
ayrıca Tevbe süresinde de müşriklerle anlaşma yapın eğer onlar anlaşmayı bozarlarsa yakaladığınız yerde öldürün diyor.Allah müminleri sever ve onların yardımcısıdır.yani biz hümanizm felsefesinden yola çıkarsak ölmek zorunda kalırız biz ölmesek bile yakınlarımız mı ölsün yani?
 

chamdali

New member
Katılım
28 Nis 2006
Mesajlar
647
Tepkime puanı
123
Puanları
0
Ayeti konu bütünlüğünde okursanız daha kolay anlayabilirsiniz. Özellikle 90 ve 91. ayetler 89. ayeti doğru anlamamıza yardımcı oluyor.

Nisa 88: Şu halde münafıklar konusunda ikiye bölünmeniz ne diye? Oysa Allah, onları kazandıkları dolayısıyla tepe taklak etmiştir. Allah'ın saptırdığını hidayete erdirmek mi istiyorsunuz? Allah kimi saptırırsa, artık sen ona kesin olarak bir yol bulamazsın.

Nisa 89: Onlar, kendilerinin inkâra sapmaları gibi sizin de inkâra sapmanızı istediler. Böylelikle bir olacaktınız. Allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan veliler (dostlar) edinmeyin. Şayet yine yüz çevirirlerse, artık onları tutun ve her nerede ele geçirirseniz öldürün. Onlardan ne bir veli (dost) edinin, ne de bir yardımcı.

Nisa 90: Ancak sizinle aralarında andlaşma bulunan bir kavime sığınanlar ya da hem sizinle, hem kendi kavimleriyle savaşmak (istemeyip bun)dan göğüslerini sıkıntı basıp size gelenler (dokunulmazdır.) Allah dileseydi, onları üstünüze saldırtır, böylece sizinle çarpışırlardı. Eğer sizden uzak durur (geri çekilir), sizinle savaşmaz ve barış (şartların)ı size bırakırlarsa, artık Allah, sizin için onların aleyhinde bir yol kılmamıştır.

Nisa 91: Diğerlerini de sizden ve kendi kavimlerinden güvende olmayı istiyor bulacaksınız. (Ama) Fitneye her geri çağrılışlarında içine başaşağı (balıklama) dalarlar. Şayet sizden uzak durmaz, barış (şartların)ı size bırakmaz ve ellerini çekmezlerse, artık onları her nerede bulursanız tutun ve onları öldürün. İşte size, onların aleyhinde apaçık olan 'destekleyici bir delil' kıldık.


Selamlar!
 

legrandmensonge

New member
Katılım
22 Mar 2008
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
49
Birinci yorumunda gözler önüne serilen vahşetin ikincisinde üstü örtülmeye çalışılmış. Olan bu boşuna zorlamayın.
 

ederlezi

New member
Katılım
19 Mar 2008
Mesajlar
7
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Yaş
33
Konum
Erzurum
Birinci yorumunda gözler önüne serilen vahşetin ikincisinde üstü örtülmeye çalışılmış. Olan bu boşuna zorlamayın.

kardeş seni öldürecek,eşinin kızının iffetine musallat olacak birini öldürmenin neresi vahşet onu anlayamıyoruz¿¿¿üstelik bunlar arasında özür dileyip sığınma isteyenler,güçsüzler,acizler müstesna.Ne demek yani vahşet?
 
M

mynamess

Guest
kardeş seni öldürecek,eşinin kızının iffetine musallat olacak birini öldürmenin neresi vahşet onu anlayamıyoruz¿¿¿üstelik bunlar arasında özür dileyip sığınma isteyenler,güçsüzler,acizler müstesna.Ne demek yani vahşet?


esselamunaleyküm kardeş o yaratıkta öyle kavramlar yok onların hayat çizgileri o kavramları kaldılaramaz...boşver sen sakın hiddetlenip amelini zararlama rabbimin selamı istikameti üzerine olsun...esselamunaleyküm
 

legrandmensonge2

New member
Katılım
22 Mar 2008
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
53
Evet seni öldürecek, karını kızını cariye yapacak, bütün birikimlerine el koyup bunun adına ganimet diyecek ve yıllardır sürdürdüğün inanışlarını terk edip kendi tanrısına inanmanı talep edecek. Bi de kendini haklıymış gibi gösterecek.

islam inanmayana veya başka dinlere inananlara karşı vahşeti körükleyen bir dindir. Bunu bu dünya da yaptığı gibi öbür dünya içinde, kendine inanmayanlara akıl almaz işkence senaryoları kurmuştur.

Onları önce hayvanlık hatta hayvandan da aşağılık olmakla itham eder (ARAF 179), yalancılıkla suçlayıp kahrolmalarını diler (ZARİYAT 11), sapık ve akılsız olduklarını söyler (Çok fazla yerde geçiyor rastgele bir sayfa açarsanız görürsünüz). ardından da tehditler sıralamaya başlar onları yakıtı insan ve taş olan bi fırına atacağını söyler (Bakara, 24; Tahrîm 6; Al-i Imrân, 10), bu ateşin onların kafa derisini eriteceğini anlattıktan sonra (Meâric, 15-18), ateşten bir dağa (Sâud) tırmandıracağını söyleyip (Müddessir suresi, âyet 17), akşam yemeğinde ona “zakkum agaci”, “kanli irin”, yedirip "Kaynar su” içireceğinizi anlatır (Saffât suresi, âyet 62-66 - Nebe' sûresi, âyet 25), yemekten sonra onu kaynar suyla yıkayacağını da ekledikten sonra (Duhân sûresi, âyet 47-50 - Sâd sûresi 55-58, Hâkka sûresi 35-37) bağırsaklarının karınlarından dışarı akacağını, ve sonra kendi bağırsaklarının etrafında değirmen merkebinin değirmende döndüğü gibi döneceğini (Buharî'nin Üsâme'den rivâyeti için bkz. Sahih-i Buharî Muhtasari... (Diyânet yayinlari, Cilt IX,, sh. 51, hadîs no. 1351) söyler.

Siz hala islamın islamın merhamet dini olduğuna inanın, insanlara anlatın. Böyle bir tanrının gerçek olamayacağı, islamın da tıpkı yahudilik ve hristiyanlık gibi uydurma, insan yapımı bir din olduğu eninde sonunda herkes tarafından kabul edilecek, o zamana kadar kıvırın kıvırabildiğiniz kadar.

Bir önceki iletimden dolayı uzaklaştırıldım, ikinci kez kayıt oldum lakin yine yasaklanacağım.

Herkese mutluluklar dilerim.
 

Aisa

New member
Katılım
8 Kas 2007
Mesajlar
79
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Yaş
38
Konum
Baku
legrandmensonge, sen iskenceni senaryo san.............
bu dunyada bir gurup cok gaddar, vahsi, kotu insan var ve onlar durmadan baskalarinin hakkina giriyorlar. diger bir gurup ise iyi insanlar. eger her iki tip insana munasebet ayni olacaksa, bu adaletli midir? bence her kes yaptiklarinin karsiligini almali ve bu yonde islam en adaletli dindir
 
M

mynamess

Guest
esselamunaleyküm
Mat.5: 32 Ama ben size diyorum ki, karısını fuhuş dışında bir nedenle boşayan onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur."
Mat.5: 29 Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir.
Hoş.4: 13 Dağ başlarında kurban kesiyor, Tepelerde meşe, aselbent, yabanıl fıstık ağaçları altındabuhur yakıyorlar, Gölgeleri güzel olduğu için. Bu yüzden kızlarınız fahişelik ediyor, Gelinleriniz zina.

Hoş.4: 14 Fahişelik ettiklerinde kızlarınızı, Zina ettiklerinde gelinlerinizi cezalandırmayacağım. Çünkü erkekleriniz fahişelerle oynaşıyor, Putların tapınağında fuhuş yapanlarla kurban kesiyorlar. Anlayışsız halk mahvolacak.

Hoş.4: 15 "Ey İsrail, sen zina etsen de, Yahuda suç işlemese bari. "Gilgal'a*fi* gitmeyin, Beytaven'e*fi* çıkmayın. 'Yaşayan RAB'bin hakkı için diye ant içmeyin.D Not 4:15 Gilgal ve Beytaven (Beytel) Tanrı'nın benimsemediği tapınma merkezleriydi


evet legrand bu en üsttekiler rahman ve rahim olan rabbimin selamı hariç diğerleri senin ve senin gibilerin bozulmuş din sandıkları safsatalar sen yüce ve kutsal kuranı kerimi bırak o düşünen ve öğüt alanlar için önce sen kendi safsatalarını çözmeye çalış gerçi 2000 senedir senin kendine üstat edindiklerin bile çözüme kavuşturamadılar ama sen yinede uğraş en azından egonu tatmin edersin sen ne anlarsın çağdaşlıktan insanlara insancayaşam yolu göstermekten sen kimsinki senin ataların darwinler hakkın üstüne zerre gölge düşeremedi sen bu emsilik halinle mi düşereceksin dediğim gibi sen gib 2000 yıl önce papaz ve hahamlarınız yazdığı eğreti din ile uğraş onların sözlerini ezberle çünkü o hesab gününde onların her harfi için neler gelecek başına aslında sana cevap vermek bile gelmedi ilk başta içimden ama ben şimdi cevap vermezsem sen kendi kendine oh dersin sana oh dedirtmem yaşadığım sürece konuştukça ahhh diyeceksin hem burda hemde ebediyette...[bide sakın bir daha furkanın ayetlerini o pis ağzına dolama ağzın boş kalsın bir gün zakkumla dolacak böyle giderse...]
esselamunaleyküm
 

ederlezi

New member
Katılım
19 Mar 2008
Mesajlar
7
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Yaş
33
Konum
Erzurum
esselamunaleyküm kardeş o yaratıkta öyle kavramlar yok onların hayat çizgileri o kavramları kaldılaramaz...boşver sen sakın hiddetlenip amelini zararlama rabbimin selamı istikameti üzerine olsun...esselamunaleyküm
illaki öyledir kardeş ancak iskender abi diyorya gerçekten "Herşey GÜLdür gerisi vesaire" biz de gülle karşılık verelim Gül'ün adıyla O'nun yoluyla karşılık verelim gerisi vesaire olsun
 

ederlezi

New member
Katılım
19 Mar 2008
Mesajlar
7
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Yaş
33
Konum
Erzurum
esselamunaleyküm
Mat.5: 32 Ama ben size diyorum ki, karısını fuhuş dışında bir nedenle boşayan onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur."
Mat.5: 29 Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir.
Hoş.4: 13 Dağ başlarında kurban kesiyor, Tepelerde meşe, aselbent, yabanıl fıstık ağaçları altındabuhur yakıyorlar, Gölgeleri güzel olduğu için. Bu yüzden kızlarınız fahişelik ediyor, Gelinleriniz zina.

Hoş.4: 14 Fahişelik ettiklerinde kızlarınızı, Zina ettiklerinde gelinlerinizi cezalandırmayacağım. Çünkü erkekleriniz fahişelerle oynaşıyor, Putların tapınağında fuhuş yapanlarla kurban kesiyorlar. Anlayışsız halk mahvolacak.

Hoş.4: 15 "Ey İsrail, sen zina etsen de, Yahuda suç işlemese bari. "Gilgal'a*fi* gitmeyin, Beytaven'e*fi* çıkmayın. 'Yaşayan RAB'bin hakkı için diye ant içmeyin.D Not 4:15 Gilgal ve Beytaven (Beytel) Tanrı'nın benimsemediği tapınma merkezleriydi


evet legrand bu en üsttekiler rahman ve rahim olan rabbimin selamı hariç diğerleri senin ve senin gibilerin bozulmuş din sandıkları safsatalar sen yüce ve kutsal kuranı kerimi bırak o düşünen ve öğüt alanlar için önce sen kendi safsatalarını çözmeye çalış gerçi 2000 senedir senin kendine üstat edindiklerin bile çözüme kavuşturamadılar ama sen yinede uğraş en azından egonu tatmin edersin sen ne anlarsın çağdaşlıktan insanlara insancayaşam yolu göstermekten sen kimsinki senin ataların darwinler hakkın üstüne zerre gölge düşeremedi sen bu emsilik halinle mi düşereceksin dediğim gibi sen gib 2000 yıl önce papaz ve hahamlarınız yazdığı eğreti din ile uğraş onların sözlerini ezberle çünkü o hesab gününde onların her harfi için neler gelecek başına aslında sana cevap vermek bile gelmedi ilk başta içimden ama ben şimdi cevap vermezsem sen kendi kendine oh dersin sana oh dedirtmem yaşadığım sürece konuştukça ahhh diyeceksin hem burda hemde ebediyette...[bide sakın bir daha furkanın ayetlerini o pis ağzına dolama ağzın boş kalsın bir gün zakkumla dolacak böyle giderse...]
esselamunaleyküm

güzel kardeşim boş ver,Hidayeti veren rabbimizdir,isteyen istediğini söylesin ama burada sana kırıldığım bi nokta var bilmiyorum risale okuyor musun ama üstadımız bize diyorki bir düşünceyi hele de güzeller güzeli islamı anlatırken sakın başka inançları ya da düşünceleri kötülemeyin,zira kendi düşüncenizi öyle sağlam öyle güzel açıklayın ki karşı taraf direk anlasın en güzelinin sizinki olduğunu ve diğerlerinin kötü olduğunu kendileri anlasınlar (bknz.22.mektup,1.mebhas,4.vecih)
 

ederlezi

New member
Katılım
19 Mar 2008
Mesajlar
7
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Yaş
33
Konum
Erzurum
Evet seni öldürecek, karını kızını cariye yapacak, bütün birikimlerine el koyup bunun adına ganimet diyecek ve yıllardır sürdürdüğün inanışlarını terk edip kendi tanrısına inanmanı talep edecek. Bi de kendini haklıymış gibi gösterecek.

islam inanmayana veya başka dinlere inananlara karşı vahşeti körükleyen bir dindir. Bunu bu dünya da yaptığı gibi öbür dünya içinde, kendine inanmayanlara akıl almaz işkence senaryoları kurmuştur.

Onları önce hayvanlık hatta hayvandan da aşağılık olmakla itham eder (ARAF 179), yalancılıkla suçlayıp kahrolmalarını diler (ZARİYAT 11), sapık ve akılsız olduklarını söyler (Çok fazla yerde geçiyor rastgele bir sayfa açarsanız görürsünüz). ardından da tehditler sıralamaya başlar onları yakıtı insan ve taş olan bi fırına atacağını söyler (Bakara, 24; Tahrîm 6; Al-i Imrân, 10), bu ateşin onların kafa derisini eriteceğini anlattıktan sonra (Meâric, 15-18), ateşten bir dağa (Sâud) tırmandıracağını söyleyip (Müddessir suresi, âyet 17), akşam yemeğinde ona “zakkum agaci”, “kanli irin”, yedirip "Kaynar su” içireceğinizi anlatır (Saffât suresi, âyet 62-66 - Nebe' sûresi, âyet 25), yemekten sonra onu kaynar suyla yıkayacağını da ekledikten sonra (Duhân sûresi, âyet 47-50 - Sâd sûresi 55-58, Hâkka sûresi 35-37) bağırsaklarının karınlarından dışarı akacağını, ve sonra kendi bağırsaklarının etrafında değirmen merkebinin değirmende döndüğü gibi döneceğini (Buharî'nin Üsâme'den rivâyeti için bkz. Sahih-i Buharî Muhtasari... (Diyânet yayinlari, Cilt IX,, sh. 51, hadîs no. 1351) söyler.

Siz hala islamın islamın merhamet dini olduğuna inanın, insanlara anlatın. Böyle bir tanrının gerçek olamayacağı, islamın da tıpkı yahudilik ve hristiyanlık gibi uydurma, insan yapımı bir din olduğu eninde sonunda herkes tarafından kabul edilecek, o zamana kadar kıvırın kıvırabildiğiniz kadar.

Bir önceki iletimden dolayı uzaklaştırıldım, ikinci kez kayıt oldum lakin yine yasaklanacağım.

Herkese mutluluklar dilerim.

Güzel kardeşim ben de senin iman şerbetini içip ebedi mutluluğa ulaşmanı dilerim,ama bilki islamda her kaide her hüküm mantık ve akıl yoluyla açıklandığı gibi(bknz.risale-i nur külliyatı) işin felsefe ve duygu bölümü vardır ve bir insanın ayetleri okuyup yorumlayabilmesi için hem hukuk hem sosyoloji hem tarih vs vs pek çok ilme hakim olması gerekir,bundandır ki aklımız karıştığında müracaat edebilmemiz içindir rabbimizin rahmeti pek çok islam alimi gelmiş geçmiş. her alanda eserler bırakmışlar.Önyargısızca onları oku derim. İçine sinecektir.Selametle kal.
 
M

mynamess

Guest
esselamunaleyküm
ederlezi kardeşim yazdığın güzel mesaj için teşekkür ederimanca bu uğursuza ettiğin teşekkürü alırsan beni dahada mutlu edersin senin gösterdiğin usule uymaya çalışacağım inşallah ama bu ona teşekkür etme lüksü vermez bence beniyanlış anlama ama gerçekten biz emri bil mağruf nehyianilmünkerle yükümlüyüz acıyacağımız yada hoşgereceğimiz tutmaz kafire karşı sert birbirimize karşıda şefkatli ve hoşgörülüyüz inşallah ama yukardaki uğursuz münafık değil açıkça küfürdedir küfürdekine hidayet için dua gerekir ama söylediği küfür kokulu sözlerin altına senin teşekkürün yakışmaz ona teşekkür edeceksen bendekini sil bana teşekkür edeceksen ondakini silki içim rahat etsin...
hakkını helal et nacizane düşüncemdir öğrendiğim budur rabbim ilmiyle ilimlendirsin inşallah...
esselamunaleyküm
 
M

mynamess

Guest
SİZE ZARAR GELMEZ

"Peygamber Efendimiz", vefât ettiği zaman,
Münâfıklar azdılar, bozuldu Arabistân.

Yalnız Medîne ile Mekke hâriç olarak,
Etrâf kabîlelerde, "mürted" oldu çoğu halk.

Hattâ aralarında, anlaşıp onlar yine,
İtâat etmediler, kendi vâlilerine.

Mürted kadınlar dahî, vefâtıyla Resûl'ün,
Şenliğe başladılar, tef çalarak gece gün.

Böyle "kötü haber"ler gelince sahâbeye,
Üzülüp, başladılar bunu müşâvereye.

Huzûruna gelerek, Hazret-i Ebû Bekr'in,
Dediler ki: (Dersini verelim mürtedlerin!)

Hazret-i Ebû Bekir, minbere çıktı hemen.
Şöyle nidâ eyledi sahâbeye hitâben:

(Duydum ki münâfıklar, başlamış fitnelere.
Âsi oluyorlarmış, müslümân vâlîlere.

İşi gevşek tutarsak, daha da şımarırlar.
Biz ses çıkarmadıkça, hadlerini aşarlar.

Ben şöyle diyorum ki, bir an fırsat vermeden,
O münâfıklar ile, harb edelim biz hemen.

Bugünden tezi yoktur, izni ile Allahın,
Hakkından geleceğiz, biz o münâfıkların.)

Rivâyet edilir ki Câbir bin Abdullah'tan:
(Minberin dibindeydik birkaçımız eshâbtan.

Hutbenin te'sîriyle, güçlendik biz o vakit,
Toplandı cihâd için, hemen “Onbin” mücâhit.

Kumandân tâyin edip, “Hâlid bin Velîd”i de,
Mürtedler üzerine gönderdi aynı günde.

Bir kabîle üstüne gidip hemen hiddetle,
Verdiler derslerini onların çok şiddetle.

Yine o kadınlar ki, Resûl vefât edince,
Mürted olup, şenlikler yaparlardı bir nice.

Hattâ sevinçlerinden, azgınlaşıp büsbütün,
Tef çalıp, orda burda oynarlardı bütün gün.

O kadınları dahî bularak gidip hemen,
Verildi cezâları tehlike büyümeden.

Diğerleri, bunları hemen haber alarak,
Acele Halîfeye geldiler ağlayarak.

(Biz ettik, sen eyleme!) deyip onlar bu kere,
Gelip boyun büktüler, Hazret-i Ebû Bekr'e.

Özür ve aflarını dileyerek bihakkın,
Dediler ki: (Hâlid'i gönderme bize sakın.

Bize bildir, yapalım her dilek ve emrini.
Gönderme bize yalnız "Hâlid" nâm emîrini.)

Ağlayıp sızlayarak, edince böyle talep,
Hazret-i Sıddîk dahî, affetti onları hep.

Buyurdu ki: (Öyleyse, dönünüz yerinize!
Hâlid kumandânımdan, bir zarar gelmez size.)
 

secret___

New member
Katılım
23 Mar 2008
Mesajlar
8
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
34
bu ayetin gelmesi bedir, uhud hatta diğer fetihlerden sonra gelmiştir. İslama çok büyük zararları dokunan şair veya müşriklikleriyle nam salmış büyük zarar vermeye çalışan adamlar hakkında bir ölüm fermanı niteliğindedir. Efendimizin hayatında mekkenin fethi kısmına bakarsanız Efendimiz bu adamlar için demiştir ki eğer beytullah'ın örtüsüne sarılmış durumdaykende bulursanız öldürünüz. savaş durumu normal durumdan farklıdır. efendimiz hiçbir şekilde savaş durumu hariç bir durumda bir kafirin canına ne kastetmiş ne de kasdedilmesine izin vermiştir. Ancak yinede savaş halindeyken yasak olan durumlarda vardır. kadın ve çocukları öldürmek işkence vs. buradaki kafirler islama her türlü zararı vermek için diğer komşu ülkelere de yalanlar uydurarak onları Efendimize karşı kışkışrtmmışlardır. İslam kesinlikle bir vahşet ve merhametsizlik dini gibi düşünülemez. Çünkü böyle bir savaşı kafirden başka kimse istemez. Görevimiz önce insanları apaçık delillerle islama çağırmaktır ve bunu yaparken ebu bekir gibi samimi dostlar kazanacakken ebu cehil gibi fitneci kimselerlede karşılaşacağız. Efendimiz isteseydi onlardan bir çoğunu suikast benzeri faaliyetle ortadan kaldırabilirdi fakat öldürme eylemini savaş durumunda ve küfürle apaçık karşılaşınca yapardı.
ve bize emredilen bu öncelikli olarak fikri cihadtır. bunu yaptıktan sonra saflaşma gerçekleşecek iki tarafta savaş isteyecektir. savaş sonucu Allah ın yardımıyla müslümanların olacaktır. Bize emredilen "(Yeryüzünde) Fitne kalmayıncaya ve din (yalnız) Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse, artık zulüm yapanlardan başkasına karşı düşmanlık yoktur." (Bakara Suresi/193. ayet) bunu yapmamızdır. ve bu ayet burdaki konu için yeterince açıklayıcıdır umarım
 
M

mynamess

Guest
bu ayetin gelmesi bedir, uhud hatta diğer fetihlerden sonra gelmiştir. İslama çok büyük zararları dokunan şair veya müşriklikleriyle nam salmış büyük zarar vermeye çalışan adamlar hakkında bir ölüm fermanı niteliğindedir. Efendimizin hayatında mekkenin fethi kısmına bakarsanız Efendimiz bu adamlar için demiştir ki eğer beytullah'ın örtüsüne sarılmış durumdaykende bulursanız öldürünüz. savaş durumu normal durumdan farklıdır. efendimiz hiçbir şekilde savaş durumu hariç bir durumda bir kafirin canına ne kastetmiş ne de kasdedilmesine izin vermiştir. Ancak yinede savaş halindeyken yasak olan durumlarda vardır. kadın ve çocukları öldürmek işkence vs. buradaki kafirler islama her türlü zararı vermek için diğer komşu ülkelere de yalanlar uydurarak onları Efendimize karşı kışkışrtmmışlardır. İslam kesinlikle bir vahşet ve merhametsizlik dini gibi düşünülemez. Çünkü böyle bir savaşı kafirden başka kimse istemez. Görevimiz önce insanları apaçık delillerle islama çağırmaktır ve bunu yaparken ebu bekir gibi samimi dostlar kazanacakken ebu cehil gibi fitneci kimselerlede karşılaşacağız. Efendimiz isteseydi onlardan bir çoğunu suikast benzeri faaliyetle ortadan kaldırabilirdi fakat öldürme eylemini savaş durumunda ve küfürle apaçık karşılaşınca yapardı.
ve bize emredilen bu öncelikli olarak fikri cihadtır. bunu yaptıktan sonra saflaşma gerçekleşecek iki tarafta savaş isteyecektir. savaş sonucu Allah ın yardımıyla müslümanların olacaktır. Bize emredilen "(Yeryüzünde) Fitne kalmayıncaya ve din (yalnız) Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse, artık zulüm yapanlardan başkasına karşı düşmanlık yoktur." (Bakara Suresi/193. ayet) bunu yapmamızdır. ve bu ayet burdaki konu için yeterince açıklayıcıdır umarım

esselamunaleyküm bir ara korktum kardeşlerim adına ama yazmışsınız elhamdülillah
muhabbetle...
esselamunaleyküm
 
Üst Alt