Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nasihlerin Nasihatı Niye Fayda Etmiyor?

  • Konbuyu başlatan seha
  • Başlangıç tarihi
S

seha

Guest
Nasihlerin Nasihatı Niye Fayda Etmiyor?


Güzel bir konu.Teati-i efkara değer bence... ;)
 
S

seha

Guest
Az önce bir kardeşi ziyaret ettim. Nasihatın tesirsizliğinin sebeblerini konuştuk.
Sıcak sıcak servis yapayım,dedim. :)

En güzel nasihat lisan-ı haldır. Lisan-ı kal tehlikeli ve meşakatli bir iştir. Ehil olmayanların dikkat etmesi gerekir. Zira, karşı taraf sizi tanıyorsa her nasihatinizde sizin kusurunuz aklına gelir. Yada bağlı olduğunuz cemaati nazara alarak tarafgirlikle sizi hafife alır.
Nasihat rıza-i ilahi için yapılırsa tesir ettirilir. Yoksa hırs-ı sevap ve taraftar toplamak maksatlı nasihatler boş çıkacaktır.
Nasihatte mecrayı düzeltecek sözler kullanmak gerekir. İçki içme, demek yerine içki içmemenin yaralarını anlatmak daha etkil olacaktır.İçki içmenin zararları dahi az anlatılır.
Bir de hiç bir cemaati kötülememek icab eder.

İşte -çok az ekliyerek- bunları konuştuk.
Baki selam
 
S

seha

Guest
Ünlü Fransız tarihçi Renan'ın kitaplarından birini okurken şu söze rast gelmiştim. Çok düşündürücü:
"Kendi memleketinde nasihat zordur."

Çıkartılacak pek çok hisse vardır.Ben şunu çıkardım.

İnsanlar yakın çevrelerinde hareketelerine dikkat etmez.Hem her güzelin her şeyi güzel olmak gerekmez.Hem insan kendi çevresinde sürekli takip altındadır, hep göz önündedir. Kusuru izhar olur. Nas bu kusurları nazara alarak nasihati kulağında tutar kalbine boşaltmaz. Çünkü, onu küçük görmektedir. Böyle durumlarda en güzel çare lisan-ı hal ile nasihattir ki dimağlarında eskide kalmış kusuratı silmek için faydalıdır. Kendi kusurunu görmekle düzeltip nasihat etmek en tesirli olandır.
Yani "ben oldum",diye hemen nasihate soyunmak bazen yarar yerine zarar veriyor .
Selam ve dua ile
 

Aysegul

New member
Katılım
15 May 2006
Mesajlar
891
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
38
Çok güzel bir yazı...Ve çok doğru tabiki bizim hatalarımızda çok...yok demiyorum asla...Çoğunluğu üşengeçlikten gelen hatalar...yapmak istediğim ibadetleri bazen zamanında yapamıyorum...Bu da tek olmamdan kaynaklanıyor...Topluca cemaatlerin bulunduğu yerlerde bulunsam belki o direnci kırmam çok daha kolay olabilirdi...Ama mazeretler sebebiyle katılamıyorum ne yazıkki...Evet önce kendi hatalarımızı düzeltmeliyiz sonra nasihat etmeliyiz...Hoş nasihat ettiklerimiz yaşamadan gerçekleri göremeyecekler...Sanırım Allah katında yaşanması gereken şeyler var onlar için...Dualarımla
 
Üst Alt