Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Melek ve İnsan - Ahmet Tomor (download)

313

New member
Katılım
18 Mar 2006
Mesajlar
297
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Link aktif olmadığından konu kaldırılmıştır!Melek ve İnsan - Ahmet Tomor (download)


Boyut : 480 KB

Format : PDF

Sayfa : 204

Müellif : Ahmet Tomor Hocaefendi


> > > İndirmek için buraya tıklayın < < <Kitaptan ilginç bir bölüm:

YASAKLANAN AĞACIN ÖZELLİĞİ

Ana karnında annesinin kanı ile beslenen yavru, artık ve posaları göbek kordonu ile bağlı bulunduğu eş (plasenta) vasıtası ile dışarı attığı ve bu nedenle bağırsakları ve edep yerleri devre dışı kaldığı gibi..

Ana kanından daha şeffaf, daha hafif ve daha latif Cennet nimetleri ile beslenen Hazret-i Âdem ile Hazret-i Havvâ'nın artık ve posaları da derilerindeki deliklerden renksiz ve kokusuz bir gaz halinde dışarı atıldığından,

Onların bağırsakları ve edep yerleri devre dışı ve gizli idi.

Yasaklanan ağaca gelince!..

Yasaklanan ağaç, Cennet ağaçlarından olmayıp, dünya ağaçlarından bir tür ağaç idi ve Hazret-i Âdem ile Havvâ'nın imtihanı için özel olarak yaratılmıştı.

Kadı Beyzavî tefsiri 1. cilt, 71. sayfada; "Men ekele minha ahdese (Kim, o ağacın meyvesinden yerse, tuvalete çıkar)" buyuruluyor.

Yasaklanan ağacın meyvesinin posa ve artıkları kalın ve kaba olduğu için, deri deliklerinden gaz halinde dışarı atılamayacağından, bağırsaklara inecek ve sonra dışarı çıkmak için edep yerlerini zorlayacaktı.

İşte bu incelikleri çok iyi bilen şeytan, Hazret-i Âdem ile Hazret-i Havvâ'nın yasaklanmış ağacın meyvesinden yemeleri için olağanüstü çalıştı, yüce Allah adına yemin etti ve sonuçta, kendi açısından başarılı oldu ve intikamını aldı.

Hazret-i Âdem ile Hazret-i Havvâ'nın ümitleri tükenmiş, hayalleri yıkılmıştı. Artık Cennet'te duramayacaklardı. Acaba hangi âleme, hangi gezegene sürüleceklerdi. Allah korkusundan tir tir titriyor ve haklarındaki ilâhî hükmü bekliyorlardı.
Ve ilâhî hüküm tebliğ edildi:

"Bazınız, bazınıza düşman olarak (yeryüzüne) inin, sizin için yeryüzünde belirli bir zamana (kıyamete) kadar yerleşim yerleri ve yararlanacağınız nimetler vardır." (Âraf, 24)

Yüce Allah, bazınız bazınıza düşman olarak, yani şeytanla aranızdaki düşmanlık kıyamete kadar devam etmek üzere aşağıların en aşağısı olan dünya gezegenine inin buyurdu.


www.tomorhoca.com
 
Üst Alt