Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Levh-i mahfuz

alptraum

New member
Katılım
1 Ocak 2005
Mesajlar
2,908
Tepkime puanı
166
Puanları
0
Yaş
38
Konum
Aþk`dan
Web sitesi
www.muhakeme.net
Levh-i mahfuz, her türlü değişiklik ve bozulmalardan muhafaza edilmiş levha; olmuş ve olacak bütün varlıkların ve olayların ayrıntılarıyla yazılı bulunduğu kader levhası demektir.

Küçük bir âlem olan insandaki hafıza kuvveti, büyük bir insan olan âlemdeki levh-i mahfuza işaret eder. Keza ağaçların meyveleri, meyvelerin çekirdekleri, tohumları, hayvanların nutfe ve yumurtaları Levh-i Mahfuzdan haber verirler.
Kur’an-ı Kerimde “her şeyin kitapta yazılı olduğu” haber verilir. Müfessirlerin beyanına göre, ilgili ayetlerdeki "kitap"tan murat levh-i Mahfuzdur.

Nur Külliyatından Levh-i Mahfuzla ilgili bir parça:

“Nasıl küçük küçük cüzdanlar, büyük bir kütüğün vücudunu ihsas eder ve küçük küçük senetler, bir defter-i kebirin bulunduğunu iş'ar eder ve küçük kesretli tereşşuhatlar, büyük bir su menbaını işmam eder.

Aynen öyle de: Küçük küçük cüzdanlar hükmünde; hem birer küçük levh-i mahfuz manasında; hem büyük levh-i mahfuzu yazan kalemden tereşşuh eden küçük küçük noktalar suretinde olan benî beşerin kuvve-i hâfızaları, ağaçların meyveleri, meyvelerin çekirdekleri, tohumları; elbette bir hâfıza-i kübrayı, bir defter-i ekberi, bir levh-i mahfuz-u azamı ihsas eder, iş'ar eder ve isbat eder, belki keskin kıllara gösterir.”
 

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
Katılım
3 Kas 2006
Mesajlar
120
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
54
Halografi Tekniğini Okursaniz Levhi Mahfuza Ne Kadar Benzediğini Görürsünüz.
 

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
Katılım
3 Kas 2006
Mesajlar
120
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
54
şu an çıkıyorum,inşaallah anlatacağım,ve o zaman göreceksinizki bilim ve din ayrılığı diye bir şey yok.tabi bu benim yorumum!selam üzerinize olsun.
 
A

aktifus

Guest
ben söyliyim. bir lazer ışını demetini önce bir nesneye sonra da bir kalıba yansıtıyorsunuz. durgun suya aynı anda attığınız iki taşın dalgalarında olduğu gibi bir girişim deseni oluşuyor levha üzerinde. bu desenlere baktığınızda birşeye benzemezler ama bu lechaya yine bir lazer ışını gönderirseniz 3 boyutlu elma görüntüsünü elde edersiniz. Bu levha öyle birşeydir ki kırıp parçalasınız sonra bir parçanın üzerine yine bir lazer ışını yansıtsanız yine elma görüntüsünü elde edersiniz. Elma bilgisi levhanın tümünde ve bir kısmında aynı anda vardır.
Bu "gökte ne varsa yerde de o vardır" ı biraz açıklıyor sanırım.
 
Üst Alt