Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'anda asla çelişki yoktur..İsa Allah'ın kulu ve elçisidir..

senay

New member
Katılım
11 Mar 2005
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Selamlar..

Kur'an-Kerim,dikkatli okunduğunda hem ifade bakımından,hem mana ve hüküm bakımından bir bütünlük arzetmektedir..İnsanların söylediği sözler,güzellik ve düzgünlük bakımından daima aynı olmaz..Yazan ve söyleyenin içinde bulunduğu hal ve şartlara göre değişir..Kur'an'ın ifade ve üslubu ise baştan sona emsalsiz bir güzellik ve bütünlük içindedir..Bu sözlerin ihtiva ettiği mana,hüküm ve haberler de,yaratılış öncesinden ebediyete kadar hemen her şeye temas ettiği gibi aynı zamanda tam bir tutarlılık,bütünlük ve uyum arzetmektedir..
Yanlızca bunları düşünmek ve tesbit etmek bile,Kur'an-ı Kerim'in insan eseri olmadığını,Hak Teala(cc) dan gelmiş olduğunu anlamaya yeter...

Nisa,82."Hala Kur'an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi?Eğer o,Allah'tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı."

Kur'an'ın Allahın koruması altında olduğu ve kaybolmaksızın en ufak bir tahrife uğramaksızın kıyamete kadar aslını muhafaza edeceğini Hicr,9. ayetinde de okumaktayız..

Hicr,9."Kur'an'ı kesinlikle biz indirdik;elbette onu yine biz koruyacağız."

Şimdi gelelim Hz.İsa'nın Allah'ın Kulu ve elçisi olduğunun konusuna..İsa'nın Allah'ın oğlu olduğu düşüncesini ısrarla ve büyük bir inatla savunan müşriklere en güzel cevabı yine Kur'an verir..Bu konuda da Kur'an da kesin Ayetler bulunmakta..

Allah, Hz. Ademi topraktan anasız ve babasız yarattığı gibi,Hz.İsa'yı da babasız olarak yaratmıştır..Allah'ın kudretinin sonsuzluğu anlamında,Hz.Meryem'inde iffetli olduğunun bir ifadesi olarak bu Ayet nüzul etmiştir..

Al-i imran,59. "Allah nezdinde İsa'nın durumu,Adem'in durumu gibidir.Allah onu topraktan yarattı.Sonra ona"Ol!"dedi ve oluverdi."

Meryem,35."Allah'ın bir evlat edinmesi,olur şey değildir.O,bundan münezzehtir.Bir işe hükmettiği zaman,ona sadece 'Ol!'der ve hemen olur."

Nisa,171. "Ey ehl-i kitap!Dininizde aşırı gitmeyin ve Allah hakkında,gerçekten başkasını söylemeyin.Meryem oğlu İsa Mesih,ancak Allah'ın resulüdür,(o)Allah'ın,Meryem'e ulaştırdığı "kün:Ol"kelimesi(nin eseri)dir,O'ndan bir ruhtur.(O'nun tarafından gönderilmiş,yahut teyit edilmiş,yahut da Cebrail tarafından üfürülmüş bir ruhtur).Şu halde Allah'a ve peygamberlerine iman edin."(Tanrı)üçtür"demeyin,sizin için hayırlı olmak üzere bundan vazgeçin.Allah ancak birtek Allah'tır.O,çocuğu olmaktan münezzehtir....."
 
Üst Alt