Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an, Sünnet, İctihad...

Mahfuz

New member
Katılım
9 Haz 2006
Mesajlar
158
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
42
Konum
Ýstanbul
Nisa (13):
İşte bütün bu hükümler, Allah'ın çizdiği sınırlardır. Her kim Allah'a ve O'nun peygamberine itaat ederse, Allah onu içlerinde sonsuza dek oturmak üzere, altından ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. Bu ise büyük kurtuluştur!

Haşr (7):
Allah'ın peygamberine diğer memleketlerden tahvil buyurduğu fey'i de Allah'a peygamberine, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmış kimselere verilir; yalnızca içinizden zenginler arasında dolaşan bir servet olmasın diye. Bir de peygamber size her ne emir verirse onu tutun, yasakladığından da sakının ve Allah'tan korkun; çünkü Allah, cezalandırması çetin olandır.

Ali İmran (164):
Allah, müminlere, aralarından kendilerine Allah'ın ayetlerini okuyan, onları arındıran ve onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulundu. Oysa, bundan önce açık bir sapıklık içinde idiler.

Ahzab (34):
Oturun da evlerinizde, okunan Allah'ın ayetlerini ve hikmeti anın. Şüphe yok ki, Allah latifdir, herşeyden haberdardır.

Tevbe (29):
Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Peygamberinin haram ettiğini haram tanımayan ve hak dinini din edinmeyenlere küçülmüş oldukları halde kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşın!

Bu ayetleri okuyan aklı yerinde bir insan sünneti anlar... Bakın Allah'a ve peygamberine itaat ne demektir? Allah neden sadece Allah'a itaat edin dememiştir de, Allah'a ve peygamberine itaat edin buyurmuştur. Bakın Allah bize iki yol göstermiştir. Allah ve Peygamberi, Kitap ve Sünnet. Bu gayet açık, seçik ve nettir.

Kitabı ve hikmeti öğreten buyurmuştur Allah. Bu ne demektir? Peygamber iki şeyi öğretmiştir. Kitabı ve hikmeti. Hikmet nedir? Sünnet... Okunan ayetleri ve hikmeti anın buyuruyor Allah...

sonra Allah'ın ve Peygamberinin haram ettiği buyuruluyor. hem Allah'ın haram kıldıkları, hem de Peygamberin haram kıldıkları vardır. yine Allah iki yol gösteriyor. bu nedir? kitap ve sünnet, Allah'ın ayetleri ve sünnet...

bunları anlamamak için kör olmak lazım!!!

ve o sizin bahsettiğiniz ayet...

Nisa (59):
Ey iman edenler, Allah'a itaat edin, peygambere de itaat edin, sizden olan yetkililere de. Sonra bir şeyde anlaşmazlığa düştünüz mü, hemen Allah'a ve Peygamberine arz edin onu, eğer Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanan müminler iseniz. Bu hem hayırlı hem de netice itibariyle daha güzeldir.

bakın çok önemli bir nokta! Allah kendisine itaati emrediyor, peşinden peygambere DE itaat edin buyuruyor ve sizden olan Ulemya! bu çok ciddi bir nokta! Allah peygambere ve Ulemaya itaati kendine itaat ile beraber zikrediyor. bu ne demektir? Peygambere itaat, Ulemaya itaat Allah'a itaat gibidir. bakın Allah "Peygambere de" buyuruyor. ifadeye dikkat! Kitabullah ve Sünnet işaret ediliyor. Ayrıca bu ayetle Ulemaya itaatte emrediliyor. Yani Müctehid İmamların İctihadlarına işaret ediliyor.

Böylece müslüman'a üç kaynak gösteriyor Allah, Kitab, Sünnet, İctihad...

bu ayetler gayet açık seçiktir. hala bu ayetleri okuyupta anlamayan varsa yuh derim yani!
 
Üst Alt