Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim üzerine el basılarak yemin edilir mi?

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Yorumu size bırakıyorum arkadaşlar. El basmayla insan doğruyu mu yapacak?

ABD'li vekil Kuran'a el bastı !
ABD'nin ilk Müslüman kongre üyesi İncil'e değil Kuran'a el basarak yemin etti.05 Ocak 2007 10:15

Ülkenin ilk Müslüman Kongre üyesi seçilen Ellison, dün bir ilke daha imza attı. Talep edildiği gibi İncil'e değil Kuran'a el basıp yemin etti. Eski Başkan Jefferson'un aldığı Kuran'ı kullandı.

Keith Ellison, ABD'nin Minnesota eyaletinden katıldığı seçimde bir ilke imza attı... Temsilciler Meclisi'ne giren ilk Müslüman olan Ellison, dünkü yemin töreninde yine basının gündemine oturdu. Muhafazakar kesim haftalardır Ellison'un İncil' el basarak yemin etmesi için lobi yapıyordu. Ancak Müslüman vekil, Kuran'a el bastı. Mesaj vermek için de 1815'te dönemin ABD Başkanı Thomas Jefferson'un Kongre kütüphanesini yenilediği dönemde bağışladığı Kuran'ı kullandı. "Bu, ABD'nin kurucularının dinlere karşı ne kadar hoşgörülü olduğunu hatırlatmamazı sağlayacak" dedi.

'KORKMAYIN'

Böyle yaparak dinsel farklılıkların korkulacak bir şey olmadığını göstermek istediğini belirtti. Törenin ardından Kuran'ı kütüphaneye iade etti. Ellison'un senatörlerin İncil'e el basarak yemin ettiği törende inancı gereği Kuran'a el basacağını söylemesi krize neden olmuştu. İncil'e el basmanın Amerikan uygarlığını temsil ettiğini söyleyenler "Buna saygı duymayanlar Kongre'de halkı temsil etmemeli" demişti. Bir başka Kongre üyesi Virgil Goode da Kongre'ye mektup yazarak "Göçmen yasalarını sıkılaştırmazsak Kuran'a el basarak göreve başlamak isteyenler artar" demişti.

Sabah
 
Üst Alt