Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an da matematik hatası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

simiec

New member
Nisa Suresi(4)11. Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder. (Çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da ana-babası ona vâris olmuş ise, anasına üçte bir (düşer). Eğer ölenin kardeşleri varsa, anasına altıda bir (düşer. Bütün bu paylar ölenin) yapacağı vasiyetten ve borçtan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size, fayda bakımından daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bunlar Allah tarafından konmuş farzlardır (paylardır). Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.

Nisa Suresi(4)12. Yapacakları vasiyetten ve borçtan sonra eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, bıraktıklarının yarısı sizindir. Çocukları varsa bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Çocuğunuz yoksa, sizin de, yapacağınız vasiyetten ve borçtan sonra, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır (zevcelerinizindir). Çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır (zevcelerinizindir). Eğer bir erkek veya kadının, anababası ve çocukları bulunmadığı halde (kelâle şeklinde) malı mirasçılara kalırsa ve bir erkek yahut bir kızkardeşi varsa, her birine altıda bir düşer. Bundan fazla iseler üçte bire ortaktırlar. (Bu taksim) yapılacak vasiyetten ve borçtan sonra, kimse zarara uğramaksızın (yapılacak)tır. Bunlar Allah'tan size vasiyettir. Allah her şeyi hakkıyle bilendir, halîmdir.

Varsayalim ki, bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti. Yukaridaki ayetlere göre miras paylaşimi şöyle olacaktir:

Üç kiz evlata mirasin 2/3'ü, ana ve babanin her birine 1/6, karisina 1/8 kalacaktir.

Bu durumda, matematik yapalim:

(2/3)+(1/6)+(1/6)+(1/8 )= 27/24 = 1,125 bulunur! (Oysa, 1,0 olmasi gerekirdi!..)

Bu sonuç oranların hatalı olduğunu göstermektedir çünkü mirasın %112,5 i mirasçılara dağıtılır. Böyle %100'ün üstünde bir dağıtım yapmak imkansızdır.

Bu hatayı düzeltmek için Ömer, "avl", "avliye" olarak adlandırılan basit bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem allahın verdiği oranlardan yola çıkıp bir noktada ufak bir değişiklik yaparak oranların tümünü değiştiren ve toplamı %100 olacak yeni oranlar elde eden bir yöntemdir... Günümüzde islam hukuku miras konusunda bu yöntemi esas alır...

Uploaded with ImageShack.us

Böylece bizim örneğimiz için yeni oranlar:
üç kızın toplam payı= 48/81
annenin payı= 12/81
babanın payı= 12/81
zevcenin payı= 9/81
olacak şekilde değiştirilmiş olur.

Tabi elde edilen bu oranlar ayetlerde ifade edilenlerden farklıdır. Ayetlere baktığımızda bu oranları göremeyiz. Bu oranların sadeleştirilmiş şekillerine de bakalım....

Uploaded with ImageShack.us

Görüldüğü gibi yeni oranlar şu şekildedir:
üç kızın toplam payı= 1/1,6875 ........... oysa allah 2/3 (yani 1/1,5) demişti
babanın payı= 1/6,75 ....................... oysa allah 1/6 demişti
annenin payı= 1/6,75 ....................... allah 1/6 demişti
zevcenin payı= 1/9 ........................... allah 1/8 demişti

Görüldüğü gibi ayetlerde belirtilen oranların kullanımı mümkün olmadığı için bu oranlar değiştirilir ve başka oranlar kullanılır.

ateist formdan Alıntıdır..Sadece düşüncelerinizi merak ettiğim için konuyu buraya getirdim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu mevzu yıllardan beri ateistlerin kedi olalı yakaladıklarını zannettikleridir. Cevabı vardır, İslamForum sayfalarında da...
Ama mevzu, bu sorunun cevabının olup olmamasından mada ateizmin bu sorunun cevabı ile kaim olup olmadığıdır. Ateist bin açmaz koysa ortaya, İslam o bin açmazı da açsa, ateist yine inanmayacak, nasip olmadıkça...

simiec

New member
Cnm bak ateistler şeytan değildir size göre olabilir ama ben kendimin şeytan olmadığımı biliyorum ve size diyorum ki kur'an ı bir daha dikkatli bir şekilde oku ama bu sefer tehtitler ve korku faktörü üzerinde biraz dur.

sumisali

New member
Bu onların cahili mantığına göre çok açık bir zarardır. Ama bunu yaparlar. Hem de hiç düşünmeden, hatta büyük bir şevk, heyecan ve mutlulukla

simiec

New member
Pardon tehdit yerine tehtit yazmışım..

simiec

New member
Daha deminde dediğin gibi senin cahil mantıklı dediğin insanlar neler neler başarmış değil mi bu da onların cahil mantıklı olmadıklarını gösterir bu bir ikincisi biz bunu büyük şevk ve mutlulukla yapmıyoruz bizler bunu artık sıkıldığımız için yapıyoruz farkettiysen hiçbir çıkarımızda yok.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Şeytan olmadığınız malum, bende şeytansınız demedim. Zaten şeytanın iman sorunu da yok ateistler gibi.

Kur'an ı okumak ile imanın vücut bulması söz konusu değildir. İman delile dayanmaz, dayansa iman olmaz.

simiec

New member
İlk kez manıklı birşey duydum bunun için çok teşekkür ederim sayın bekir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt