Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an Ayetlerine Göre Din

Kur'an Ehli

New member
KURAN AYETLERİNE GÖRE DİN

Hacca giderken başında hastalık olduğu için saçını kısaltanların ne yapması gerektiği de Kuran'da geçer. Teyze ve anne ile evlenmenin haram olduğu da Kuran'da vardır. Peygamber'in sırf kendisine farz olan gece ibadeti de Kuran'da geçer. Ebu Leheb'in Müslüman olmayacağı, Rumların yakın zamanda savaşı kazanacakları tipinde ancak Peygamber'imiz döneminde gözlenebilecek olaylara da Kuran değinir. Yukarıdaki örnekler ve daha birçok örnek, Kuran'ın tüm teferruatları verdiğinin delilidir. Kaç kişi domuz, leş gibi yiyecekler ile başbaşa kalıp başka hiçbir helal gıda bulamayacak kadar zor durumda kalıp, bunları yemek zorunda kalacaktır? Hacdayken hastalığı yüzünden saçını kısaltacak olan kişi sayısı binde bir bile değildir. Yani her bin kişiden birinin hayatta bir kere rastlaması ihtimali bile zor olacak bir detay Kuran'da vardır. Teyze ve anne ile evlenmeye kalkmanın çirkin olduğu aşağı yukarı herkesin bildiği, onbinde bir insanın bile kalkışmayacağı bir iğrençliktir. Kuran bu konu zaten bilinir dememiş, bunu da açıklamıştır. Yahudilere Cumartesi yasağı gibi yasakların da koyulduğunu belirten Kuran, hiç mümkün müdür ki inananlarına tüm yasakları belirtmesin? Hiç mümkün müdür ki Hacda saçını kısaltan adama yol göstersin de, kıyafet ve diğer hususlarda bir yasak varsa bunu kadınlara açıklamasın? Hiç mümkün müdür ki zorda kalana yukarıda belirttiğimiz izni açıklasın da midye, karides diye bir yasak varsa bunun açıklamasını başka kaynaklara bıraksın? Hiç mümkün müdür ki Peygamber'e özel farz ibadet açıklansın da tüm Müslümanlara farz olan tüm namazlar Kuran'da yer almasın? Allah'ın gönderdiği bir kitap var ve onun din adına tüm bilgileri içermediğini iddia edenler var. Allah'ın eksik ve başka kaynaklara ihtiyacı olan bir kaynak göndermesi mümkün mü? Allah'tan olanın, insanın yazacağı kitaplardaki açıklamalara, tefsirlere muhtaç olduğu hiç düşünülebilir mi? Eğer ki din adına Kuran'ın hacminden fazla bilgilere ihtiyacımız olsaydı Allah, Kuran'ı 23 kat daha kalın yapabilirdi. Böylece bizi yine başka kaynaklara muhtaç etmezdi. Kuran eğer ki dini açıklamada yetersizse niye indirildi? Allah dinin sadece bir kısmını açıkladı da, diğer kısmı için başkalarına mı muhtaç kaldık? Allah'ın kelimeleri tükenmez, Allah kelime sıkıntısı çekmez. Allah hiç kimsenin mezhebine, hadisine ihtiyaç kalmaksızın dinini tam olarak açıklamıştır.

Eğer yeryüzündeki ağaçlar kalem olsa ve deniz de arkasından yedi deniz daha katılarak kullanılsa; yine de Allah'ın kelimeleri tükenmez. Allah üstündür, bilgedir.

31Lokman Suresi 27

pusula

Üyeliði durduruldu
bir sürü başlık açarak onlarca uç misaller vererek hep aynı neticeye varmak ve mezhep gereksizliğini vurgulamaya çalışmakla topic kirliliği yapmak yerine mezheplerin sebebini tarikatların hikmetini sorsanız bu durum çözülürdü...

Kur'an Ehli

New member
Mezheplerin sebebini, Tarikatlerin hikmetini (!) biliyorum kendi çapımda. Topic kirliliği demişken siz, ben farklı konulara değindim. Ama dilerseniz tek bir konu altında mezhepleri ve tarikatleri tartışabiliriz.Madem ki bizim açtığımız konuları beğenmiyorsunuz, konuyu siz açın. Biz de açtığınız konuya iştirak edelim.

Enver Ýstek

metin mete
Kur'an Ehli' Alıntı:
Mezheplerin sebebini, Tarikatlerin hikmetini (!) biliyorum kendi çapımda. Topic kirliliği demişken siz, ben farklı konulara değindim. Ama dilerseniz tek bir konu altında mezhepleri ve tarikatleri tartışabiliriz.Madem ki bizim açtığımız konuları beğenmiyorsunuz, konuyu siz açın. Biz de açtığınız konuya iştirak edelim.

Sevgi deger kardesim, Qra`an Ehli nedenini bilmiyorum ama durmadan bir seyleri yargilamaktasin,bunlari böyle kimseyi incitmeden sora bilirmisin.
Neden hep aykiri gidiyorsun,bak ben ne sizdenim nede diger taraftan ben
kendimi ögrenmeye adadim ama bu sitede ögrenmeyi birak hanginizle istisare
yapacagimi sasirdim.Ne olur birazda bilmedigimiz konularda en azindan müstereklerimizde birleselim.Mesela Allahin Ahat olusunda,samet olusunda acaba bundadami farklilik var.Bilemiyorum yani mutlaka bir yerde yanlis var.
Allah rizasi icin bir müsterek konuda mutabik kalalim.Hakkinizi helal edin.
Allaha emanet olun.Sevgi deger kardeslerim.

Kur'an Ehli

New member
Sayın metin mete,

Ben her zaman, dinin yalnızca Allah'a özgülenmesi kanaatindeyim.Dinin kaynağı olarak ta kur'anın bize yeteceği kanaatindeyim. Kur'an bunu kendisi söylüyor. Bizi hadis, ilmihal, fıkıh kitaplarına yönlendirmiyor. 2 x 2 = 4 eder. Ama mezhepçiler 2 x 2 = 10 diyorlar. Ben nasıl olurda, gerçeği görürken, 2 x 2 = 7 eder gibi bir orta yol bulmaya çalışayım?

Bir şeyleri yargılamasam, nasıl doğru olanı bulurum? Kur'an da Allah bize aklı, mantığı kullanmayı öğütlüyor. İlk gelen ayet Oku! iken ben nasıl körü körüne bağlanırım. Körü körüne bağlanma mantığıyla, nasılsa alimlerimiz bizim için düşünmüş mantığıyla, nereye kadar gidebilirim? Düşünme, taklit et. Bu mantık ne kadar doğrudur?

Biz, müslüman doğduk diye mi şanslıyız? Ya hristiyan olsaydım da, körü körüne bağlansaydım, islamın gerçek din olduğunu nasıl bulabilirdim? Nasılsa hristiyan olsam da, ruhban sınıfı benim için herşeyi düşünmüş olurdu. Onların dediğini yapardım. Araştırmadan nasıl islamı bulurdum. Aynı şeyler bizim için geçerli değil mi? Bizimkisi doğru din nasılsa deyip, araştırmayacak mıyız doğruyu?
Hristiyanlar da onların dininin doğru olduğunu düşünüyor. Herkes kendi dininin doğru olduğunu düşünüyor.

İnsan araştırmalı. Doğruyu araştırarak bulmalı. Aklı, mantığı kullanmaya önem vermeli. İslam dünyası bilimle, islamın çelişmediğini anlamalı artık.

Enver Ýstek

metin mete
Kur'an Ehli' Alıntı:
Sayın metin mete,

Ben her zaman, dinin yalnızca Allah'a özgülenmesi kanaatindeyim.Dinin kaynağı olarak ta kur'anın bize yeteceği kanaatindeyim. Kur'an bunu kendisi söylüyor. Bizi hadis, ilmihal, fıkıh kitaplarına yönlendirmiyor. 2 x 2 = 4 eder. Ama mezhepçiler 2 x 2 = 10 diyorlar. Ben nasıl olurda, gerçeği görürken, 2 x 2 = 7 eder gibi bir orta yol bulmaya çalışayım?

Bir şeyleri yargılamasam, nasıl doğru olanı bulurum? Kur'an da Allah bize aklı, mantığı kullanmayı öğütlüyor. İlk gelen ayet Oku! iken ben nasıl körü körüne bağlanırım. Körü körüne bağlanma mantığıyla, nasılsa alimlerimiz bizim için düşünmüş mantığıyla, nereye kadar gidebilirim? Düşünme, taklit et. Bu mantık ne kadar doğrudur?

Biz, müslüman doğduk diye mi şanslıyız? Ya hristiyan olsaydım da, körü körüne bağlansaydım, islamın gerçek din olduğunu nasıl bulabilirdim? Nasılsa hristiyan olsam da, ruhban sınıfı benim için herşeyi düşünmüş olurdu. Onların dediğini yapardım. Araştırmadan nasıl islamı bulurdum. Aynı şeyler bizim için geçerli değil mi? Bizimkisi doğru din nasılsa deyip, araştırmayacak mıyız doğruyu?
Hristiyanlar da onların dininin doğru olduğunu düşünüyor. Herkes kendi dininin doğru olduğunu düşünüyor.

İnsan araştırmalı. Doğruyu araştırarak bulmalı. Aklı, mantığı kullanmaya önem vermeli. İslam dünyası bilimle, islamın çelişmediğini anlamalı artık.

Sevgi deger kardesim, her halde yazilari tam okumuyorsun veya iyi analiz etmiyorsun.Bu kadar aykiri olmaktansa biraz daha yumsak incitmeden meramini anlat sizin sert olmaniz bizleride etkiliyor o zaman inanki artik okumak dahi istemiyoruz.Neden biraz sakin olupta karsindaki insanlara biraz
daha tölarans tanimiyorsun inan bana o zaman daha iyi anlariz anlatiriz mutlaka ortak bir müsterek buluruz da daha iyi bir ortamda istisare imkani buluruz.Allaha emanet olun.Sevgi deger kardeslerim.

Kur'an Ehli

New member
Tüm sorunlar dinin kaynağını belirlemede yöntem, sorunundan kaynaklanıyor. Peygamberi doğru yere koymamamızdan kaynaklanıyor. Tavsiyem öncelikle, 'Elçi'ye (Resule, Peygambere) İtaat ne demektir başlığı altındaki yazıyı okuyun ve tartışmaya o başlık altında devam edelim.

Üst Alt