Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kitapların Özü

YOL GÖSTERÝCÝ

New member
Katılım
2 Nis 2006
Mesajlar
237
Tepkime puanı
166
Puanları
0
Yaş
68
Web sitesi
www.yolgosterici.com
Kuran-ı Kerim, kendisinden önceki kitapları tasdikleyici olarak gönderilmiştir.

O, sana Kitap'ı, önündekileri tasdikleyici olarak hak bir yoldan indirdi. Tevrat'ı ve İncil'i de indirmişti. ALİ İMRAN SURESİ 3.

Hz.İsa’ya verilmiş İncil’de (orijinal İncil) Kuran-ı Kerim de bildirilen tebliğleri içerir.

Ardından o peygamberlerin izleri üzere Meryem oğlu İsa'yı gönderdik. Tevrat'tan yanında bulunanı doğruluyordu. Ona İncil'i verdik. Hidayet ve ışık vardı onda. Tevrat'tan yanında olanı tasdikleyici idi. Doğruya ve güzele kılavuzdu, takvaya sarılanlara bir öğüt. MAİDE SURESİ 46.

Ve kendisinden önce gönderilen Tevrat’ı (on emir) doğrular.

"Ve Sina dağında, Musa ile söyleşmeyi bitirince, şahadetin iki levhasını ona verdi." (Kitabı Mukaddes. Çıkış. Bap. 31)

Fakat ne yazık ki insanlar gönderilmiş olan bu kitapların değerini bilememiş, koruyamamış ve zayi etmişlerdir.

Tevrat(eski ahit) orijinali on emir tabletleridir. Tabut-u sekine yani on emir sandığı ile israiloğulları tarafından taşınmış fakat bir şekilde kaybolmuştu. Şimdiki Tevrat ise Hz.Musa'nın ölümünden çok sonra Azra adında bir haham tarafından kaleme alınmıştır.

İncil(yeni ahit)'e gelince Hz.isa'nın ölümünden sonra havariler tarafından kaleme alınıp bir çoğu Hz.İsa'nın mucizelerini içeren Pavlus'un Mesih İsa ile olan anılarından ibarettir.

Yani her iki kitapta peygamberleri vefat ettikten sonra kaleme alınmıştır ve doğal olarak yazan kişiler tarafın ilaveler olmuştur. İncil'de değişmeyen kısım vahiyler bölümüdür.

Oysa Kuran'ı Kerim peygamberi hayatta iken indirilen ve kaleme alınan yegane kitaptır. Bu yüzden Kuran-ı Kerim'de Allah;

Hiç kuşkusuz, o zikiri/Kur'an'ı biz indirdik, biz; her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da biziz. HİCR SURESİ.9

Buyurmuşlardır.

Aslında Cenab-ı Allah’ın göndermiş olduğu kitapların hepsinin özü birdir. Hepsinde insanlara ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiği bildirilir.

Sana da Kitap'ı hak olarak indirdik. Kitap'tan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak... O halde onlar arasında Allah'ın indirdiğiyle hükmet, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir. MAİDE SURESİ 48.

Lakin, insanlar bunların içinden işlerine geleni alıp, işlerine geleni terk etmişlerdir.

Şimdi siz Kitap'ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? İçinizden bunu yapanın cezası, dünya hayatında rezillikten başka bir şey değildir. Kıyamet gününde ise böyleleri azabın en şiddetlisine itilir. Allah, yapmakta olduklarınızdan habersiz değildir. BAKARA SURESİ 85.

Kısacası gönderilmiş olan kitapların özü, Allah katında saklıdır. Levh-i mahfuz’dadır.

İş onların iddialarının aksinedir! O, çok yüce bir Kur'an'dır.
Korunmuş bir levhada/Levh-i Mahfûz'dadır. BURUC SURESI 21-22


Ben bütün kitapların özünün aynı olduğunu söylüyorum. Fakat bildirilen emir ve yasaklar farklı olabilir. Şöyle ki bir kitapta serbest bırakılmış bir şey diğer bir kitapta yasaklanmıştır. Çünkü zaman içinde insanlar serbest bırakılan bu şeylerde aşırıya ve azgınlığa gitmişlerdir.

Bunu şu ayette açıkça görebilirsiniz;

"Tevrat'tan önümde bulunanı doğrulayıcıyım. Size haram kılınmış olanın bir kısmını size helal yapacağım. Rabbinizden bir mucize getirdim size. Artık Allah'tan sakının ve bana itaat edin." ALİ İMRAN SURESİ 50.

Mesela; mayalı ekmek Tevrat ile israiloğullarına haram kılınmıştı;

cik.12:15 «Yedi gün mayasız ekmek yiyeceksiniz. İlk gün evlerinizden mayayı kaldıracaksınız. Kim bu yedi gün içinde mayalı bir şey yerse, İsrail'den atılacaktır. cik.12:16 Birinci ve yedinci günler kutsal toplantı yapacaksınız. O günler hiçbir iş yapılmayacak. Herkes yalnız kendi yiyeceğini hazırlayacak. cik.12:17 Mayasız Ekmek Bayramı'nı kutlayacaksınız, çünkü sizi ordular halinde o gün Mısır'dan çıkardım. Bu günü kalıcı bir kural olarak kuşaklarınız boyunca kutlayacaksınız. cik.12:18 Birinci ayın on dördüncü gününün akşamından yirmi birinci gününün akş*adar mayasız ekmek yiyeceksiniz. cik.12:19 Evlerinizde yedi gün maya bulunmayacak. Mayalı bir şey yiyen yerli yabancı herkes İsrail topluluğundan atılacaktır. cik.12:20 Mayalı bir şey yemeyeceksiniz. Yaşadığınız her yerde mayasız ekmek yiyeceksiniz.» İlk Fısıh Bayramı

Fakat yukarıdaki ayet ile bu yasak kaldırılmıştır.

Hz.İsa zamanında şarap helaldi... Hatta Hz.İsa'nın mucizelerinden biri de suyu şaraba çevirmesiydi... Fakat insanlar bazı konularda aşırıya gidince Cenab-ı Allah bunlara yasak getirmiş ve bunu gönderdiği kitaplarda tebliğ etmiştir.
Evet kitapların özü birdir. Hepsi insanlara sevgi barış kardeşlik ve dürüstlük... Kısacası insan olma mesajlarını verir. Ama detayları farklıdır.

Bu bakara suresinde şöyle izah edilmiştir.

Biz bir ayeti siler, unutturur veya ertelersek ondan daha iyisini veya onun bir benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücü yeter olduğunu bilmedin mi?
BAKARA SURESİ 106.


Sonuç olarak; bütün kitapların özü birdir. Detaylarında farklılar olabilir.

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.
 
Üst Alt