Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kissa

  • Konbuyu başlatan ayþe
  • Başlangıç tarihi
A

ayþe

Guest
Beyazid bestami Hazretleri o sene haccını eda ettikten sonra kafileden kopar.Rum diyarına doğru yola çıkar.Kaç gün yürür,ne kadar gider bilmiyoruz mola vermek için dururlar.Bir rahip ondaki başkalığı farkeder,çağırıp evinde ağırlar ,huzurla ibadet etmesi için ne gerekiyorsa sağlar.Büyük veli mekanı zikr ile nurlandırmaya başlarki rahip bu ALLAH dostunu çağırmakla iyi bir iş yaptığını anlar.Beyazid konuk severliği için teşekkür edip müsaade istediğinde "Yalvarırım bir kaç gün daha kal" der.Bizim bir bayramımız var o gün bütün rahipler burada olurlar,içime öyle doğuyorki senin baş vaizimizle konuşmanda fayda var.
-Beyazıd bestami bundada bir hayır olmalı der,adama uyar vakit gelince onlar gibi mahali bir elbise giyer,toplantıya katılırlar.Nitekim bir hareketlenme olur ,herkes ayağa kalkar ,baş vaiz kürsüye çıkar ama tek kelime konuşmaz.Rahipler niçin sustuğunu sorunca nasıl konuşabilirimki der,aranızda bir MUHAMMED,i var der.
Birden galeyane gelirler ,göster onu parçalayalım diye haykırmaya başlarlar.Baş rahipsiz böyle taşkınlık ederseniz ,söylemem ser.Ona dokunmayacağınıza söz ver.Bunun üzerine adı geçen zata dokunmayacaklarına dair yemin ederler.Baş rahip "ALLAH İÇİN AYAĞA KALK "Beyazid bestami ALAH için denildimi durabilirmi? Derhal ayağa fırlar .Baş rahip sorar .Adın ne?/beyazid/tahsil gördün mü?/Rabbimin öğrettiği kadar/o halde bana ikincisi olmayan biri ,üçncüsü olmayan ikiyi ,dördüncüsü olmayan üçü,beşincisi olmayan dördü,altıncısı olmayan beşi,yedincisi olmayan altıyı,sekisincisi olmayan yediyi,dokuzuncusu olmayan sekizi,onuncusu olmayan dokuzu ,onbirincisi olmayan onu , onikincisi olmayan onbiri ,onüçü olmayan on ikiyi,söyle.
Beyazid bestami bir lahza bile beklemeden cevaplar.
-ikincisi olmayan bir eşi ortağı ,dengi -benzeri olmayan ALLAH,ü teale ,dir.üçüncüsü olmayan iki GECE İLE GÜNDÜZDÜR.dördüncüsü olmayan üç TALAK,TIR,beşincisi olmayan dört :TEVRAT,ZEBUR,İNCİL VE KURAN,I KERİMDİR.altıncısı olmayan beş BEŞ VAKİT NAMAZDIR.yedincisi olmayan altı GÖKLERİN VE YERİN YARATILDIĞI GÜN SAYISIDIR.sekizincisi olmayan yedi,YEDİ KAT GÖKTÜR.dokuzuncusu olmayan sekiz KIYAMET GÜNÜ ARŞI TAŞIYACAK MELEKLERİN SAYISIDIR.onuncusu olmayan dokuz,HAMİLELİK MÜDDETİDİR.onbirincisi olmayan on ,MUSA a.s ŞUAYB PEYGAMBERE ÇOBANLIK ETTİĞİ YILLARDIR.onikincisi olmayan onbir YUSUF PEYGAMBERİN KARDEŞLERİDİR.on üçüncüsü olmayan oniki SENENİN YILLARIDIR.
Güzeeel şimdi bana havadan ne yaratıldı,havada ne muhafaza olundu ve hava ile kim helak edildi söylermisin?
-İSA a.s HAVADAN YARATILDI,HAVADA MUHAFAZA EDİLDİ.AD KAVMİ HAVA İLE HELAK EDİLDİ./ peki ağaçtan yaratıldı,ağaçta kim korundu ve ağaç ile kim helak oldu?
-MUSA a.s MIN ASASI AĞAÇTAN YARATILDI. NUH a.s AĞAÇ İÇİNDE GEMİDE KORUNDU .ZEKERİYA a.s İSE AĞAÇ İÇİNDE BİÇİLDİ.
-Pes doğrusu,peki ateşten kim yaratıldı ,ateşten kim korundu,ve kim ateş ile helak oldu?
-İBLİS ATEŞTEN YARATILDI.İBRAHİM a.s ATEŞTEN KORUNDU .EBU CEHİL ATEŞ İLE HELAK OLDU
-Ya taştan kim yaratıldı ,taş içinde kim korundu ve taş ile kim helak oldu?
-SALİH PEYGAMBERİN DEVESİ TAŞTAN YARATILDI .ESHABI KEYF TAŞ İÇİNDE KORUNDU.EBREHE VE ORDUSU TAŞ İLE HELAK EDİLDİ.
Bir ağaç düşünki on iki dalı her dalında otuz yaprağı ve her yaprağında beş çiçek bulunsun.bu çiçeklerden ikisi güneşe, üçü karanlığa baksın?
-BİR AĞAÇ BİR YILI TEMSİL EDER .ON İKİ DALI AYLARA ,OTUZ YAPRAK GÜNLERE.BEŞ ÇİÇEK DE BEŞ VAKİT NAMAZA DELALETTİR.
Rahip bu ilme bu anlayışa şaşar kalır.ancak baş vaiz dahasını alacağının da farkında dır."söylermisin bana"der alimleriniz Cennette dört nehir vardır ,biri baldan ,biri sütten ,biri sudan ,biride şerbettendir diyorlar.aynı kaynaktan beslenen bir nehir nasıl farklı akabilirki?
-Beyazid-i bestami gülümser"İNSANIN BAŞINDANDA DÖRT KÜÇÜK NEHİR AKAR .KULAK YAĞI ACI ,GÖZ YAŞI TUZLU ,BURUN SALGISI İĞRENÇ,AĞIZ SUYU LEZİZ DEĞİLMİDİR.
Birde şu var sizin alimleriniz "cennet ehli yer içer fakat abdest bozmaz,su dökmez diyorlar.
İYİ YA ANA RAHMİNDEKİ CENİNDE ÖYLE DEĞİLMİDİR?
Peki hacca giden tavaf eden ama canı ruhu olmayan bir şey ne olabilir ?
BEYAZİD BESTAMİ HAZRETLERİ ELBETTE NUH PEYGAMBERİN GEMİSİDİR.Dedikten sonra rahibe döner ve sanırım bu kadar soruya cevap verdikten sonra banada soru sorma hakkı doğdu der.müsaede ederseniz size bir tek şey soracağım ve cevabını bildiğinizden de adım gibi eminim.
Buyrun sizi dinliyorum.
-CENNET KAPILARININ ÜZERİNDE NE YAZAR?
Rahip sükut eder ,bildiği meydana çıkar ama cevap vermekten kaçar.Etrafındakiler çok bozulur.Ey büyüğümüz bizi mahçup etme diye yalvarmaya başlarlar.
-Doğrusu cevabı bilyorum ve sizleri mahçup etmem ama
-Ama ne?
-Siz bu cevabı kaldıramazsınız.
-Söz veriyoruz katlanacağız,bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırız.
-O halde beni iyi dinleyin.
-CENNETİN ANAHTARI"LEİLAHE İLLALLAH MÜHAMMEDÜN RASÜLÜLLAH"CENNET KAPILARININ ÜZERİNDE AYNI İBARE YAZAR...
Anlatılmaz bir an yaşanır .Kalplerine ılık ılık bir şeyler akar.Bir ağıdan kelime-i şahadet getirip birlikte müslüman olurlar.
 

Mücahid

New member
Katılım
17 Mar 2007
Mesajlar
2,553
Tepkime puanı
223
Puanları
0
Yaş
56
Konum
Tr
Emeğine sağlık kardeşim.Allah razı olsun
 

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
emeğine sağlık kardeşim. ALLAH(c.c.) razı olsun kardeşim.
 
Üst Alt