Kayin Ile Habil

yar.4:1 Adem karısı Havva ile yattı. Havva hamile kaldı ve Kayin'i doğurdu. «RAB'bin yardımıyla bir oğul dünyaya getirdim» dedi. yar.4:2 Daha sonra Kayin'in kardeşi Habil'i doğurdu. Habil çoban oldu, Kayin ise çiftçi. yar.4:3 Günler geçti. Bir gün Kayin toprağın ürünlerinden RAB'be sunu getirdi. yar.4:4 ibr.11:4 Habil de sürüsünde ilk doğan hayvanlardan bazılarını, özellikle de yağlarını getirdi. RAB Habil'i ve sunusunu kabul etti. yar.4:5 Kayin'le sunusunu ise reddetti. Kayin çok öfkelendi, suratını astı.
yar.4:6 RAB Kayin'e, «Niçin öfkelendin?» diye sordu, «Niçin surat astın? yar.4:7 Doğru olanı yapsan, seni kabul etmez miyim? Ancak doğru olanı yapmazsan, günah kapıda pusuya yatmış, seni bekliyor. Ona egemen olmalısın.»
yar.4:8 mat.23:35; luk.11:51; 1yu.3:12 Kayin kardeşi Habil'e, «Haydi, tarlaya gidelim»d5 dedi. Tarlada birlikteyken kardeşine saldırıp onu öldürdü.


Hepimiz eski ahit(tevrat)’in yaradiliş(genesis) bölümündeki Kabil(kayin) ile Habil’in öyküsünü biliriz.

Fakat bir çoğumuzun bilmediği bir şey vardir. Acaba Allah niye Kabil’in sunusunu red etmiştir ?

İşte cevabi;

Habil çobandi ve sürünün en iyi kuzusunu Allaha sunmuştu.

Kabil ise çiftçiydi. Ağaçlardan topladiği meyvalardan iyi olanlarini kendisine ayirip, çürük olanlarini ise Allah’a sunmuştu.

Yaşadiğimiz dünyada bunun benzeri bir çok olaya şahit olmuşsunuzdur.
Etrafinizdaki kişilerden iyi olan şeyi kendine ayiran ve kötü olanini ise size vermeye çalişan birileri mutlaka olmuştur. Bunun nedeni ise insanin yapisindaki bencilliktir.

İğreti hayatın menfaatine göz dikiyorsunuz ama Allah katında çok ganimetler vardır. NİSA SURESİ 94.

Yüce Allah bizleri bencil duygulardan korusun.
 
Üst