Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kasaplarda domuz eti !!

Karababa

Member
Katılım
22 Şub 2005
Mesajlar
661
Tepkime puanı
10
Puanları
18
Konum
Bursa
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Halkta domuz eti korkusu

At ve domuz sonunda kasap dükkanlarına girdi. Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde hazırlanan mevzuat gereği artık şarküterilerde, kasaplarda ve marketlerde at ve domuz eti görebileceğiz. Düzenleme gereği domuz ve at eti ucuz olduğu için kaçak yollardan kıymaların arasına karıştırılabilme tehlikesi de taşıyor. Domuz ve at kesimi için ayrı mezbahalarda kesim öngörülmediği için, bu hayvanların ürünlerinin helal etlere de bulaşabileceği ifade ediliyor.
Türkiye Kasaplar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Fazlı Yalçındağ, mevzuatta at ve yaban domuzunun kasaplık hayvan adı altında yayınlandığını kaydederek, “Halkımız bu konuda büyük tereddüt yaşamaktadır” dedi. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Üstün Bol, İslâm inancı taşıyan tüketicilerin büyük bir tehdit altında olduğunu söyleyerek, Tarım Bakanlığı’nın bir an önce gerekli önlemleri alması gerektiğini kaydetti.

ALİ CURA / ANKARA At ve domuz sonunda kasap dükkanlarına girdi. Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde hazırlanan mevzuat gereği artık şarküterilerde, kasaplarda ve marketlerde at ve domuz eti görebileceğiz. Ayrıca düzenleme gereği domuz ve at eti ucuz olduğu için kaçak yollardan kapalı kutularda satılacak kıymaların arasına karıştırılabilme tehlikesi de taşıyor. Hatta domuz ve at kesimi için ayrı mezbahalarda kesim öngörülmediği için, bu hayvanların ürünlerinin helal etlere de bulaşabileceği ifade ediliyor. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede, böylesine bir düzenleme yapılması ise halkımızı tedirgin ediyor.
Türkiye Kasaplar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Fazlı Yalçındağ, mevzuatta at ve yaban domuzunun kasaplık hayvan adı altında yayınlandığını kaydederek, “Halkımız bu konuda büyük tereddüt yaşamaktadır” dedi. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Üstün Bol, İslam inancı taşıyan tüketicilerin büyük bir tehdit altında olduğunu söyleyerek, Tarım Bakanlığı’nın bir an önce gerekli önlemleri alması gerektiğini kaydetti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak Resmi Gazete’de yayınlanan yeni gıda kodeksi tepki toplamaya devam ediyor. Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesi içerisinde düzenlenen mevzuatı Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Fazlı Yalçındağ eleştirdi. Çıkarılan kodeksin tanımlar bölümünde madde 4 olarak yer alan (ç) bendinde diğer kasaplık hayvanlar adı altında belirtilen domuz, yaban domuzu, at ve tavşan ibaresinin basın tarafından manşet yapılarak ‘At ve domuz’un kasaplık hayvan adı altında yayınlandığına dikkat çeken Yalçındağ, “Halkımız bu konuda büyük bir tereddüt yaşamaktadır. Esnafımızın ve halkımızın büyük bir çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkemizde bu tür hayvanların isimlerinin mesleğimiz ifade eden terimle yer alması bizi son derece rahatsız etmiştir” diye konuştu.
Yayınlanan tebliğde bu tür hayvanların nerelerde ve nasıl satılacağına ilişkin herhangi bir açıklama bulunmadığını da söyleyen Yalçındağ, “Manda ve keçi eti; sığır, dana, koyun, kuzu ve tavuk etinin satıldığı kasap dükkanlarında satılamaz. Çünkü manda ve keçi eti satan kasap dükkanları en az 50 yıldır ayrı işletme izin belgesi almak zorundadır” şeklinde konuştu. Domuz eti satan işyerlerinin Avrupa’daki adının şarküteri olduğunu bildiren Yalçındağ, federasyonlarına bağlı bu tür ürünleri satan hiçbir kasap dükkânının bulunmadığını ve bulunmayacağını da sözlerine ekledi.

Domuz eti kıymaya karışabilir
Söz konusu tebliğde yer alan diğer bir ifadenin ise “diğer yenilebilir hayvanlar ifadesi” olduğunu söyleyen Yalçındağ şunları konuştu: “Açıkta dökme kıyma satışının bu tebliğde bir kez daha yasaklanmış olmasından dolayı halkımız adına mutluyuz. Halk sağlığı açısından son derece önemli gördüğümüz bu konuda, ambalajlı satışa müsaade edilmesi ise bizi üzdü. Hazır kıyma her haliyle her türlü istismara açıktır. Yeterince denetim görmeyeceği bugüne kadar ki tecrübelerimizden sabittir. Hali hazırda dökme olarak hazır kıyma satışı bir takım market, gross market, hipermarketlerde ve zincir mağazalarda pervasız bir şekilde satışa sunulmaktadır. Bunun bile denetlenemediği ülkemizde kıymanın paketlenerek satışa sunulmasına şiddetle karşıyız. Bakanlığımızı bu konuda göreve, halkımızı da bu tür ürünleri almamaya çağırıyoruz. Gördüğünü, bildiğini almak, yiyeceğini göz önünde hazırlatmak halkımızın en doğal hakkıdır”
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Üstün Bol ise domuz ve at etinin satışına imkan sunan söz konusu düzenlemenin AB uyum sürecinde olan bir ülkede yapılmasına şaşırmamak gerektiğini belirterek, bu düzenlemenin AB için normal ancak Türkiye’deki tüketiciler için sakıncalar içerdiğini ifade etti.

Aynı mezbahada kesim
Yapılan düzenleme ile domuz eti ile birlikte at etinin de satışa sunulacağını belirten Bol, “Önemli olan domuz ve at etinin nerede kesileceği meselesi. Domuz ve at için yapılan ayrı bir mezbaha yok. Koyun ve keçiler aynı mezbahada kesiliyor. Şimdi domuz ve at da aynı yerde kesilecek. Bu hayvanların atıklarının helal hayvanların ürünlerine karışmaması mümkün değil. Tarım Bakanlığı’nın önlem almadan böyle bir karar vermesi İslam inancı itibarıyla çok yanlış. Ayrıca hijyen açısından da uygun değil. Hiçbir tedbir almadan böyle bir karar alınamaz” şeklinde konuştu.
Bol ayrıca Türkiye’de kaçak domuz çiftliklerinin de oldukça fazla olduğuna işaret ederek, bakanlığın bu konuda yeterli önlem almadığını, yeni mevzuat ile kıymaların karışacağını, az rağbet gören ama maliyeti düşük olan domuz etinin normal sığır ve kuzu eti arasına karıştırılabilme tehlikesinin de bulunduğunu vurguladı. Bol, “Yeni düzenleme ve gerekli önlemlerin alınmayışı İslam inancı taşıyan halkımızın büyük çoğunluğu bir tehdit altındadır. Bu tehdite karşı tüketicilerimiz korunmak için çok iyi araştırma yapmaları gerekecek. Bütün bunlara meydan vermemek için Tarım Bakanlığı’nın söz konusu mevzuattan önce gerekli önlemleri alması için bir ön önce harekete geçmesi gerekiyor” diye konuştu.
Alinti -kaynak -milli Gazete
 

erbatan

New member
Katılım
4 Nis 2006
Mesajlar
397
Tepkime puanı
0
Puanları
0
DİKKAT BU HABER DOĞRU KAYNAKLARDAN ULAŞTIRILMIŞ:..SAMİMİ İNSANLAR İŞLEMİŞ BU KONUYU DİKKAT EDİN SONRA BİLMEYEREK HATAYA DÜŞMEYİN...BİLMEDİĞİNİZ KASAPLARDAN ET ALMAYIN!!!SAOLASIN KARABABA::::)

göklerden mahzene
qolop4444
 

seyfullah putkýran

New member
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
5,807
Tepkime puanı
205
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Ruhlar Aleminden
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Bundan sonra sanırım kasaplara domuz eti girmesiyle birlikte bizlerde avrupadaki uygulamaya geçicez sanırım , kendin pişir kendin ye, yemek istediğimiz hayvanı alıp kendimiz kestiricez, başka çaresi yok belkide daha iyi olur bu yöntem. şuan da ne yediğimizi kim bilebilir, türkiyede sayısı fazlaca domuz çifliği var, bu kadar domuz nereye gidiyor acaba? bakalım zaman herşeyin ilacı...
 
Üst Alt