Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kardavi'den Diyalog çağrisi..

ÇAPANOÐLU

New member
Katılım
8 Eki 2006
Mesajlar
803
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Karadavi: Sünniler ve Şiiler arasında açık sözlü ve sarih bir diyaloğa ihtiyaç var


Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen İslâmi Mezhepler Diyaloğu toplantısında konuşan Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, iki mezhep mensupları arasında fitneye sebep olabilecek anlaşmazlıkların giderilmesi için Sünniler ve Şiiler arasında açık sözlü ve sarih bir diyaloğa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Önceki gün Katar’ın başkenti Doha’da başlayan ve bugün sona erecek İslâmi Mezhepler Diyaloğu toplantılarına ilginin büyük olduğu bildirildi. 44 ülkeden 216 ilim adamı ve düşünürün katıldığı toplantıların ilk gününde konuşan Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, iki mezhep mensupları arasında fitneye sebep olabilecek anlaşmazlıkların giderilmesi için Sünniler ve Şiiler arasında açıksözlü ve sarih bir diyaloğa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.ANAHTAR İRAN’IN ELİNDE


Yusuf el-Karadavi, Irak’ta güçlü nüfuzu nedeniyle, Sünniler ve Şiiler arasındaki fitne ateşini söndürecek anahtarların İran’ın elinde olduğunu söyledi.

Yusuf el-Karadavi’nin konuşması, toplantıya katılanlar tarafından memnuniyetle karşılandı ve ümmetin karşı karşıya olduğu tehlikeler karşısında Müslümanların gelişmesini ve ilerlemesini engelleyen mezhep anlaşmazlıklarını aşarak birlik olmaları gerektiği vurgulandı.

İslâmi mezhepler arasında yapılan ilk ciddi diyalog sayılan toplantıda konuşan Yusuf el-Karadavi, “Çeşitli dinler arasında diyaloğa çalışırken, aynı dinin ve aynı kıblenin mensupları arasında diyalog için nasıl olur da çalışmayız” dedi.

İslâmi mezheplerin mensupları arasında yakınlaşmanın farz olduğunu belirten el-Karadavi, dinin bunu farz kıldığını ve yaşanan gerçeklerin de bunu gerektirdiğini kaydetti.OMUZ OMUZA OLMALIYIZ


Yusuf el-Karadavi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler birbirimizi anlamak istiyoruz. Birbirimiz hakkında hüsnü zanda bulunmalıyız. Birbirimize karşı açık sözlü olmalıyız. Omuz omuza vererek Sünniler ve Şiiler tarafındaki aşırıları iki taraftan da uzaklaştırmalıyız. Irak’ta yaşananlar basit bir şey değil. Bu ülkenin işgalinden beri Sünnilerden ve Şiilerden binlerce kişi öldürülüyor. Bu fitneyi orada söndürmek için hepimiz omuz omuza verip yardımlaşmalıyız.”

Yusuf el-Karadavi, Irak’ta yaşanan iç savaşın bitirilmesinde İran’ın rolüne değinerek şöyle konuştu: “İran’ın Irak’ta gücü ve kuvveti var. Elindeki anahtarlarla, yaş kuru demeden mezhep fitnesini durdurabilir.”

Yusuf el-Karadavi, ümmetin düşmanlarının İslâm ülkelerini etnik ve mezhep esaslarına göre bölme planlarından sakındırarak, İslâm ümmetini birliğe ve yakınlaşmaya davet etti. Yusuf el-Karadavi, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Birbirimize gerçekten yaklaşmak istiyorsak, kışkırtıcı davranışları terketmemiz gerekir. Bazılarımız sahabilere ‘Allah onlardan razı olsun’ derken diğerlerinin onlara sövmesi caiz olmaz.”AYETULLAH TESHİRİ UYARDI

İran’daki İslâmi Mezhepleri Yakınlaştırma Konseyi Başkanı Ayetullah Muhammed Ali et-Teshiri ise yaptığı konuşmada, İslâm ümmetinin bölünmüşlük ve kaybolmuşluktan sonra bugün uyanış dönemi yaşadığını söyledi. Müslüman toplulukların İslâmi çözüme inandığını belirten et-Teshiri, bu İslâmi uyanış karşısında düşman güçlerin stratejilerini gözden geçirdiklerini ve kuşatma yolunu seçtiklerini kaydetti. İslâm düşmanlarının Müslümanlar arasındaki anlaşmazlıkları genişletmek için Sünni-Şii anlaşmazlığını kullanmasından sakındıran et-Teshiri, İslâm alimlerini düşmana karşı birlik olmaya, İslâmi uyanışı derinleştirmeye ve Müslümanları tehlikelere karşı bilinçlendirmeye çağırdı.


TEHLİKELERİN EN BÜYÜĞÜ

Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Abdullah bin Hamed el-Atiyye de, ümmetin mensupları arasındaki etnik ve mezhebi çatışmaların, ümmetin bugünkü ve gelecekteki uygarlık yürüyüşünün önündeki en büyük engellerden birini teşkil ettiğine işaret etti. El-Atiyye, siyasi içeriğe sahip ve dini siyasi çıkarlar ve ümmetin ortak çıkarlarına ters düşen kişisel çıkarlar için kullanan mezhep anlaşmazlıklarının aşılmasını istedi. (Vakit)
 
Üst Alt