Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadına şiddet uygulama sebepleri

pinhan

New member
Web sitesi
www.dostkelimeler.com
Son yıllarda toplum sorunları konularında yazılan yazıları ve yapılan haberleri daha dikkatli okuyor, Gençliğin sorunları, evlilikler de sorunlar, toplumumuzda kadına şiddetin kaynakları, şiddetin yöntemleri gibi araştırmaları inceliyorum.

Bu sorunlardan kadına şiddet uygulanması biraz daha dikkatimi çekmişti. Çevremde bazı olaylar duyuyor, bazen şahit oluyor, nedenini öğreniyorum.

Son zamanlarda benim çevremde bu olayların maalesef aşırı derecede arttığını gözlemliyorum. Sebepler biraz farklılık göstermesi yanında sonuç genelde hep aynı….”Kocanın eşine şiddet uygulaması.”

İnsanlar hayatlarını beraber geçirmek için evlendikleri hanımını nasıl oluyor da dövebiliyor. Şiddet uygulama gerekçelerinin bazılarında kadının herhangi bir suçunun da olmadığı araştırmalardan belli. İnsanın hata yaptığında dövülmesi mi gerekir. Kadın hata yaptığında kocası dövecekse; koca hata yaptığında kocayı kim dövecek!!!

Araştırmalardan edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum; Toplumumuzda kadına şiddet uygulanma sebeplerini aktardığımda “bunun için de insan dövülür mü? “ diyeceksiniz.

Kadının cinsel ilişkiye girmek istememesi,

Fazla kilo aldığı iddiası,

Çocuk doğuramaması veya erkek çocuk doğuramaması,

Yemeğin tuzlu, yanmış, soğuk ya da güzel olmaması,

Erkeğin giyeceğinin iyi ütülenmemesi,

Kapının geç açılması,

Kadının hasta olması ve iyileşememesi,

İzinsiz dışarı çıkılması,

Çocuğun başarısızlığı,

Sobanın yanmaması,

Çocuğun babaya benzememesi,

Kadının boşanmak istemesi,

Erkeğin başka kadınlarla olan ilişkisine karışılması,

Çalışan kadının maaşının tamamını erkeğe vermemesi,

Kadının çalışmak istemesi,

Erkeğin işsiz kalması,

Berdel evliliği ret etmesi,

Ailenin ekonomik sıkıntı çekmesi,

Erkeğin tuttuğu takımın yenilmesi,

Alkol ve kumar alışkanlığı olan eşin kadın tarafından uyarılması,

Erkeklerin kendi arasındaki maço erkek tartışması.

Bunların yanında yaşanan bazı olaylar şöyledir;

Beşikdüzü ilçesinde N.K, kendisinden izinsiz çocuğuna oyuncak aldığı gerekçesiyle kocası İ.K. tarafından darp edildi.

Araklı'da oturan S.Ç., bebeğini susturamadığı için kocası tarafından şiddete maruz kaldı.

Merkez 1 No'lu Erdoğdu Mahallesi'nden M.N., kendisinden izin almadan evdeki halıyı yıkadığı gerekçesiyle eşi G.N.'yi dövdü.

Beşikdüzü'nde M.D., "Bu çocuk niye yatağa işiyor?" diye eşi H.D.'ye şiddet uyguladı.

Akçaabat'ta yaşayan M.B., sipariş ettiği sigarayı getirmeyi unutan eşi G.B.'yi darp etti.

Bir şikayet de Of'tan geldi: Seyrettiği TV kanalını değiştirmesine sinirlenen S.K., eşi M.K.'ye şiddet uyguladı.

Vakfıkebir'de K.O., "Soba niye tütüyor?" diye kızan eşi S.O. tarafından darp edildi.

Beşikdüzü'nde eve gelen misafirlerle fotoğraf çektiren Ş.İ., eşi A.İ. tarafından "Neden onlarla fotoğraf çektirdin?" diye dövüldü.

Toplumumuzda; yıllarca beraber yaşadığımız hayat arkadaşımıza şiddet uygulamak için öyle çok büyük nedenlere ihtiyaç olmadığı ortada.

dostkelimeler
Semih Yaşar

bekir

sadece bir kul
Kocanın kadını dövmesini tasvip etmediğim gibi, kadının da kocasının izni dışına çıkmasını en az aynı derece de tasvip etmiyorum.

Kadının kocasına olan hizmeti koca tarafından kendine verilen değer olarak kabul ediliyor ise, mazeretsiz tekerrür eden problemler kocayı irite edebilir. Bu dövme sebebi olmamakla beraber kasının da kavga ortamını hazırlamaması açısından çok önemlidir.

Bunun dışında saldırgan ve şiddet heveslisi kişiliklerin varlığı da doğrudur.

Bazı kadınların da hal ve hareketleri ile kocalarını dövmekten beter ettikleri gerçeğini de atlamamak lazımdır.

paradig

New member
Çok güzel bir makale olmuş, elinize sağlık.
Kadın izinsiz evden çıkamaz ise, erkekte çıkamaz. Kimsenin kimseye hakkı geçmemelidir.

Üst Alt