Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kabir Alemi - Imam Suyuti K.s Indir

seyfullah putkýran

New member
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
5,807
Tepkime puanı
205
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Ruhlar Aleminden
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
LİNK AKTİF OLMADIĞINDAN KONU KALDIRILMIŞTIR.


Mukaddime - Ölümün Baslangici

ALLAH'a sonsuz hamdler olsun ki; istedigini gaflet uykusundan uyandirmis, sevdigini en yüce derece ve makamlara yükseltmis, yükünü ondan alip, onu yanina Alem-i Beka ve Berzaha nakletmistir.

Ihlas kaftanina (kefenine) bürünmüs bir sahadetle ALLAH'tan baska ilah olmadigina, seriki bulunmadigina sehâdet ediyorum. Yine sehadet ediyorum: Muhammed (Aleyhi's-sâlâtü ve's-selâm) Onun kulu ve elçisidir. En serefli bir din ile göndermis, ve kendisine en kerim bir sekilde dost olmus. Ona ve yüce âl ve ashabina salat ve rahmet olsun. (Amin).


Bu kitap ruhlarin siddetli bir istiyak ile Ögrenmek istedigi Ber-zah [1] âlemi hakkinda yeterli ve dertleri giderecek malumati içine almaktadir.

Bunda su konulan isledim:


Ölümün fazilet ve durumu, ölüm meleginin ve yardimcilarinin sifatlari, sekeratta ölünün basina gelen durum; ruhun bedenden ayrilip ALLAH'a yaklasmasindan sonraki hali, ruhun diger ruhlarla toplanmasi ve bundan sonra bir yerde yerlesmesi, kabrin durumu, ölüyü sikistirmasi, fitnesi, azabi ve darligi, kabirde faydali olan* seyler.. Bütün bu konulari bu kitapta zikrettim. Ölüm hastaliginin baslamasindan ta hasirde sûra üfürülünceye kadar olan bütün bu merhalelere açiklama getirdim. Bu konuda merfu' [2] hadislerden, mev*kuf! [3] ve maktu' sözlerden naklettim. Bu naklimi hadis kitaplarindan ve mûtemed hadis imamlarindan arastirarak yaptim. «Tezki-retû'l-Kurtubi» 'de olan kismi da tenkih [4] ve tahric [5] ile beraber onda olmayan bir çok fazlaliklari da yazdim. !

Eserin adini «Serh üs-Sudur bi Serhi Halil Mevta ve Ehu'l Ku-bur» (Ölülerin Hallerini Açiklamakla Gönüllere Açiklik Getiren Ki*tap) koydum. . Ümid ediyorum ki, ALLAH ömür verirse biri kiyamet alâmetleri hakkinda, digeri dirilis halleri, kiyamet, Cennet ve Cehennem hakkinda genis olarak bir iki kitap buna ilâve edecegim. ALLAH bunu minnet ve keremiyle gerçeklestirsin Ebû Naym, Mücahit'den, Arkalarinda dirilecekleri güne kadar bir berzah vardir.» mealin-deki ayeti kerime hakkinda söyle rivayet etmistir: Ayette bahsedilen berzah, ölüm ile dirilis arasidir. [6]


[1] Berzah dünya ile ahiret arasinda olan ve ruhlarin onda bekledigi alemin is*midir. Lügatte berza «aralik»demektir

[2] Merfu', senedi Peygamber (A.S,M.)'e kadar yükselen hadis demektir

[3] Mevkuf senedi sahabelerde duran söz demektir

[4] Terfkih : Elemek (5) Tahriç hadisi senediyle rivayet etmek demektir

[5] EI-Mü'minun, 100

[6] Imam Celaleddin Es-Suyuti, Kabir Alemi, Kahraman Yayinlari: 15-16.


İNDİRMEK İÇİN TIKLA

kabralemwp4.jpg
 
Üst Alt