Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnkilabi din ve muhafazakar din

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
Esselamün aleyküm,Allah'ın kulları.
Evet çokça düşündürür bizi din niçin toplumlarda kendini koruyamıyor.
bu konu ile ilgili şu hususu dile getirmek gereklidir.
Her peygamberin getirdiği din yeryüzünde büyük bir inkilab yapmıştır.hemde bir çok uzmanın ve gücün birlikte vucuda getiremeyeceği köklü bir değişiklik !bu işte risaletin önemi vardır.
çünkü risalet alemlerin rabbi tarafından verilmiş bir yetkidir!Lakin bu işte gayretin semeresi yokmudur.aslında bu işi yürüten bizzat Allah cc dür.Evet halis bir kul olarak nebilerden beklenen azami gayrettir.bu işin kökünde gayrette karşı Allah cc ün engin verişinden başka bir sebeb aramak ise boşadır.
inkilabi din mevcudu olduğu gibi benimsemez.bu dinin üyesi hayatın maddi manevi ve sosyal alanlarının tümüne yapıcı bir tenkid gözüyle bakar ve batılı gördüğü anda yerine hakkı getirmek için işe girişir.hakkı ikame sorumluluğunu taşır.
mesela hz.musa as. zamanının en zengini karun,en büyük dini lideri olan Bel'am-i ba'ur ve en yüksek otorite olan firavuna dolayısı ile bunların oluşturduğu ladini statükoya başkaldırmıştır ve bunu açık bir hal ve dille yapmıştır.musa as. şuan yahudilerin ataları olan sebtilerle son olarak hicret etmiş ve gereken tevhidi toplumu kurmak istemiştir.
muhafazakar din ise mevcut durumun olması gereken normal bir durumun olduğu düşüncesini müntesiplerine aşılar ve bu müsbet bir durum olarak insanlarda sürekli canlı tutulmak istenir.kader inancı üzerine meselelerini yapılandırır,meseleyi neredeyse fantazi boyutuna atar.oluşan statükoyu daima içten içede bir yandan destekler.
inkilabi din akıcı iken muhafazar din durağandır.

işte en önemli ayrılıkta buradan kaynaklanır.
Allahın selamı ve bereketi üstünüze olsun.

İSTİKBAL İSLAMINDIR..!
 

mhmt

New member
Katılım
7 Kas 2006
Mesajlar
2,965
Tepkime puanı
715
Puanları
0
evet kardeşim katılıdm..hakkın hakimiyeti için olması gereken neyse ypaılmalı..burda birey olaarak önce bizede düüşen sorumluluklar var..kendimize gelmek lazım..tümevarım yöntemi..özelden genele şeklinde gider..bireyler olarak dikkat etmeliyz..sağolasın..
selametle.
 
Üst Alt