Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İmanı tehlikeye sokan günah

seyfullah putkýran

New member
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
5,807
Tepkime puanı
205
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Ruhlar Aleminden
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Her günah imanı tehlikeye sokmaya sebep olabilir ama şu üç günahın tesiri daha kuvvetlidir:

1- İman nimetine şükretmemek,

2- İmanın gitmesinden korkmamak,


3- Müminleri incitmek, kalblerini kırmak. Hadis-i şerifte (Kalb kırmak, Kâbe’yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyuruluyor. İyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemeli. Allahü teâlâyı en çok inciten küfürden sonra, kalb kırmak gibi büyük günah yoktur. Büyük zatlar buyuruyor ki:

Hakiki müslüman hiç gönül kırmaz,

Bilir bundan büyük bir günah olmaz.* Bir müslümana çatık kaşla bakmak haramdır. Güler yüzlü olmayan kimse mümin sıfatlı değildir. Müslim gayri müslim herkese karşı güler yüzlü olmalıdır. Başkasının kötü ahlakından şikayet eden kimsenin kendisi kötü ahlaklıdır. Başkalarının kötülüklerinden bahsediyorsak bu kendimizin kötü olduğunun alametidir. Güzel ahlak, eziyetleri sineye çekmektir.* Müminin alameti güler yüzdür. Münafığın alameti çatık kaşlı olmaktır. Allahü teâlâ ihsan ettiği nimeti göstermemizi sever. Müslüman olmak nimetini nasıl göstereceğiz; güler yüzümüzle, tatlı dilimizle, merhametimizle, şefkatimizle.* Bir Müslüman diğerini hakir göremez. Çünkü Müslüman, Allah’ın sevdiği insan, ALLAH (c.c.) yanında kıymeti büyük olan insan demektir. Müslümanı hakir görmek, Allah’ın kıymet verdiğine değer vermemek olur.* En büyük günah, günahı bilmemektir. Ondan büyük günah, günahı ibadet olarak yapmaktır.

* Güzel ahlak, kimseye yük olmamak, fakat herkesin yükünü çekmektir.

* Mertlik demek, herkes ile iyi geçinmektir.

* Herkese iyilik yapamayız; fakat, hiç kimseye kötülük yapmaya hakkımız yoktur.* Müslüman demek, hasreti çekilen insan demektir. Bir kimsenin hasreti çekilmiyorsa, son nefeste imanı tehlikededir.* Ahirette kurtulmak, ibadetin çok olmasıyla ölçülmez, doğru iman ile yapılan sahih ve salih amele bağlıdır. Salih amel, ihlaslı amel demektir. Kur’an-ı kerimin çok yerinde Salih amel tabiri geçmektedir. (Ancak salih amel işleyenler kurtulacaktır) buyurulmaktadır.* Allahü teâlâdan, kendisini, kıyamet gününde Cehennem ateşinden korumasını isteyen bir kimse, müminlere karşı çok merhametli ve nazik olmalıdır.* Köpek olan eve rahmet melekleri girmez. Kalbe de köpek mizaçlı kötü huyları sokmamalıdır. Özellikle şu dört kötü huy daha tehlikelidir: Kibir, kıskançlık, öfke, şehvet.

Demek ki kendini beğenmek, başkasındaki bir nimeti kıskanmak, öfkelenmek ve şehvete kapılmak tehlikelidir.* Herkese sıkıntı veren kibirlidir. Kimseyi beğenmemesi, herkesi şikayet etmesi kibrindendir. Mütevazı demek ölü demektir. Ölü kimseyi şikayet etmez, ölüyü de şikayete gerek duymazlar.* Fizikte bir kaide vardır. Artı artıyı, eksi eksiyi iter. Zıt kutuplar birbirini çeker. İki kişinin ikisi de ben haklıyım derse netice de kavga çıkar, huzursuzluk başlar. Birisi sen haklısın derse kavga biter.

Karı kocadan biri de diğerine sen haklısın derse geçim olur. İkisi de ben haklıyım derse geçim olmaz. Peki, ikisi de sen haklısın derse ne olur? O evde ilahi aşk başlar.* İki şeyi unutma: Allah’ın seni her yerde gördüğünü ve ölümü hiç unutma.

İki şeyi de unut: Yaptığın iyilikleri ve sana yapılan kötülükleri unut.
 

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
din nasihattir ama bir öykü ve masal değildir.özellikle İSLAM dini asla ve katta bu değildir.O somut olmadan nasihatle iktifa edilemez.Bunu böyle görebilmek bizim için ne kadar zor,bir olay ki.Aynı şu adam gibi güneş tüm netliğiyle yok,onun hayaliyle uğraşıp duruyor.
 
H

hüma-gül

Guest
din nasihattir ama bir öykü ve masal değildir.özellikle İSLAM dini asla ve katta bu değildir.O somut olmadan nasihatle iktifa edilemez.Bunu böyle görebilmek bizim için ne kadar zor,bir olay ki.Aynı şu adam gibi güneş tüm netliğiyle yok,onun hayaliyle uğraşıp duruyor.

Arkadasim birazdaha acarmisin sözlerini.Daha aydinlatici olur
 

Yasemin03

New member
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
254
Tepkime puanı
42
Puanları
0
Yaş
39
ya gerckten bizi Allah heryerde ve her zaman görüyor ama yindede günah islemekten pek kacinmiyoruz. hüma-gül sen haklisin dediklerinden. her günah islediginde bir kalbin duygusu olüyormus ve hic birdaha geri gelmiyormus diye ben duydum arkadaslarimdan. cok az günah islememiz gerekiyor. maalesef hep olmuyor. Allah senden razi olsun hüma-gül kardes.
 

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
her günah başlı başına bir imansızlık,bir unutuştur.Resulullah der ki;kişi zinakar olduğu durumda,o an , iman sathından çıkmıştır.zaman gelir ki kişi imanla uyanır çıkar,imansız döner,yatar.ihsan herhan kulluk şuuruna bürünmek,herhan Kurani hitaba maruz kalmayı başarabilmek ,iman dolu ,inanç dolu,coşkun nehirler gibi akan bir hayat ...........ne kadar az insana nasip olmuş........fakirin nazarı bu kadar....ne etsin...
 
Üst Alt