Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Imam Humeyni'nin Mektubu

vatansever

New member
Katılım
13 Tem 2006
Mesajlar
71
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Humeyni'nin mektubundan sonra Sovyetler Birliği çöktü. Ahmedinecad'ın mektubundan sonra da ...

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın, ABD Başkanı George Bush'a gönderdiği mektupta neler var? Bütün dünyayı etkileyen büyük krizin merkezindeki ülkenin lideri, krizin mimarı olan ülkenin başkanına ne yazmış olabilir? "Görüşelim, konuşalım, uzlaşalım mı" demiştir? Beyaz Saray'ın "saçmalık" olarak değerlendirdiği 18 sayfalık mektup, İran'ın büyük krize bakışını birinci elden ABD Başkanı'na aktarmayı mı yoksa, ABD'nin iddia ettiği gibi, BM Güvenlik Konseyi'ni etkileyip dünyayı bölmeyi mi hedefliyor.

Bütün bunlar mektubun gerekçesi olabilir. Ama Ahmedinecad'ın mektubunun bir başka anlamı var: İran lideri bu mektupla ABD'ye adeta meydan okuyor. Bunu yaparken de örnek aldığı tek kişi İran İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Humeyni.

Humeyni, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'a 1989 yılında bir mektup yazdı. Hz. Muhammed'in on dört asır önce döneminin imparatorlarına gönderdiği, onları İslam'a davet ettiği mektup örneklerinden hareket eden Humeyni, Gorbaçov'u İslam'a davet etti. Mektup şöyleydi:

"Sayın Gorbaçov;

Hakikate yönelmek gerekir. Sizin ülkenizin temel sorunu mülkiyet, ekonomi ve özgürlük meselesi değildir. Sizin temel sorununuz, Allah'a gerçek inancınızın olmayışıdır. Bu sorun Batı'yı da aynı şekilde çıkmaza sokmuş ya da sokacaktır. Yine sizin asli sorununuz, sizin Allah'a, varlığın başlangıcına ve yaratılış ilkesine karşı uzun ve boş bir mücadeleye girmiş olmanızdır.

Sayın Gorbaçov;

Şurası herkes için açıktır ki, bundan sonra komünizmi dünyanın siyasi tarihinin müzelerinde aramak gerekir. Çünkü Marksizm, insanın gerçek ihtiyaçlarından hiçbirine cevap verecek güçte değildir. Çünkü maddi ve materyalist bir doktrindir. Maddiyat ile de insanlığı maneviyat inançsızlığı buhranından kurtarmak mümkün değildir."

"Sizden ciddi olarak istediğim şey şudur: Hayaletten ibaret Marksizm duvarlarının yıkılışı esnasında batının ve özelliklede büyük şeytan Amerika'nın zindanına esir olmayın. Komünizm dünyasının kamburlaşmış yetmiş yıllık son çürük yuvasını tarihin ve ülkenizin çehresinden silmenin ve gerçek övüncünüzün bilincine varmanızı ümit ederim."

Sayın Gorbaçov,

Sizden İslam üzerinde ciddi bir şekilde durmanızı, düşünüp araştırmanızı istiyorum. Bunu istemem İslam'ın ve Müslümanların size ihtiyaçları olduğu için değil, bilakis bütün milletlerin kurtuluşunu ve mutluluğunu sağlayabilecek yeterlilikte olan ve insanlığın en temel sorunlarını çözebilecek güce sahip olan İslam'ın evrensel ve yüce değerleri açısındandır."

Humeyni'nin bu mektubu ve "Komünizmin kemiklerinin çatırtısının sesi evlatlarının kulaklarına ulaşmıştır" cümlesinden sonra Sovyetler Birliği çöktü, imparatorluk paramparça oldu. Soğuk Savaş sona erdi. ABD tek süper güç olarak kaldı. Kendi çıkarlarına göre tek yanlı, bencil ve aç gözlülük üzerine bir 21. yüzyıl inşa etmeye kalkıştı. Dünya, Soğuk Savaş döneminden çok daha ürkütücü bir savaşlar tarihiyle yüz yüze geldi. Dünya, Soğuk Savaş'tan çok daha vahim biçimde kamplara, bloklara ayrılma başladı.

Ahmedinecad da Bush'u mu İslam'a çağırdı? Humeyni'yi mi örnek aldı? HZ Muhammed'in sünneti'ni mi uyguladı? Çünkü mektubunda iki ülke arasındaki güveni yeniden tesis etmek amacıyla dini ilkelere saygı duyulmasını öneriyor. Mektubunda ''Bu, Allah ve peygamberlerine itaatin ve insanlık haysiyetinin muhafaza edilmesi için peygamberlerin öğretilerine, tektanrılılığa ve adalete gerçek dönüşü simgeliyor....'' diyen İran Cumhurbaşkanı'nın ''Bu daveti kabul etmez misiniz?'' ifadesini kullandığı belirtiliyor.

Ve bu mektup şu anlama mı geliyor: Humeyni'nin mektubundan sonra Sovyetler Birliği çöktü. Ahmedinecad'ın mektubundan sonra da ABD'nin çökeceğine mi işaret ediliyor. Bu bir uyarı mı?

Humeyni'nin mektubuna gülmüşlerdi. Ahmedinecad'ın mektubuna da gülüyorlar. İlginçtir; Hz. Peygamberin mektubunu alanlar da gülüp alay etmişlerdi..

(İbrahim Karagül)
 

gül21

New member
Katılım
17 Tem 2006
Mesajlar
129
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
39
ALLAH razı olsun efendim paylaşımınız için
 
Üst Alt