Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İlklere ait bir soru

nicksizadam

New member
Katılım
8 Mar 2007
Mesajlar
314
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
Konum
ankara
Hz. Adem (as) ve Hz. Havva'da aynı kan grubu olduğu halde bugünkü dört kan grubu nasıl oraya çıktı?
 

nicksizadam

New member
Katılım
8 Mar 2007
Mesajlar
314
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
Konum
ankara
aynı kan grubunda olduğunu nereden çıkardın ??? hastaneye gidip kan grubunu mu öğrenmişler ??


Bu soruyu ortaya atan, Hz. Adem ile Havva'da aynı kan grubu olduğunu nereden biliyor? Onların kanını mı tetkik etmiş?

Her insanda, her bir karakter bir gen çifti, yani iki gen tarafından kontrol edilir. Bu genlerden birisi anadan, diğeri babadan gelmiştir.

Kan grubunu tayin eden genler; A, B ve O genleridir. Her bir fertte bu genler şu şekillerden biri durumunda bulunabilir: AA, AO, BB, BO, AB ve OO. O geni, A ve B genlerine göre çekinik (resessif) bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla AA genleri A kan grubunu verdiği gibi, AO genleri de A kan grubunu verecektir. Aynı şekilde BB ve BO genleri, B, BB genleri AB ve OO genleri de O kan grubunu hasıl edecektir. Bir başka ifade ile; A kan grubunda olan bir kimsede bu kan grubunu tayin eden genler, ya AA veya AO şeklindedirler. Hz. Adem'de AO ve Hz. Havva'da BO genleri olması halinde aşağıdaki durum ortaya çıkar.Şemada görüldüğü gibi, Hz. Adem'de A, Hz. Havva'da da B kan grubu heterozigot genetik yapıda olması halinde, günümüzdeki 4 kan grubu da meydana gelebilecektir.

Burada açıklanması gereken husus, Hz. Adem'e ait AO genetik yapıdaki kan grubunun, Hz. Havva'ya BO olarak nasıl geçmiş olduğudur. Dikkat edilirse, gerek Hz. Adem ve gerekse Hz. Havva'nın yaratılışı, normal anne ve babalı üreme kanununa uymamaktadır.

Bu yaratılışta bildiğimiz manada anne ve babanın olmayışı, buraya Mendel kanunlarının tatbikini imkansız kılar. Dolayısıyla Hz. Adem'deki A kan grubunun Hz. Havva'ya B kan grubu olarak geçmesinin Mendel kanununa uymayışını normal kabul etmek gerekir. Çünkü burada ilk yaratılış söz konusudur.

Kainatta cereyan eden hadiseleri tesadüf ve tabiatın yaptığı vehmedildiği sürece bu tip soruların ardı arkası kesilmeyecektir. Halbuki olayların meydana gelmesi veya gelmemesine Cenab-ı Hakk'ın sonsuz kudret ve nihayetsiz ilmi noktasından bakmak gerekir. O zaman, kan gruplarının veya bütün insanlığın ortaya çıkarılmasının bir insan veya kan grubunun yaratılması kadar kolay olduğu görülecektir.
 

nicksizadam

New member
Katılım
8 Mar 2007
Mesajlar
314
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
Konum
ankara
Herşeye bilim gözüyle bakmak isteyenlerin yüzüne inecek büyük bir şamara benziyor ifadeler.Özellikle de Mehmet16 nın.
 

rusen_alp

New member
Katılım
11 Mar 2007
Mesajlar
1,475
Tepkime puanı
86
Puanları
0
Yaş
41
Konum
ruhlar aleminden
Dünyanın milyonlarca yıllık geçmişi var, bilim adamlarına göre de insanın da dünyada 5 milyon yıllık bir geçmişi var, bu kadar geniş zaman içerisinde insanlar arasında farklılık olmuş, siyahlar var beyazlar, sarışınlar, kumrallar var, sonra ırklar var, Türkler , çinliler, araplar vs.... kan grubu da böyle bir şey , zamanla oluşmuştur....
 
Üst Alt