Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ilahi Dinlerde Tesettür

reyyan

New member
Katılım
29 Eyl 2006
Mesajlar
1,279
Tepkime puanı
18
Puanları
0
Yaş
44
Ilahi Dinlerde Tesettür

Tesettür, kadin ve erkegin namazda ve namaz disinda avret mahallini örtmesi demektir.

Cenab-i Hak buyuruyor:
" Ey Ademogullari! Size avret yerlerinizi örtecek bir elbise, bir de giyinip süslenecegniz elbise indirdik. Takva elbisesi ise, o hepsinden daha hayirlidir. Bu Allah'in ayetlerindendir. Ta ki iyice düsünsünler. "
(Araf Suresi 26)

"Seytan Adem ile Havvanin avret yerlerini açmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: Rabbinizin size bu agaca yaklasmanizi yasaklamis olmasi yalnizca sizin iki melek olmaniz ve ebedi yasayanlardan bulunmamaniz içindir ve "Gerçekten ben size ögüt verenlerdenim "diye yemin etti. Böylece onlari aldatti, agaca tattiklari anda ise avret yerleri kendilerine beliriverdi ve üstlerine cennet yapraklarindan yamalar örtmeye basladilar. Rableri seslendi: "Bensizi bu agaçtan menetmemismiydim? Ve seytanin da size düsmaniniz oldugunu söylememismiydim?" Dediler ki "Rabbimiz, biz nefislerimize zulmettik, eger bizi bagislamazsan ve bize merhamet etmezsen gerçekten hüsrana ugrayanlardan olacagiz."
(Araf Suresi20-23)

"Ey Adem Ogullari! seytan ana ve babanizi, avret yerlerini kendilerine göstermek için, elbiselerini soyarak nasil cennetden çikardiysa, sakin size de bir fitne (tuzak) kurmasin. Çünkü o da, kabilesinden olanlar da sizi, sizin kendilerini görmeyeceginiz yerlerden muhakkak görürler. Biz seytanlari, iman etmeyenlerin dostlari yaptik"
(Araf suresi 27)

* Allah, Hz.Adem ve Hz.Havva'nin çiplakligini örtmüstü, yasagin ihlalinden sonra ise örtüyü kaldirmis, çiplakliklarinin utancini gidermede onlari kendi çabalariyla birakmisti. Kur'an'a göre Hz.adem ile Hz.Havva, örtünme güdüleri ve bu yüzden örtünme çabalariyla birlikte yeryüzüne indirilmislerdi.
* Insanlar yeryüzündeki görevlerini unutarak dinlerinden saptikça, kadinin örtünme olgusuda saptirilmistir.
* Yahudiler , tesettürü kadina zulmetme ve buyurma araci olarak gördüler. Talmut'a göre, basina örtü örtmeden sokaklarda dolasan bir kadini kocasi mehir ödemeden bosama hakkina sahiptir. Talmut müfessirleri kadinin kaburga kemiginden yaratildigi kabulünü oldugu gibi, onun örtülü olusunu da mütevazi, alçakbasli ve haddini bilir olmasi gerekliligiyle açikliyorlardi. Böylece kadinin örtünmüslügü bu inanisla ezilmisligi ifade eden bir araç olmaktan ileri geçmiyordu.
* Tahrif edilmis Incil 'de ise, "Kadinlarin örtünmelerini, erkeklerin kadinlar karsisindaki üstünlügünü ifade etmesiyle açiklamistir. "Pavlus'a göre, son derece alimli bir sey olan kadinin uzun saçi, ona örtülmesi için verilmistir." (Incil, Korintoslulara Mektuplar : 39)
* Bu konudaki görüslerini Korintoslular'a yazdigi bir mektupta açiklayan Pavlus, Tarsus'lu ve yahudi kökenli bir havaridir. Pavlus'a göre her erkegin basi Hz.Isa'yi, bir kadinin basi ise kocasini temsil etmektedir. Bu yüzden, basina bir sey koyarak ibadet eden erkek ile basina bir sey koymadan ibadet eden kadin, baslarini kirletmektedir. "Çünkü böyle bir kadin, sdaçlari kökünden kazinmii bir kadinin ta kendisidir. bir kadin basini örtmüyorsa, saçini kestirsin. Ama saçini kisa kestirmek veya kazitmak, bir kadin için ayni sekilde utanç verici bir seydir. Kadin basini da örtmelidir. Erkek tanrinin kopyesi ve onun yansimis isigi oldugu için, basini örtmez. Ama kadin örtünmeli, çünkü o erkegin yansimis isigidir. Baslangiçta erkek kadindan yaratilmadi, tersine kadin erkekten yaratildi. Kadin, erkek için yaratildi. Ama, erkek kadin için yaratilmadi. Kadin bu sebepten de basinin üzerine bir seyler örtmelidir. Meleklerden ötürü, onlara karsi koruyucu bir güç olarak ve simdi siz kendinizi yargilayin, kadinin örtünmeden tanriya ibadeti yakisir mi? (Incil, Korintoslulara Mektuplar : 393)
* Basörtüsü Yahudiler için, putperest kadinlarda olmayan bir ar ve namus simgesi idi. ayrica, ibadet ederlerken de baslarinin örtülü olmasina dikkat ediyorlardi. Hatta sabah duasini tallit denilen, ipek ya da yünden yapilmis kenarlari püsküllü dörtgen biçiminde özel bir kumas örtüyü örtme gelenegi Yahudiler de devam etmektedir.
* Bas örtüsü Hristiyan kadinlar arasinda yaygindi. Basörtüsünün dindar Hristiyanlar için tasidigi anlam, Hristiyan bilgini, Tetulinin kadinlarrin baslarini örtmeye çagrisinda tanimini bulmaktadir. "Bakire yalvaririm basini bir örtüyle ört! Iffetli edep silahina saril, etrafini hicab duvariyla çevir, cinsiyetine ne kendi bakislarinin, ne de glip geçen bakislarinin sizmayacagi bir duvar ör, kadinlara ait bu giysiyi bakireligini korumak için tasi.
* Hristiyan toplumlarda basörtüsü, asirlar boyu kadinin evli oldugunu gösteren isarett i. Evli olan bir kadinin basi söyle örtülürdü: saçini içine toplamis oldugu agin üzerine, yüzünü de kapatan bir bas örtüsü örter, bu bas örtüsü kalçaya kadar iner, bazen önden açik birakilir veya çene altinda bir igne ile tutturulurdu.


tesettur.jpg
 
Üst Alt