Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İçkili namaz tartışması

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
İçkili namaz tartışması alevlendi !
İçkiliyken namaz kılınır mı kılınmaz mı tartışmalarına Diyanet-Sen Genel Başkanı tepki gösterdi.16 Aralık 2006 13:01

İçkiliyken namaz kılınır mı kılınmaz mı tartışmalarına Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız tepki gösterdi.

Yıldız yaptığı açıklamada, İslam’da namaza durma şartlarının belli olduğunu ve bu şartların değiştirilemeyeceğini belirtti. İslamiyet’in hastalara bile namaz kılmama da müsamaha gösterdiğini ancak, alkolün uyuşturucu niteliği taşıdığını ve insan vücudunda tıbben 6 saat geçerliliğini koruduğuna dikkat çekerek, içkili namaz kılınmayacağını söyledi.

İçkili namaz kılınacağını iddia edenlerin abesle iştigal ettiklerini vurgulayan Yıldız, namaz kılan kişinin namaza saygı duyması gibi, namazı ne için kıldığının bilincinde olması gerektiğini belirterek, "Bu duyguları içinde taşıyan kişi zaten alkollü namaza durmaz. İddia sahiplerinin amacı İslamiyet’i yıpratmaya yöneliktir. Şiddetle kınıyoruz. Bu iddianın sahibi de büyük bir ihtimalle içkili iken sözlerini sarf etmiştir" dedi.

Başkan Yıldız ayrıca THY’de deve kurban kesme olayının da istismar edilerek, her bayram arifelerinde bu tür yayınlar oluşturulduğunu, amaçların ise mübarek bayrama gölge düşürmek olduğunu bildirdi.
http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=186458
 

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
''İçki içen de namaz kılabilir''
"Alkol alan namaz kılabilir mi ?" polemiğine İlahiyatçı Profesör'den son nokta...16 Aralık 2006 09:54

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Profesör Hüseyin Tekin sarhoş olmayacak şekilde içki içen birinin namaz kılabileceğini söyledi. Tekin, "Elbette alkol haramdır. Ama, bir haramın işlenmiş olması, namaz gibi farz olan bir ibadetin terkini gerektirmez" dedi.

Sarhoş olmayan namaz kılabilir
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökmenoğlu, alkol alan ancak sarhoş hissetmeyenin namaz kılabileceğini söyledi.

Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Tekin Gökmenoğlu, alkol alan bir kişinin kendini sarhoş hissetmediği ve her şeyin bilincinde olduğu takdirde farz olan namazını kılabileceğini söyledi. Kuran-ı Kerim'in Nisa süresinin 43'üncü ayetinde "Ey iman edenler siz sarhoş iken ne dediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın" denildiğini söyleyen Prof. Dr. Gökmenoğlu, alkolün haram olduğunu, ancak bir haramın işlenmiş olmasının namaz gibi farz olan bir ibadetin terkini gerektirmeyeceğini vurguladı.

ORUÇ DA TUTAR
Kılınan namazın kişiyi kötülüklerden uzaklaştığını söyleyen Gökmenoğlu, şöyle devam etti: "Bir kişi alkol alıp sonra namaz kılıyorsa zaten alkolden kurtulacaktır. Kılınan namazlar insanları kötülüklerden uzaklaştırır. Ama 'Ben hem alkolümü alır hem de namazımı kılarım derseniz' bu caiz değildir. Eğer sarhoş olmayacak kadar alkol aldıysanız ve camiye gitmek isterseniz ağız kokusunu gidermeniz gerekir. Çünkü camide alkol aldığınız hissedilirse bu fesat ve fitnelere sebep olur. Bu oruç için de geçerlidir. Alkolik bir kişi de oruç tutabilir. Eğer kendini sarhoş hissetmiyorsa akşam alkol aldıktan sonra orucunu tutar."

Sabah
Aliye ÇETİNKAYA - Ulaş YILDIZ
http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=186324

RESÜLALLAH(S.A.V.) İÇKİ İÇENE CEZA VERMİŞ, SİZ NAMAZ KILDIRIP, ORUÇ TUTTURUYORSUNUZ. PES YANİ!
 

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
İlahiyat profesörünün şaşırtan sözleri
İlahiyat profesörü'nün ilginç sözleri: "Az miktarda içki içip, namaz kılınabilir !" 15 Aralık 2006 21:12

SELÇUK Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Tekin Gökmenoğlu, Sarhoş olmayacak şekilde içki içtikten sonra, kendini kaybetmemiş ve söylediklerini hatırlayan bir kişi namaz kılabilir'' dedi.
Porf. Dr. Tekin Gökmenoğlu, alkolün haram olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Kuran’daki ayetlerde, ‘Sarhoşken namaza yaklaşmayın. Taki ne dediğinizi bilinceye kadar’ denmektedir. Elbette alkol haramdır. Ama, bir haramın işlenmiş olması, namaz gibi farz olan bir ibadetin terkini gerektirmez. Eğer, içki içen bir kişi ne dedeğini bilmeyecek derecede sarhoş olmuşsa namaz kılamaz. Az miktarda alkol içen bir kişi, namaz kılabilir. Ancak bu alkolün caiz olduğu anlamına gelmez. Çünkü kılınan namazlar, insanları kötülüklerden uzaklaştırmalıdır. Ancak, buna rağmen hem namaz kılıyor, hem haram işliyorsa bu, müslümanı günahkar yapar.'' İçkili olarak camiye gitmenin dinen caiz olmadığını da belirten Prof. Dr. Gökmenoğlu, “Eğer koku söz konusu ise camide fesat ve fitnelere sebep olur. Ağız kokusu varsa gidilmemeledir. Gittiği taktirde camidekiler tarafından da kınanacaktır'' diye konuştu.

Milliyet
http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=186134
Yazıda geçen sayın hocam, senin söylediğini kulağın işitiyor mu? Hakkaten ilginç sözler yani.
 

mhmt

New member
Katılım
7 Kas 2006
Mesajlar
2,965
Tepkime puanı
715
Puanları
0
bi de bizim ünüvesitede ha.!!!!!
 

seyfullah putkýran

New member
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
5,807
Tepkime puanı
205
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Ruhlar Aleminden
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Allah ın huzuruna baugın baygın gitmek yerine aklı dinç okuduğunu anlıyan, dili yuvarlanmayarak üstelik haramı işledim de geldim. edebeni düşünelim,
sevdiğinizi insanın yanına bile güzel kokular süreriz güzel elbiseler giyeriz, ve içkili bir halde gitmeyiz herşeyimize özen gösteririz, ozaman edebin gerektirdiği sevgilinin huzruna bu denle hazırlanan ey er kişi , Allah tan daha sevgili kim olabilir ki? onun için huzura çıktığımızda olabilidiğince güzel olmak gerekir.
 
Üst Alt