Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz.Vahşi'nin tövbesi

islam gücü

New member
Hz. Peygamber Hz. Hamzanın katili Vahşi bin Harbe haber göndererek onu İslama davet etti. Vahşi, Hz. Peygambere şu haberi gönderdi:
Ey Muhammed! Sen beni İslama nasıl davet edersin? Halbuki senin iddiana göre adam öldüren veya Allaha ortak koşan veya zina eden bir kimse günahlarla karşı karşıya gelir. Onun için kıyamet gününde azap kat kat verilir. O azapta rezil ve zelil olarak kalır. Ben ise bütün bunları yaptım. Acaba benim için bir ruhsat var mıdır?
Bunun üzerine Allahu Zülcelal Furkan suresinin şu ayetlerini nazil etti:

Ancak tevbe ve iman edip iyi davranışlarda bulunanlar başka Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir. Furkan : 70

Bunları duyan Vahşi:
Ey Muhammed! Ancak tevbe eden, iman eden, Salih amel işleyenleri istisna eden şart şiddetli bir şarttır. Belki de ben buna güç yetiremeyeceğim. diye, haber saldığında, Allahu Zülcelal Nisa suresinin şu ayetlerini nazil etti:

Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını diğer günahları ise, dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allaha şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur Nisa : 48

Yine Vahşi bin Harb şöyle haber gönderdi:
Ey Muhammed! Görüyorum ki bu da Allahın isteğinden sonra olur. Bilmiyorum Allah beni affeder mi, affetmez mi? Bundan başkası var mıdır?
Bunun üzerine Allahu Zülcelal, Zümer suresinin şu ayetlerini nazil etti:

De ki Ey nefisleri aleyhine ileri gitmiş olan kullarım, Allahın rahmetinden ümit kesmeyiniz, Allah tüm günahları bağışlar. Çünkü o çok bağışlayan ve çok esirgeyendir. Zümer : 53

Vahşi bin Harb, bunları duyunca:
Evet! dedi ve Müslüman oldu. Halk: Ey Allahın Resulü! Vahşiye isabet eden bize de isabet etmiştir. Yani bizler de onun gibi günah işlemişizdir. dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber [s.a.v] şöyle buyurdu:

Bu ayetin muhatabı sadece Vahşi değil, bütün Müslümanlardır.
Taberani

İşte Allahu Zülcelal böyle merhamet sahibidir. Ona dönmek lazımdır. Bizim günahlarımız Onun yanında hiçbir şey değildir. İnsan Allahu Zülcelalden af dilediği zaman annesinden yeni doğmuş bir çocuk gibi tertemiz olur. Buradan da anlaşıldığına göre insan ne isterse Allahu Zülcelal o kuluna istediğini veriyor. İnsanın tek çaresi hatalarını itiraf edip, merhametlilerin en mehametlisi olan Allahu Zülcelale yönelmektir. Anlatıldığına göre, Allahu Zülcelal Davud aleyhisselama şöyle buyurmuştur:

Ey Davud! Benden yüz çevirenleri benim nasıl beklediğimi, günahları terkedip bana yönelmelerini nasıl arzu ettiğimi bilselerdi, hemen bana yönelirlerdi. Ey Davud! İşte benden yüz çevirenlere karşı muamelem budur. Bana yönelenlere karşı muamelemin nasıl olacağını sen düşün. Ey Davud! Kulumun bana en çok muhtaç olduğu, benden yüz çevirdiği vakittir. Kendisine en çok merhamet edip acıdığım bu zamandır. Kendisini en çok yükselttiğim zaman da bana yöneldiği vakittir.

İşte burada çok dikkat etmek lazımdır. Bilindiği gibi her baba çocuğunu sever ve ona merhamet eder. Bir çocuk aniden babasından yüz çevirip de kaçarsa, o şevkatli baba bir an önce çocuğunun evine dönmesini ister. Allahu Zülcelalin merhameti kulların merhametinden daha fazladır. Allahu Zülcelal kullarına karşı çok şefkat ve merhamet sahibidir.Herkes kendine sormalıdır.
Bu kadar şefkat ve merhamet sahibi olan Rabbimize, muhabbet beslemek, tevbe edip Ona layık bir kul olmaya çalışmak hak değil midir?

Üst Alt